Staniszkis u Olejnik: Sikorski? Lubię go, ale szybciej mówi, niż myśli

- Radosław Sikorski nareszcie zaczyna otaczać się w MSZ ludźmi kompetentnymi. Ale opowiadając w Berlinie o federacji, po prostu się wygłupił. Nie bronił interesu Polski - mówiła w ?Kropce nad i? prof. Jadwiga Staniszkis. Komentowała też 500 dni rządu Tuska i konflikt na linii premier - Jarosław Kaczyński.

- Czyim ministrem jest Radosław Sikorski? Przyjdzie taki czas, kiedy będziemy to pytanie bardzo konkretnie stawiać - mówił niedawno Jarosław Kaczyński , krytykując działania ministra spraw zagranicznych ws. Smoleńska. W "Kropce nad i" u Moniki Olejnik prof. Jadwiga Staniszkis, oceniając ministra, podkreśliła, że "nareszcie bierze [do swojego resortu] ludzi kompetentnych, z wizją, jak wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far".

- Ale opowiadając w Berlinie o federacji, Sikorski po prostu się wygłupił. Nie bronił interesu Polski. Ten projekt jest już zapomniany. Teraz Van Rompuy jest "tym głównym" i dla niego Sikorski jest po prostu jakimś amatorem - stwierdziła Staniszkis. Dodała, że "lubi" ministra spraw zagranicznych, ale "szybciej mówi, niż myśli". - Ten jego Twitter jest niepoważny - dodała.

"Walka Tuska z Kaczyńskim to tylko rytuał"

- Nie dostrzegam walki pomiędzy Tuskiem i Kaczyńskim. To bardziej rytuał - stwierdziła w "Kropce nad i" Staniszkis. Według niej "to jest tak przewidywalny, jałowy, nudny konflikt, że nie schodzi w przestrzeń realną".

- Problemy Polski są tak poważne: demograficzne, sprawa OFE, brak strategii rozwoju, brak zdolności kreowania kapitału, wisimy na tych środkach unijnych, które kiedyś się skończą, emigracja, która zabija szanse demograficzne - wyliczała Staniszkis - że powinno się działać ponad podziałami. A ten konflikt to utrudnia - zaznaczyła.

"Premier rządzi strachem, umie manipulować"

Jadwiga Staniszkis stwierdziła też, że nie życzy Tuskowi zwycięstwa w wyborach szefa PO. - Rządzi strachem, umie manipulować, ma otoczenie, które mu w tym pomaga.

Za to Jarosław Kaczyński według pani profesor powinien zostać honorowym szefem PiS. - I oddać partię młodemu pokoleniu, żeby można było wymieść obecny aparat. Nazwisk nie wymienię, byłam proszona, by nie chwalić, żeby nie zaszkodzić - zaznaczyła.

"Tusk nie ma wizji. Ma wizję ukrywania problemów"

Staniszkis krytykowała też premiera za działania w sprawie OFE. - To, co zrobił rząd Tuska, zabierając połowę składki, rozpoczęło lawinę kolejnych dewastujących propozycji. Majstrowanie przy reformie OFE było błędem - stwierdziła. Dodała, że według niej Donald Tusk nie ma wizji rządzenia krajem.

- Ma wizję ukrywania problemów. Weźmy umowy śmieciowe: ci ludzie nie mają żadnych świadczeń. Tak się obniża standardy. Tusk używa tu argumentu bezrobocia. Ale płace są tak niskie, że to nie one są głównym problemem, tylko brak dynamiki, brak strategii - zakończyła.

Więcej o: