安iatowa ekspansja greckich neonazist闚. Z這ty 安it otwiera biura w innych krajach

Neonazistowska partia Z這ty 安it po umocnieniu swojej pozycji na greckiej scenie politycznej planuje 鈍iatow ekspansj. Chc otwiera biura w Niemczech, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Skrajnie prawicowa partia Złoty Świt chce stworzyć struktury "wszędzie, gdzie są Grecy" - informuje " The Guardian ". Otworzyli już biuro w Niemczech, a wkrótce posłowie Złotego Świtu wybierają się do Australii. - Naszym najbliższym celem jest otwarcie biura w Melbourne - zapowiedział rzecznik partii lias Kasidiaris. Greccy neonaziści chcą też rozbudować partyjne struktury w USA i Kanadzie, gdzie grecka diaspora jest bardzo silna. Państwa te od lat są kierunkiem często wybieranym przez greckich emigrantów.

Konserwatyści i młodzi imigranci to łatwy łup

Spora część greckiej diaspory jest sceptycznie nastawiona do partii, która odwołuje się do barw i symboliki III Rzeszy. Politolodzy oceniają jednak ich kampanię jako dobrze przygotowaną. - Jest tu sporo konserwatywnych ludzi, dawni rojaliści, dawni zwolennicy junty. Są rozczarowani m, co dzieje się w Grecji. Czują się zdradzeni w kwestiach takich jak Macedonia, Cypr czy grecka mniejszość w Albanii. Nacjonaliści starają się to wykorzystać - ocenia australijski historyk greckiego pochodzenia Anastasios Tamis.

- Młodsze pokolenie to dzieci imigrantów - ludzie, którzy urodzili się już poza Grecją, nic nie wiedzą o jej historii, problemach społecznych i gospodarczych. Są łatwym łupem, skrajna prawica może bazować na ich niewiedzy - utrzymuje Tamis.

Nie odnajdą się w wielokulturowych społeczeństwach

Tamis przyznaje, ze nawet część jego studentów popiera Złoty Świt. Przewiduje jednak, że w wielokulturowych i liberalnych społeczeństwach ideologia neonazistowska nie zyska wielu zwolenników. Greccy lewicowcy mieszkający w Australii domagają się od ministra odpowiedzialnego za imigrację zakazu wjazdu dla deputowanych Złotego Świtu. Z podobnym przyjęciem spotkali się w Kanadzie, gdzie w ubiegłym roku otwierali biuro.

Partia Złoty Świt jest obecnie trzecią siłą polityczną w Grecji i cały czas umacnia swoją pozycję. Na fali kryzysu udało im się dostać do parlamentu: w ubiegłym roku zdobyli 18 z 300 mandatów. Dziś - jak wynika z sondaży - popiera ich ponad 11 proc. Greków.

Złoty Świt został założony w 1993 r. Symbolem partii jest meander, który przypomina swastykę. Partia chętnie odwołuje się też do barw i symboli kojarzących się z III Rzeszą. Ideologię partii najlepiej oddaje hasło: "Grecja dla Greków". Są radykalnymi przeciwnikami imigracji, domagają się też zerwania z Unią Europejską, którą obwiniają o kryzys ekonomiczny.

Wi璚ej o: