Powstała nowa komórka policji. Będzie zajmować się zaginionymi

Monitorowanie i analiza spraw związanych z zaginięciami, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci i w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie poszukiwanej osoby - to zadanie Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Nowa komórka już rozpoczęła działalność.

- Centrum przejmie cały ciężar koordynowania i analizowania wszystkich spraw dotyczących zaginięć, które toczą się w kraju - powiedział naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP i jednocześnie szef Centrum kom. Grzegorz Prusak. - Naszym celem jest wspieranie jednostek terenowych, zwłaszcza gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia - dodał.

W policyjnej nomenklaturze taki poszukiwany to "osoba zaginiona kategorii I". Chodzi w szczególności o dzieci do lat 15, osoby, co do których istnieje realna możliwość popełnienia samobójstwa, oraz osoby, które z powodu np. wieku lub choroby nie mogą kierować swoim postępowaniem albo wymagają opieki. Miesięcznie na policję zgłaszanych jest ok. 50 takich zaginięć.

Centrum ma pracować całą dobę

Policjanci z Centrum mogą brać bezpośredni udział w poszukiwaniach, ale przede wszystkim mają stanowić eksperckie wsparcie dla miejscowych funkcjonariuszy prowadzących dochodzenie, a nie przejmować od nich sprawy. Już teraz policjanci z Centrum dysponują własnym bezpilotowcem wyposażonym w kamerę HD z trybem pracy w pasywnej podczerwieni. Eksperci mają też termowizory i noktowizory, a w przyszłości mają dostać mobilne centrum wsparcia poszukiwań, czyli busa wyposażonego w urządzenia, które będą wspierały akcje poszukiwawcze. Centrum rozpoczęło działalność w połowie lutego. Pracuje w nim siedmioro funkcjonariuszy, docelowo ma ich być 13. W przyszłości centrum ma działać całą dobę.

Jednym z zadań Centrum jest też wdrożenie i obsługa systemu "Child Alert", który funkcjonuje już w 11 krajach UE i w USA. Służy on alarmowaniu społeczeństwa o nagłych przypadkach zaginięć, uprowadzeń czy pozbawienia wolności dzieci. Z założenia ma być uruchamiany w sytuacjach szczególnych, np. w razie porwania niemowlęcia lub gdy dziecko musi przyjmować leki.

Policja stworzy bazę DNA zaginionych

Policyjne Centrum przymierza się też do prowadzenia szkoleń policjantów, by nie podchodzili do spraw zaginięć w sposób rutynowy i sztampowy. Zajmuje się też współpracą z organizacjami pożytku publicznego, takimi jak: Fundacja ITAKA, GOPR, TOPR, WOPR, grupy poszukiwawczo-ratownicze, a także służbami, które mogą okazać się pomocne w poszukiwaniach.

Funkcjonariusze z Centrum chcą też stworzenia bazy DNA osób zaginionych, do czego potrzebna jest zmiana ustawy o policji (obecnie policja nie może gromadzić takich danych). - Chcemy rejestrować profile DNA osób zaginionych i ich krewnych, aby można było je później porównywać np. ze zwłokami nieznanych osób. Z pewnością wśród niezidentyfikowanych ciał są osoby, które zaginęły przed laty - powiedział Prusak.

Więcej o: