W Warszawie trwają obchody Święta Wojska Polskiego. Błaszczak: Lata mijają, a Rosja wciąż po stronie zła

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Złożył kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego, nadał generalskie odznaczenia oraz wziął udział we mszy świętej. Głos podczas obchodów zabrał także minister Mariusz Błaszczak. - Niepodległość jest dobrem bardzo kosztownym - cytował Józefa Piłsudskiego. Z kolei w Ossowie odbyła się rekonstrukcja bitwy.

W Warszawie trwają obchody Święta Wojska Polskiego - święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920. 

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Andrzej Duda złożył kwiaty i przyznał stopnie generalskie 

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego. Wziął także udział w uroczystości na Placu Piłsudskiego, gdzie Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Prezydentowi podczas wręczania nominacji generalskich towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak. Oficerowie zostali mianowani na stopnie generalskie właśnie na jego wniosek.

Odznaczono na stopień generała broni: generał dywizji Piotr Andrzej Błazeusz oraz generał dywizji Grzegorz Gerard Gielerak. Na stopień generała dywizji: generał brygady Zenon Brzuszkom na stopień generała brygady: pułkownik Grzegorz Barabieda, pułkownik Paweł Bigos, pułkownik Piotr Fajkowski, pułkownik Hubert Glica, pułkownik Artur Kuptel, pułkownik Rafał Miernik, pułkownik Mariusz Pawluk, pułkownik Bogdan Pidanty. Minister Obrony Narodowej wręczył również nowo powołanym generałom Buzdygany Honorowe i Pierścienie Generalskie.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Obchody Święta Wojska Polskiego. "Mijają lata, a jedno się nie zmienia"

W trakcie obchodów głos zabrał wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zaznczył na wstępie, że tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają na czas dramatycznie trudny. 

Szef MON podczas centralnych obchodów na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie nawiązał do wojny na Ukrainie, gdzie, jak powiedział, żołnierze też walczą z rosyjskim imperializmem. Wicepremier podkreślił, że za naszą wschodnią granicą toczy się batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów.

- Mijają lata, a jedno się nie zmienia - imperialna Rosja zawsze stała po drodze zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie się tego zła - mówił minister obrony. Przytoczył także słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

Minister Mariusz Błaszczak dodał, że by utrzymać niepodległość, trzeba inwestować w wojsko. - Razem z panem prezydentem będziemy konsekwentni w działaniach na rzecz modernizacji Wojska Polskiego, zwiększania jego liczebności i wzmacniania sojuszy - podkreślił minister obrony.

Obchody Święta Wojska Polskiego. Msza na cmentarzu w Ossowie

O pokój na świecie i za poległych w Bitwie Warszawskiej modlono się w podwarszawskim Ossowie. To właśnie tam 102 lata temu rozegrała się pierwsza bitwa, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w starciu o stolicę Polski. 13 i 14 sierpnia 1920 roku w zwycięskim boju zginęło kilkuset żołnierzy ochotników, w tym studentów i gimnazjalistów z warszawskich szkół. Większość z nich spoczywa w Radzyminie, ale kilkudziesięciu poległych złożono do zbiorowych mogił na cmentarzu w Ossowie.

Uroczystej mszy świętej na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej przewodniczyli biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński i kardynał Gerhard Ludwig Mueller. - Pragniemy, aby owoce tamtego zwycięstwa były żywe i w naszym pokoleniu, to znaczy, żebyśmy byli mądrzy tamtym zwycięstwem - powiedział biskup Kamiński. 

Obchody Święta Wojska Polskiego. Rekonstrukcje walk

O 14:00 na Polach Ossowskich rekonstruktorzy historyczni zaprezentowali przebieg Bitwy Warszawskiej.  Zbigniew Rowiński z grupy rekonstrukcyjnej "Szare Szeregi" opowiadał, że widzowie zobaczyli między innymi starcia piechoty i kawalerii. - Najważniejszym elementem jest uderzenie pod Ossowem 236 pułku piechoty pod dowództwem porucznik Słowikowskiego, ale była także część konna i część pancerna - relacjonował rekonstruktor.

Więcej o: