Afganistan: Zatrzymany groźny terrorysta. W mieszkaniu miał m.in. materiały wybuchowe

Mohammad Naeem Adil, jeden z najbardziej poszukiwanych w ostatnim czasie terrorystów, został zatrzymany przez afgańskich antyterrorystów i żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych PKW - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Następnego dnia po jego złapaniu doszło do ataku rebeliantów na konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa.

27 lutego br. Mohammad Naeem Adil przeprowadził atak na posterunek afgańskiej policji. Zginęło wtedy 17 policjantów. Terrorysta, używając improwizowanych ładunków wybuchowych, przygotowywał również wiele zamachów na wojska koalicyjne i afgańskie siły bezpieczeństwa. Poszukiwania Adila trwały od dłuższego czasu.

Współpraca "Afgańskich Tygrysów" (Kompania Specjalna Afgańskiej Policji) z tamtejszym wywiadem pozwoliła na ustalenie miejsca pobytu terrorysty. W nocy z 29 na 30 marca żołnierze przystąpili do akcji. Udało się zatrzymać Mohammada Naeema Adila, a w jego mieszkaniu znaleziono broń, amunicję, materiały wybuchowe i sprzęt elektroniczny. Cały ten arsenał był wykorzystywany do działalności terrorystycznej.

Razem z Adilem zatrzymano dwóch innych mężczyzn, także podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Rebeliantów przekazano władzom lokalnym.

Atak po zatrzymaniu terrorysty, kilkunastu rebeliantów zabitych

Z kolei rankiem 30 marca, we wschodniej części prowincji Ghazni rebelianci zaatakowali konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa. Podczas wymiany ognia pomiędzy ochroniarzami z APPF a rebeliantami rannych zostało kilka postronnych osób, a jeden cywil poniósł śmierć. Po tym zdarzeniu ta sama grupa rebeliantów zaczęła przygotowywać się do ataku na afgańskie i koalicyjne siły bezpieczeństwa. Udało się jednak ich uprzedzić. W akcji zginęło kilkunastu rebeliantów, kilkunastu kolejnych zostało rannych. W operacji nie ucierpiał żaden żołnierz ani osoba postronna.

Jak ustalono, jeden z zabitych rebeliantów był odpowiedzialny za atak na polski patrol w dniu 20 marca br. Użyto do niego miny-pułapki.

Więcej o: