Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem

Ministerstwo Pracy wysyła do rządu ustawę o rocznych urlopach rodzicielskich. Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem. Jednak wtedy będzie on krótszy - dowiaduje się ?Gazeta Wyborcza?. Jeszcze w tym tygodniu projekt ustawy zostanie przesłany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. W kwietniu - jak mówi "Gazecie" minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz - ma być w Sejmie.

Ustawa powinna wejść w życie od 1 września 2013 r. Rodzic, który od razu zdecyduje się wziąć urlop na cały rok, dostanie 80 proc. wynagrodzenia. Wniosek o taki urlop trzeba złożyć nie później niż 14 dni po urodzeniu dziecka.

Urlop będzie można także wziąć na pół roku i potem przedłużyć o kolejne sześć miesięcy (dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu). Wtedy rodzic najpierw pobiera 100 proc. wynagrodzenia, a przez kolejne pół roku - 60 proc.

Poza pierwszymi 14 tygodniami przypisanymi wyłącznie matkom rodzice sami zdecydują, które zostaje w domu z dzieckiem. Minister Kosiniak-Kamysz nie obawia się, że najczęściej będą to kobiety i że pogorszy to ich sytuację na rynku pracy.

Cały tekst w dzisiejszej " Gazecie Wyborczej ".

Więcej o: