Krzysztof Kozłowski nie żyje

Nie żyje Krzysztof Kozłowski. Był podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, dziennikarzem i filozofem. Miał 82 lata.

"Jedno już wiem, kończąc tę osiemdziesiątkę. Kiedy znowu przyjdzie dziennikarz czy dziennikarka i zapyta: "Proszę pana, pan tak długo żyje i tyle pan przeżył, to niech pan mi powie, czy warto było?", z całą odpowiedzialnością będę mógł odpowiedzieć: >Warto było<. Warto było spotkać was na drodze życia, pracować z wami, przyjaźnić się z wami, być z wami. Po stokroć warto było, i za to dziękuję.

Wypadałoby, zdaje się, żeby ktoś, kto ma osiemdziesiąt lat, powiedział jakąś złotą myśl, dał wskazówkę, jak żyć - zadaje się takie pytania ostatnio. Muszę was rozczarować - ja tego nie wiem. Co więcej, mam wrażenie, że życie polityczne, które uprawiałem przez kilkanaście lat, też mnie niewiele nauczyło". Tak pisał Krzysztof Kozłowski w " Gazecie Wyborczej " we wrześniu 2011 r.

Polityk, wykładowca, dziennikarz

Krzysztof Kozłowski urodził się w 1931 r. w Przybysławicach. Ukończył filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie doktoryzował się i był wykładowcą nauk politycznych. Pracował też jako dziennikarz. Od 1965 do 2007 r. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a także prezesa Fundacji "Tygodnika Powszechnego".

Krzysztof Kozłowski brał udział w obradach Okrągłego Stołu, a następnie znalazł się w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1990 r. został podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych. Stanął też na czele komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa. Był też pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa.

Czterokrotnie został wybrany na senatora: w I kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego, w II i III był kandydatem Unii Demokratycznej, a w IV kadencji startował z Unią Wolności.

Więcej o: