Złożono skargę na TVP za materiał o Trzaskowskim i "żydowskich żądaniach". Rada Etyki Mediów odpowiada

Rada Etyki Mediów otrzymała oficjalną skargę od Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w związku z materiałem emitowanych na antenie TVP "Wiadomości". Chodzi o program zatytułowany "Trzaskowski spełni żydowskie żądania".

W argumentacji do złożonej skargi wspomniano, że opublikowany materiał "drastycznie naruszył zasady prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji".

Zarzut naruszenia etyki dziennikarskiej. Skarga na TVP

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył skargę do Rady Etyki Mediów wspólnie z Naczelnym Rabinem RP i American Jewish Committee. Autorzy wniosku zarzucają materiałowi Adriana Boreckiego naruszenia zasad etyki dziennikarskiej.

- Wypowiedzi dziennikarzy i eksperta oraz informacja na pasku towarzysząca komentarzowi redaktora prowadzącego dalece odbiegają od obiektywnego przekazu dziennikarskiego. Wywołują one przekonanie o rzekomo wrogo nastawionych do Polski organizacjach żydowskich, które mogą działać w porozumieniu z historykiem rozpowszechniającym kontrowersyjne tezy na temat wojennych relacji polsko-żydowskich oraz wpływać na przyszłe decyzje jednego z kandydatów na prezydenta w wypadku ew. jego zwycięstwa w wyborach - czytamy w pisemnej skardze.

Odpowiedź REM

Rada Etyki Mediów odpowiedziała na złożoną skargę. W uzasadnieniu wspomniała, że "analiza nie tylko wskazanego w skardze materiału, ale całej zawartości tego programu TVP1 w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, prowadzi do wniosku, że 'Wiadomości' zrezygnowały z formuły dziennika informacyjnego i przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję. Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji 'rządowej', 'państwowej', 'partyjnej', a nie publicznej".

Dodatkowo Rada Etyki Mediów wspomniała, że jakiekolwiek działania i zwrócenie uwagi na "bezprawność takiego postępowania" może wykonać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński na uroczystości na Zamku Królewskim
Więcej o: