Rosja wprowadzi nowe prawo wojenne? Kary za nieprzestrzeganie rozkazów i niestawienie się do wojska

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła poprawki dotyczące kary pozbawienia wolności do 10 lat za dobrowolne poddanie się, a także zaostrzono kary za dezercję i wprowadzono do kodeksu karnego pojęcia "mobilizacji", "stanu wojennego" oraz "czasu wojny" - donosi NEXTA. Kara pozbawienia wolności będzie obowiązywać także za niestawienie się do służby wojskowej i nieprzestrzeganie rozkazów.

We wtorek 20 września do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy wprowadzającej do Kodeksu Karnego pojęcia "mobilizacja" i "stan wojenny" i zaostrzający obecne kary. Politycy we wszystkich czytaniach przyjęli je jednogłośnie, a to oznacza duże zmiany dla Rosjan.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Wojna w Ukrainie. Rosja zaostrza prawo

RIA Novosti donosi, że według nowych przepisów nieprzestrzeganie rozkazów wojskowych w czasie wojny, w tym odmowa udziału w działaniach wojennych, które pociągną za sobą poważne konsekwencje, zagrożone jest karą pozbawienia wolności na okres 10 lat. Wprowadzono także poprawki dotyczące kary za niestawienie się w służbie wojskowej przy poborze do wojska. Również będzie ona wynosić 10 lat. 

Agencja uzupełnia jednak, że żołnierz może być zwolniony z odpowiedzialności karnej za niestawienie się na służbę lub dezercję, pod warunkiem że "nieuprawnione opuszczenie jednostki lub miejsca służby, a także niestawienie się na czas bez uzasadnionego powodu służbę, były wynikiem splotu trudnych okoliczności".

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Prawo na "stan wojenny"

"The Moscow Times" wyjaśnia, że według nowego prawa obywatele z rezerwy powołani na przeszkolenie wojskowe będą ponosić odpowiedzialność karną za niestawiennictwo lub dezercję na równi z żołnierzami służby kontraktowej i poborowymi. Kary te zwiększono z 7 do 10 lat. Prawo to ma obowiązywać w czasie "mobilizacji lub stanu wojennego". 

Rada Federacji ma zatwierdzić zmiany w prawie w środę, a dokument trafi później na biuro Władimira Putina. Dopiero po przejściu całego procesu legislacyjnego nowelizacja wejdzie w życie.

Więcej o: