Papież zmienia plany. W Wielki Czwartek umyje nogi więźniom

W Wielki Czwartek papież Franciszek odprawi mszę w więzieniu dla nieletnich, gdzie umyje nogi skazanym. Wcześniej planowano, że msza będzie miała miejsce w bazylice watykańskiej.

Papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires właśnie w Wielki Czwartek odprawiał mszę w więzieniach, hospicjach i szpitalach. Mył wtedy stopy 12 więźniom lub cierpiącym. Często przytaczany jest jego gest umycia i ucałowania stóp osób chorych na AIDS.

Tym razem papież zdecydował, że zamiast w bazylice watykańskiej ta liturgia miłości odbędzie się w zakładzie karnym Casal del Marmo w Rzymie. Przebywają tam nieletni w wieku od 14 do 18 lat, najczęściej emigranci - wyznawcy różnych religii. Miejsce to odwiedzali już Jan Paweł II i Benedykt XVI, który także obmywał nogi więźniom - w 2007 r.

Według Nowego Testamentu obrzęd umywania nóg został ustanowiony przez Jezusa Chrystusa po spożyciu Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku. W Kościele rzymskokatolickim obrzęd umywania nóg (tzw. mandatum) towarzyszy obecnie liturgii wielkoczwartkowej, kiedy dokonuje się symbolicznego mycia nóg zaproszonym na liturgię ubogim.

Pozostałe uroczystości Wielkiego Tygodnia odbywać się mają zgodnie z dotychczasowym zwyczajem.

Zobacz też: Papież przed inauguracją pobłogosławił niepełnosprawnego (CNN Newsource/x-news)

Więcej o: