TV Republika. Nowa prawicowa telewizja ma koncesję na nadawanie

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o przyznaniu Telewizji Republika koncesji na nadawanie programu telewizyjnego (o charakterze publicystyczno-informacyjnym) drogą satelitarną i kablową - chwali się nowa prawicowa telewizja, produkt spółki Telewizja Niezależna SA. Redaktorem naczelnym nowego medium jest Bronisław Wildstein.

Jaka to będzie stacja? - Jednym z powodów tworzenia TV Republika jest to, co się stało w 1989 r., czyli Magdalenka i Okrągły Stół. Powstało państwo ułomne, które do dziś funkcjonuje. Nieudane reformy czy rola, jaką dziś odgrywają postkomuniści, to efekt niedokończenia polskiej rewolucji. I to nie tylko moja opinia, ale także niektórych ludzi Platformy. Ja jestem człowiekiem wyważonym - mówił "Gazecie Wyborczej" Piotr Barełkowski , przedsiębiorca, producent telewizyjny, współwłaściciel TV Republika.

Nadają przez całą dobę

Telewizja ma nadawać całą dobę. Oprócz serwisów informacyjnych i publicystyki znajdą się w niej także m.in. magazyny śledcze, kulturalne, historyczne. Wśród założycieli i twórców telewizji są: Tomasz Sakiewicz (wiceprezes ds. marketingu i rynku abonenckiego), Rafał Ziemkiewicz, Ewa Stankiewicz (dyr. artystyczny), Piotr Lisiewicz, Joanna Lichocka, Anita Gargas, Cezary Gmyz, Tomasz Terlikowski, Dorota Kania, Paweł Lisicki, Katarzyna Gójska-Hejke. Nową telewizję będzie mógł oglądać każdy, kto ma dostęp do sieci kablowych, platform satelitarnych lub internetu .

Gotuje Cezary Gmyz

- Chcemy, żeby pokazywała te wymiary rzeczywistości, które nie są oświetlone. (...) W takiej telewizji musi się też znaleźć komentarz, inny punkt widzenia, ale nie manipulacja. A zmanipulowane w głównym nurcie medialnym III RP jest już prawie wszystko (...) - zżymał się w rozmowie z "Wprost" Wildstein. Zapowiadał, że będą "dobre programy, które będą mówiły o rzeczywistości, które będą przedstawiały inny punkt widzenia, będą odważne i kompetentne". Wiadomo, że program o gotowaniu poprowadzi - znany ze słynnej informacji o trotylu - Cezary Gmyz (zapowiada "program kulinarny, jakiego nie było").

- Nadawca ma trzy miesiące od momentu nadania koncesji na rozpoczęcie nadawania - zwróciła uwagę rzeczniczka Rady Katarzyna Twardowska. Próbna transmisja Telewizji Republika w internecie odbędzie się 10 kwietnia i potrwa kilkanaście godzin. Transmitowane będą uroczystości związane z przypadającą w tym dniu trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej. Po 10 kwietnia zaplanowano kolejne emisje w internecie, które potrwają - jak poinformował Sakiewicz - do maja, kiedy możliwa będzie transmisja satelitarna.

"My tu robimy historię"

12 marca ksiądz ("o. Krzysztof Stępowski - redemptorysta, duszpasterz tradycjonalistów") uroczyście poświęcił nową telewizję. Bronisław Wildstein oceniał, że "wszystko wskazuje na to, że projekt, który początkowo wyglądał skromnie, za kilka lat będzie niezwykle wielki i wówczas zapewne wiele osób będzie się dziwić, w jak skromnych warunkach ruszała telewizja". - Ta telewizja jest po to, by zmieniać rzeczywistość - zapowiadał jej prezes Piotr Barełkowski. - My tu nie tylko robimy telewizję. My tu robimy historię - dodał Bronisław Wildstein.

 
Więcej o: