Bill Gates da milion dolarów za "prezerwatywy nowej generacji"

100 tysięcy dolarów nagrody i milion na dalsze badania otrzyma od fundacji Billa i Melindy Gatesów osoba, która zaprojektuje "prezerwatywy nowej generacji". To kolejne przedsięwzięcie fundacji, która finansuje m.in. młodych wynalazców i projektantów.

Prezerwatyw używa 750 milionów ludzi na całym świecie. Dla wielu osób oznacza to jednak rezygnację z części przyjemności na rzecz bezpieczeństwa. - Z męskiego punktu widzenia głównym mankamentem jest mniejsza przyjemność w porównaniu ze stosunkiem bez użycia prezerwatywy. W przypadku prezerwatyw dla kobiet dodatkową wadą jest też wysoka cena - można przeczytać w ogłoszeniu opublikowanym przez fundację Billa i Melindy Gatesów.

Fundacja zachęca do przesyłania pomysłów na lepszy i nowocześniejszy projekt prezerwatyw. - To poprawiłoby jakość życia seksualnego blisko miliarda osób - podkreślają. Twórcy zgłaszanych projektów powinni stawiać nie tylko na większy komfort użytkowników, ale też na przełamywanie barier kulturowych.

Była toaleta, będą prezerwatywy

Poszukiwania pomysłu na lepsze prezerwatywy to 11. runda cyklicznego konkursu "Grand Challenges Explorations" organizowanego przez fundację. Udział w nim mogą brać wszyscy: naukowcy, studenci, przedsiębiorcy i wynalazcy amatorzy. W poprzednich edycjach szukano np. sposobu na rozwiązanie problemu higieny w toaletach w krajach rozwijających się, dzięki czemu udało się opracować model WC, które nie wymaga spłukiwania wodą.

Więcej o: