Dentysta naraził pacjentów na zakażenie wirusem HIV? Chodzi o 7 tys. osób

Władze amerykańskiego stanu Oklahoma wydały ostrzeżenie dla pacjentów jednego z działających w Tulsie stomatologów. Okazało się, że lekarz mógł narazić ich na zakażenie wirusami HIV oraz zapalenia wątroby typu B i C. Problem może dotyczyć ok. siedmiu tysięcy osób.

Przedstawiciele służby zdrowia w Oklahomie skontaktowali się z pacjentami dr. W. Scotta Harringtona i zasugerowali im, by za darmo przebadali się w jednej z klinik - informuje serwis Bbc.co.uk . Ich zdaniem w gabinecie stomatologa istniało duże ryzyko zakażenia wirusami HIV oraz zapalenia wątroby typu B oraz C.

Inspektorzy znaleźli zardzewiałe instrumenty dentystyczne

Zagrożenie zostało odkryte podczas kontroli przeprowadzonej przez inspektorów służby zdrowia. W gabinecie dr. Harringtona znaleźli oni zardzewiałe instrumenty dentystyczne i stwierdzili, że ogólne standardy higieny w jego klinice nie spełniają norm. Obecnie stomatolog nie przyjmuje pacjentów.

Pracownicy departamentu zdrowia zastrzegają, że nie mają pewności, czy którykolwiek z pacjentów Harringtona "wszedł w kontakt z przenoszonymi przez krew wirusami". - Istnieje jednak ryzyko zakażenia - powiedział przedstawiciel departamentu. Listy z ostrzeżeniem zostały wysłane do pacjentów korzystających z usług kliniki od 2007 roku. Władze podkreślają, że nie wiedzą, kogo stomatolog leczył wcześniej. Harrington pracuje jako dentysta od 35 lat.

Więcej o: