Osiem lat temu zmarł papież - Polak Jan Paweł II [OBCHODY]

"Wojtyła 3D. Masz duszę" - pod takim hasłem odbywać się będą tegoroczne obchody ósmej już rocznicy śmierci papieża - Polaka, Jana Pawła II. Warszawiacy, którzy przyjdą na plac Piłsudskiego, proszeni są o zakup tulipanów. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na fundację pomagającą chorym na Parkinsona.

Dziś od godz. 21 na pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczyste czuwanie. W jego trakcie znane osoby opowiedzą o tym, w jaki sposób rozumieją relacje między duchem a ciałem. Czuwanie poprowadzi ks. Bogdan Bartold, natomiast za oprawę muzyczną będzie odpowiadał Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. O godz. 21.37 usłyszymy ze sceny utwór ,,Cisza", a tuż po nim kard. Kazimierz Nycz udzieli uroczystego błogosławieństwa zgromadzonym na placu.

"System operacyjny dusza"

Od połowy marca na ekranach w komunikacji miejskiej, w internecie, na plakatach w mieście pojawił się wizerunek ludzi sukcesu, mężczyzny i kobiety. Wyglądają jak z ekranu komputera, w którym system operacyjny nie działa jak należy - postaci są niewyraźne, rozmyte. Pod plakatem znalazł się podpis ,,Zawiesił ci się system wartości?". Jeśli tak, wystarczy ściągnąć system operacyjny dusza.

Centralnym elementem kampanii jest strona internetowa SoulOS.pl przygotowana w technologii 3D. Na portalu pojawi się wtyczka do ściągnięcia, której zadaniem będzie rozpoznanie środowiska, w jakim aktualnie przebywa użytkownik komputera, a także podsuwanie mu złotych myśli - będą nimi cytaty z homilii, listów i wypowiedzi Jana Pawła II.

- Po zalogowaniu na Facebooka pojawią się hasła mówiące o tym, że przyjaźń nie jest możliwa na odległość, po wejściu do systemu aukcyjnego dowiemy się, że wartość człowieka nie jest oparta na posiadaniu. Wiadomości te pojawią się w formie czatu, jakby ktoś do nas pisał. Hasła będą przystępne i zrozumiałe, czasem zabawne, czasem ironiczne, z pewnością zwięzłe, takie jak wpisy na czacie - zdradza Maciej Nowicki, dyrektor kreatywny agencji Hypermedia Isobar.

Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Już 13 maja tego samego roku ogłoszono decyzję jego następcy, Benedykta XVI, by odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i rozpocząć proces beatyfikacyjny papieża Wojtyły. Uroczystość beatyfikacyjna miała miejsce 1 maja 2011 r. w Rzymie.

Obecnie trwa proces kanonizacyjny Jana Pawła II. W styczniu jeden z najbliższych współpracowników polskiego papieża kard. Giovanni Battista Re powiedział, że jeśli do kanonizacji nie dojdzie w bieżącym roku, to na pewno w przyszłym.

Więcej o: