Alfabet polityczny roku 2011

Specjalnie dla was przygotowaliśmy podsumowanie roku 2011 w polityce w formie alfabetu. Od "aniołki Kaczyńskiego", przez "Schetyna Grzegorz", po "Ziobryści". Wszystko z przymrużeniem oka.

[A]niołki Kaczyńskiego - osobiste ocieplacze kampanijne Jarosława Kaczyńskiego. Ale czy komuś kiedyś udało się ocieplić izolator?

[A]rłukowicz Bartosz - prawdziwy człowiek Renesansu. W mijającym roku był już nadzieją SLD, lewoskrzydłowym PO, rzecznikiem wykluczonych, ministrem zdrowia oraz wyrzutem sumienia Grzegorza Napieralskiego. W przyszłym roku na oku ma funkcję prymasa, rozgrywającego Skry Bełchatów oraz stanowisko głównego speleologa kraju.

[B]udapeszt - mityczna kraina opiewana przez Jarosława Kaczyńskiego. Jest drugim wcieleniem IV Rzeczypospolitej. Łączy konserwatyzm drugiej Bawarii, rozwój gospodarczy drugich Chin i na pewno nie jest drugim Gabonem.

[C]zerwony żakiet - odzieżowe zjawisko w polityce. Ten, kto go założy, opuści swoje ugrupowanie. Sprawdziło się w przypadku Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Marzeny Wróbel.

TVN24 wykryła też, że na najważniejsze wydarzenia polityczne Joanna Kluzik-Rostkowska wybiera tę samą kombinację kolorów: granatową lub czarną sukienkę i czerwony żakiet. Co na to ekspert? - To dwa symboliczne kolory. Czerń oznacza elegancję. Czerwień - siłę, dominację - wyjaśnił.TVN24 wykryła też, że na najważniejsze wydarzenia polityczne Joanna Kluzik-Rostkowska wybiera tę samą kombinację kolorów: granatową lub czarną sukienkę i czerwony żakiet. Co na to ekspert? - To dwa symboliczne kolory. Czerń oznacza elegancję. Czerwień - siłę, dominację - wyjaśnił. fot. Dominik Werner/Agencja Wyborcza.pl Fot. Dominik Werner/AG

[D]utkiewicz Rafał - bardzo towarzyski polityk, który umiał przyciągnąć na wybory dziesiątki bardziej i mniej znanych polityków. Jak to po każdej towarzyskiej imprezie, był potem wielki kac.

[E]xpose - swoista wersja noworocznych postanowień. Obowiązują do poranka po.

[E]uro - magiczny pieniążek zamieniający błoto w autostrady i największy jarmark Europy w nowoczesny stadion. Znany również jako postrach kredytobiorców, Greków oraz PiS.

[E]uro 2012 - Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Euro na skalę naszych możliwości. My otwieramy nim oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo

[F]ront Jedności Narodowej - złośliwy przydomek Platformy Obywatelskiej nadany jej przez opozycję. Wiąże się z tajemniczą zdolnością Tuska do przyciągania polityków z innych partii. Cóż, on woli dodawanie, PiS odejmowanie, a Ziobro dzielenie.

[G]rabarczyk Cezary - multizadaniowy polityk PO - jednocześnie był ministrem transportu oraz prezesem "spółdzielni". Skutek: ministrem już nie jest, "spółdzielni" już nie ma.

[H]ofman Adam - antropolog wsi, specjalista w dziedzinie plemion zdziczałych chłopów.

[I]diota - (...) wpisz tutaj nazwisko nielubianego polityka.

"[J]ak żyć?" - Słowa, które Donald Tusk wykrzykuje, gdy śnią mu się koszmary o przegranych wyborach.

Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta

"[J]arosław Polskę Zbaw" - hasło PiS trzeciej generacji - po "Solidarnej Polsce" i "Polska Jest Najważniejsza". Dobrane w taki sposób, by rozłamowcy znowu nie wykorzystali sloganu wyborczego PiS jako nazwy partii. Obiekt zainteresowań Jarosława Gowina z PO i Jarosława Kalinowskiego z PSL.

[K]aczyński Jarosław - ten pan, który zawsze stoi na konferencjach obok Adama Hofmana.

[K]orwin-Mikke Janusz - w tym roku sprawił niespodziankę i nie wystartował w wyborach po raz pierwszy od 20 lat. Historycy spierają się teraz, czy można je w ogóle uznać za ważne.

[K]rzyż - narzędzie wykonane z dwóch kawałków drewna, jak również element dekoracyjny sali sejmowej. Silnie alergenny. Źle działa zwłaszcza na posłów Ruchu Palikota.

[L]egalizacja - gra słowna szeroko rozpowszechniona w Ruchu Palikota. Jeden gracz mówi: legalizacja, drugi musi dodać jakiś rzeczownik.

[Ł]ugowska Sylwia - archaniołek Kaczyńskiego.

Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

[M]erkel Angela - najsłynniejszy chochlik drukarski wyborów parlamentarnych. Kosztował jakieś 700 tys. głosów.

[N]apieralski Grzegorz - bohater piosenki Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać") oraz poezji Wisławy Szymborskiej ("Nic dwa razy się nie zdarza"). Zastąpiony po przegranych wyborach przez Leszka Millera, bohatera utworu grupy Thin Lizzy "The boys are back in town".

[O]FE - magiczna skarbonka, z której rząd czerpie, by nie wprowadzać bolesnych reform i wyhamować narastanie długu publicznego.

[P]alikot Janusz - sztukmistrz z Lublina. Potrafi przybrać wszelakie tożsamości - od patrona prawicowego tygodnika po lidera prawdziwej lewicy. Do jego fanklubu zapisało się kilkadziesiąt tysięcy osób.

[P]aprykarz - jedyna osoba zdolna przebić się przez PR-owską osłonę Donalda Tuska. Prawdopodobnie to dzięki diecie bogatej w paprykę.

[P]JN - Pomidorowa Jest Najsmaczniejsza, Poncyljusz Jest Najwyższy... Śmieszny skrót, śmieszny wynik wyborczy.

[P]rezydencja - dowód, że Polacy nie tylko umieją psuć lub gubić.

[R]ostowski Jacek - jasnowidz, mistyk, astrolog - przewidział m.in. wybuch III wojny światowej w Europie. Po godzinach zajmuje się również polskim budżetem.

[S]chetyna Grzegorz - były samiec beta - obecnie samiec omega.

[T]ablet Pawlaka - popularny element biżuterii męskiej. Przydatny również jako element PR-owski. XXI-wieczna wersja snopowiązałki.

[T]witter - nowe wcielenie Monitora Polskiego. Teraz bezpłatnie w sieci każdy może poznać zamierzenia rządu i to w 140 znakach.

[U]nia Wolności - feniks polskiej polityki. Umarła w 2005 roku, a tu nagle odrodziła się w Kancelarii Prezydenta w 2011. Czas teraz na ZChN?

[U]stawka - ciekawe zjawisko polityczno-społeczne polegające na jednoczesnym, całkowicie przypadkowym spotkaniu polityka i dziennikarza jednej lub kilku gazet. Jedyny przypadek, gdy rachunek prawdopodobieństwa się nie sprawdza. Fenomen jeszcze niewyjaśniony przez naukowców.

[W]ęgrzyn Robert - komik i znawca tematyki mniejszości seksualnych. Niedoceniony w Polsce.

[W]ałbrzych - najbardziej liberalna gospodarczo część Polski. Dopuszczalny jest handel głosami, a funkcję pieniądza pełni nawet worek ziemniaków.

[Y]ouTube - miejsce, gdzie kandydaci mogą za darmo zamieszczać swoje spoty wyborcze: np. "Tańczący ze śledziami". ONZ bada, czy to nie narusza praw człowieka.

[Z]iobryści - ostatni odcinek trylogii "Młode Wilki". Akcja dzieje się w 2011 roku, główny bohater Zibi (Zbigniew Ziobro) jest sfrustrowanym działaczem PiS. Razem z kolegami Kurą (doskonały Jacek Kurski) i Cymą (znany z występów w Brukseli Tadeusz Cymański) postanawia założyć nową partię. Jednak nie wie, że to nie spodoba się jego Prezesowi (Jarosław Kaczyński).

Zobacz alfabet polityczny roku - 2008 oraz alfabet polityczny roku - 2009 >>

Najlepsze zdjęcia AP 2011 roku - ludzkie tragedie, arabska wiosna, wzruszające sceny >>

Więcej o: