Daniel Obajtek wybrany Człowiekiem Roku 2020 "Wprost". Ostatnio chwalił go Jarosław Kaczyński

Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku 2020 tygodnika "Wprost". Tym samym redakcja uznała, że szef Orlenu był osobą, która "wywarła największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce" w ubiegłym roku.

Od 1991 roku tygodnik "Wprost" nagradza osoby, które mają największy wpływ na polską gospodarkę oraz życie publiczne. W 2020 roku za takową uznano właśnie prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Daniel Obajtek wybrany Człowiekiem Roku 2020 tygodnika "Wprost"

Jak czytamy w serwisie wprost.pl, "szef Orlenu odcisnął swoje piętno w ostatnich 12 miesiącach w każdej z tych dziedzin. Koncern przejął kolejne firmy. Jego szef pojawia się w kuluarowych opowieściach jako kandydat na kolejnego premiera, a zakup przez Orlen z końcem 2020 roku medialnego koncernu Polska Press wywołał prawdziwą burzę w środowisku dziennikarskim i politycznym". 

To już drugie wyróżnienie, jakie otrzymał Daniel Obajtek w ostatnim czasie. Prezes PKN Orlen został także laureatem nagrody "Człowieka Wolności" 2020, przyznawanej przez tygodnik "Sieci". Wcześniej otrzymywali ją m.in.  Mateusz Morawiecki oraz Andrzej Duda

PKN Orlen przejmuje spółkę Polska Press, w tym 20 tytułów lokalnej prasy UOKiK o przejęciu przez Orlen: Wolność słowa to nie nasze kompetencje

Kaczyński: Obajtek jest nadzieją dla całej Polski 

Obajtek był także ostatnio wychwalany przez Jarosława Kaczyńskiego, który udzielił wywiadu telewizji wPolsce.pl. Prezes PiS stwierdził, że laureat nagród "jest nadzieją dla całej Polski". - To jest przede wszystkim zupełnie niezwykły człowiek, jeżeli chodzi o talent organizacyjny, dynamikę, łatwość podejmowania decyzji i to celnych decyzji, słusznych decyzji - powiedział Kaczyński. 

- Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu - dodał także. 

Daniel Obajtek pochwalony przez Kaczyńskiego. Opozycja sugeruje, że będzie nowym premierem 

Pochlebne słowa prezesa PiS na temat Daniela Obajtka wywołały lawinę spekulacji w sieci, czy aby  prezes państwowego koncernu paliwowego w niedługim czasie nie zastąpi Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera polskiego rządu.

"Po dzisiejszym wywiadzie Kaczyńskiego w wPolityce.pl, możemy już spokojnie mówić do Obajtka - Panie Premierze!" - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej. W podobnym tonie wypowiadali się także m.in. Cezary Tomczyk, Małgorzata Kidawa-Błońska czy dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jarosław Nizinkiewicz. 

Kaczyński: 'Obajtek to nadzieja dla Polski'. Opozycja pyta, czy Morawiecki jest już spakowany? Kaczyński namaścił nowego premiera? "Czy Morawiecki jest już spakowany?"

Ewentualne zastąpienie premiera Mateusza Morawieckiego przez Daniela Obajtka skomentował także lider Władysław Kosiniak-Kamysz w Radiu Wrocław. - Nie wydaje mi się, żeby Daniel Obajtek został premierem. W tak zwariowanej rzeczywistości mam nadzieję, jeszcze nie żyjemy. Tam będzie wiele rozliczeń i to nazwisko będzie słynne, z tym się mogę zgodzić. Mam średnie zdanie o Mateuszu Morawieckim, ale zamiana jego na Obajtka to już jest kuriozum - powiedział szef PSL. 

Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek to obecny prezes PKN Orlen. Na tym stanowisku znajduje się od 2018 roku. Wcześniej za czasów rządów PiS-u był także prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz spółki Energa. Karierę polityczną zaczynał jako samorządowiec, kiedy to w 2002 roku otrzymał mandat radnego gminy Pcim. W latach 2006–2015 był wójtem tej gminy. 

Więcej o: