ABW wykryła nielegalny transfer pieniędzy do Chin. Chodzi o 150 mln zł

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura zatrzymały wczoraj cztery osoby związane z nielegalnym przesyłem dużej sumy pieniędzy na konta chińskich przedsiębiorców. Rachunki firmowe i osobiste podejrzanych osób zostały zablokowane.

"Funkcjonariusze Delegatury Stołecznej ABW w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy zatrzymali cztery osoby podejrzane o przyjmowanie od obywateli Wietnamu i Chin pieniędzy w walutach polskich i zagranicznych o łącznej wartości prawie 150 mln zł i przetransferowanie ich na rachunki bankowe w Chińskiej Republice Ludowej" - napisał w komunikacie rzecznik prasowy ABW.

Jak informuje ABW, w toku prowadzonego postępowania funkcjonariusze ABW współdziałali z generalnym inspektorem informacji finansowej. W wyniku tej współpracy GIIF zablokował konta firmowe i osobiste podejrzanych osób.

Podczas śledztwa funkcjonariusze przeszukali 21 miejsc, m.in. prywatne mieszkania oraz siedziby podmiotów gospodarczych w Warszawie, Wólce Kosowskiej, Wałbrzychu i Wrocławiu. ABW zabezpieczyła środki pieniężne w walutach obcych o równowartości niemal 2 mln zł.

Czterem podejrzanym postawiono zarzuty. Objęto ich dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju i zakazem wykonywania działalności gospodarczej. Grozi im kara nawet do 10 lat więzienia i do 5 mln zł grzywny - informuje rzecznik ABW.

Więcej o: