Papież dopuszcza zniesienie celibatu? "To może się zmienić"

W ubiegłym roku Jorge Mario Bergoglio udzielił wywiadu, w którym sugerował, że obowiązująca katolickich księży zasada celibatu "może się zmienić". Przyszły papież podkreślił, że jego zdaniem księża katolickich kościołów wschodnich, którzy mogą zawierać małżeństwa, "są bardzo dobrymi kapłanami".

Papież Franciszek, jeszcze jako arcybiskup Bergoglio, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że sam za młodu był "kuszony przez kobietę". - Byłem oczarowany dziewczyną którą poznałem na weselu wujka - wyznał. - Byłem zaskoczony jej urodą, intelektem. Oczarowała mnie na dłuższą chwilę - dodał Jorge Bergoglio, wspominając czasy swojej nauki w seminarium.

- Myślałem o niej i myślałem. Kiedy wróciłem po ślubie wujka do seminarium, nie mogłem modlić się przez ponad tydzień, ponieważ gdy próbowałem to robić, dziewczyna pojawiała się w mojej głowie - zdradził.

"Rezygnacja z celibatu? To pewien pragmatyzm..."

Przyszły papież stwierdził w wywiadzie przetłumaczonym na język angielski i opublikowanym 19 marca br. przez katolicki serwis aleteia.org , że w jego ocenie "zasada celibatu to kwestia dyscypliny, a nie wiary". - Może się zmienić - ocenił. Bergoglio zaznaczył, że kapłani obrządku wschodniego nie muszą przyjmować celibatu i nie przeszkadza im to w byciu dobrymi księżmi.

- Czasem żartuję z nimi, że wprawdzie mają żony, ale nie zdają sobie sprawy, że w ramach umowy dostali także teściowe - powiedział papież. Jego zdaniem osoby, które naciskają na rezygnację z celibatu w Kościele katolickim, cechuje "pewien pragmatyzm".

Jorge Bergoglio podkreślił jednak, że obecnie "dyscyplina celibatu trzyma się mocno", bo ma za sobą tysiącletnią tradycję. Dodał, że księża powinni rezygnować z czynienia posługi, jeśli nie mogą powstrzymać się od kontaktów seksualnych - czytamy w serwisie nbcnews .

Więcej o: