Kusturica będzie kręcił film o handlu organami w Kosowie

Jeden z najbardziej cenionych europejskich reżyserów Emir Kusturica zamierza nakręcić film o handlu organami w Kosowie. Zdaniem filmowca "brutalny proceder", który miał mieć miejsce w Kosowie, "był znakiem powrotu do czasów pogańskich".

Reżyser planuje nakręcić film w ciągu trzech lat. - Będzie to epicka produkcja, wymagająca znacznych przygotowań oraz inwestycji - zapowiada.

- Pomysłem jest scenariusz mojej córki. Został napisany, gdy nikt nie wiedział, co o tym wszystkim [o Kosowie] myśleć. Dopiero potem powoli zrozumieliśmy, że to być może jest jeden z najistotniejszych tematów tego stulecia. Tak jak wielkie powieści pisze się o rzeczach ważnych, także i wszystko, co ważne powstaje w sztuce wtedy, gdy w samym ziarnie pojawią się te kształty - powiedział Kusturica serbskiej agencji Tanjug, cytowanej przez serwis balkanistyka.org .

Nowy film Kusturicy ma być kręcony przede wszystkim w Rosji. Reżyser nie dostanie zgody na zdjęcia w Kosowie. - Na terytorium Kosowa nie może się dostać nawet szef kancelarii rządu Serbii ds. Kosowa - powiedział Kusturica, cytowany przez "Głos Rosji".

Międzynarodowe śledztwa

Sprawa handlu organami w Kosowie od kilku lat jest przedmiotem międzynarodowych śledztw prowadzonych pod nadzorem Unii Europejskiej i USA.

W raporcie opublikowanym po wszczęciu śledztwa przez Radę Europy, szwajcarski senator Dick Marty opisał proceder, do którego miało dojść w latach 1999-2000. Marty zarzucił obecnemu premierowi Kosowa Hashimowi Thaciemu kierowanie w czasie wojny z lat 1998-1999 i zaraz po niej organizacją przestępczą wywodzącą się z Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), tzw. grupą z Drenicy, która zabijała przeciwników oraz handlowała narkotykami i organami pobieranymi od zamordowanych Serbów. Thaci oficjalnie zaprzeczył jakimkolwiek związkom z przemytem ludzkich organów.

Kilka miesięcy temu roku Serbowie ogłosili, że mają świadka, który widział handel organami pobieranymi od Serbów. Świadek ma być "kosowskim Albańczykiem, który brał udział w konflikcie" i który twierdzi, że przeszedł przeszkolenie w pobieraniu organów, pomagając w co najmniej jednej takiej operacji.

58-letni Kusturica jest jednym z najbardziej cenionych europejskich reżyserów. Był dwukrotnie nagradzany Złotą Palmą w Cannes, za filmy "Tata w podróży służbowej" (1985) i "Underground" (1995). Za "Czarnego kota, białego kota" (1998) otrzymał Srebrnego Lwa - nagrodę dla najlepszego reżysera - na festiwalu w Wenecji.

Więcej o: