Program prof. Miodka znika z anteny. "Prezes TVP chce, żebym mówił poszłem"?

Program prof. Miodka "Słownik polsko@polski" w kwietniu znika z anteny. To ostatni program o poprawnej polszczyźnie emitowany w telewizji publicznej. Jego widzowie już przygotowali petycję, w której domagają się zmiany decyzji TVP. Słynny językoznawca dziękuje za wsparcie.

- Czy prezes TVP chce, żebym mówił "poszłem" - piszą na Facebooku oburzeni decyzją zarządu widzowie. Inni są jeszcze bardziej radykalni: "Dla Polaków rozsianych w świecie to wspaniała szkoła języka polskiego. Ludzie, niedługo pozbawią nas hymnu i flagi biało-czerwonej. Orzeł być może się nie da." - pisze jeden z użytkowników.

Na Facebooku powstała już grupa obrońców programu. Przygotowali petycję, w której sprzeciwiają się likwidacji "Słownika polsko@polskiego" . Podkreślają też, że za wsparcie dziękował im prof. Miodek.

Unowocześniona "Ojczyzna Polszczyzna"

Program "Słownik polsko@polski" emitowany był od 2009 r. w TVP Polonia. W związku z dużą popularnością we wrześniu ubiegłego roku trafił do ogólnokrajowej ramówki. Jego formuła łączyła znane z "Ojczyzny Polszczyzny" krótkie wykłady prof. Miodka z pytaniami od widzów.

 

Często pojawiały się zagadnienia bardzo współczesne, prof. Miodek razem z prowadzącą program Agatą Dzikowską dyskutowali o języku internetu i nowoczesnych mediów, pokazywali, jak zmienia się język polski. To właśnie najbardziej przyciągało widzów, którzy aktywnie udzielali się na facebookowym profilu programu.

MSZ zabiera pieniądze

Program znika z anteny, bo zarząd TVP musi szukać oszczędności. W tym 2013 r. MSZ zadeklarowało współfinansowanie anteny nadającej głównie z myślą o Polakach za granicą w wysokości 2 mln zł. To 85 proc. mniej niż w poprzednim roku. Pieniądze przyznawane przez MSZ stanowiły około 40 proc. całego budżetu stacji. W tej sytuacji cięcia w ramówce są koniecznością.

Z wyjaśnień resortu wynika, że powodem zmniejszenia dotacji dla TVP Polonia było niewywiązanie się TVP z zobowiązań przyjętych podczas rozmowy z ministrem spraw zagranicznych w lutym 2012 r. w sprawie zmian funkcjonowania tej anteny: szerokiej dostępności programu dla odbiorców za granicą oraz atrakcyjnej, konkurencyjnej oferty programowej TVP Polonia. Resort zarzucił też stacji spadek oglądalności związany z anachronicznymi tematami i formami przekazu.

Nie tylko prof. Miodek zniknie

Pierwsze ograniczenia produkcji TVP Polonia nastąpiły już na początku roku. W lutym z anteny zniknęły dwa tygodniki "Salon Polonii" i interaktywny teleturniej krajoznawczy "Skarby Nieodkryte". W wyniku utrzymania stanowiska MSZ zarząd TVP został zmuszony do poszukiwania dalszych oszczędności. Oprócz "Słownika Polsko-Polskiego" od 15 kwietnia zostanie wstrzymana produkcja tygodnika dla i o Polakach na Litwie "Wilnoteka". Ostatni program ukaże się 14 kwietnia.

TVP zapewnia jednak, że program wróci na antenę, gdy uda się pozyskać środki na jego kontynuację. Do tego czasu emitowane będą powtórki.

Prof. Jan Miodek to językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Najbardziej znany jest jako autor popularnych poradników dotyczących poprawnej polszczyzny. Od 1987 r. przez 20 lat prowadził telewizyjny program "Ojczyzna Polszczyzna". W 1995 r. pojawił się w telewizji wrocławskiej program "Profesor Miodek odpowiada".

Jan Miodek jest wielokrotnym laureatem nagród telewizyjnych. Trzykrotnie otrzymał "Wiktora", a w 1998 r. "Superwiktora" za całokształt twórczości. Znalazł się także na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik "Polityka" na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku.

Więcej o: