Chersoń oficjalnie wyzwolony spod rosyjskiej okupacji. Do miasta wkraczają ukraińskie siły zbrojne

Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają ukraińskie siły zbrojne - przekazał oficjalnie Główny Departament Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że ścieżki wycofania rosyjskich okupantów są pod kontrolą armii ukraińskiej. Rosyjscy żołnierze, którzy chcą uniknąć śmierci, muszą się poddać.

"ZSU! ZSU! ZSU!"(Siły Zbrojne Ukrainy) - takie okrzyki słychać na ulicach Chersonia. Mieszkańcy okupowanego od pierwszych dni wojny miasta, świętują wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji. Ukraińcy rzucają się żołnierzom na szyję, płaczą i dumnie machają flagami Ukrainy

Chersoń wyzwolony przez ukraińską armię

"Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają jednostki Sił Zbrojnych. Trasy odwrotu rosyjskich okupantów znajdują się pod kontrolą ogniową armii ukraińskiej" - poinformował GUR. Rosyjskie wojsko na całej długości frontu porzuciło pozycje i w pośpiechu uszło ku Dnieprowi, starając się przedostać na drugą stronę. Ukraińcy rzucili się za nimi w pościg. 

Rosjanie już w środę zapowiedzieli wycofanie się z prawobrzeżnej Chersońszczyzny na lewy brzeg Dniepru. To efekt prowadzonej przez Ukraińców ofensywy, ale też ostrzałów rosyjskich szlaków zaopatrzenia dokonywanych przez ukraińską armię za pomocą zachodnich systemów artyleryjskich. 

Więcej o tym, jak wyglądało wyzwolenie Chersonia przeczytasz w poniższym artykule Macieja Kucharczyka >>>

Wywiad Ukrainy apeluje do Rosjan: "Poddaj się albo śmierć"

Główny Departament Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował także apel do Rosjan. "Wasi dowódcy namawiają, abyście ubrali się w cywilne ubrania i próbowali samodzielnie uciec z Chersonia. Oczywiście nie możecie tego zrobić"- czytamy w apelu. "Każdy rosyjski żołnierz, który będzie stawiał opór, zostanie unicestwiony. Masz tylko jedną szansę na uniknięcie śmierci - natychmiast się poddać" - instruuje rosyjskich żołnierzy GUR. 

W przypadku dobrowolnej niewoli Ukraina gwarantuje rosyjskim żołnierzom przetrwanie - co najważeniejsze - ale też bezpieczeństwo. Wywiad zapewnił, że Siły Zbrojne Ukrainy przestrzegają Konwencji Genewskich, gwarantują jeńcom wojennym żywność, opiekę medyczną i możliwość wymiany za żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy przetrzymywanych w niewoli przez Rosję

Lokalne media donoszą o tym, że w Chersoniu nie ma już Rosjan, a w centrum miasta jego mieszkańcy wznoszą ukraińskie patriotyczne okrzyki, wywieszają ukraińskie flagi. W sieciach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym widać jak ukraińscy żołnierze wspólnie z cywilami wieszają ukraińską flagę na głównej siedzibie policji w Chersoniu. 

Zobacz wideo "Putin postawił wszystko na jedną kartę. Dał ostatnią szansę generałom"
Więcej o: