Rok działalności grupy "Speed" na drogach. Odnotowała w tym czasie ponad 440 tysięcy wykroczeń

Pod koniec 2018 roku w Komendzie Stołecznej Policji swoją działalność rozpoczęła grupa "Speed", której celem jest eliminowanie czynników ryzyka zaistnienia wypadków drogowych. Sukces jej funkcjonowania spowodował, że w lipcu 2019 roku inicjatywa ta została rozszerzona na wszystkie wojewódzkie komendy policji.

Praktycznie każdego roku najczęstszą przyczyną wielu zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Polska policja na swojej stronie internetowej wskazuje, że jest ona przyczyną ponad 1/3 wszystkich zgonów w wypadkach drogowych. Powołana do życia specgrupa "Speed" miała na celu temu przeciwdziałać.

Grupa "Speed" i zakres jej działania

Regionalne grupy tworzone są przez najbardziej doświadczonych policjantów ruchu drogowego. Ich podstawowym i głównym celem jest zniwelowanie do możliwie jak najniższego poziomu liczby wypadków drogowych. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu najnowocześniejszego sprzętu, w tym bardzo szybkich radiowozów, wyposażonych w napęd 4x4 i wideorejestratory.

Policjanci przypominają, że wraz z drastycznym przekroczeniem prędkości, kierowcy bardzo często dopuszczają się innych niebezpiecznych manewrów, które doprowadzają do groźnych sytuacji. Są nimi między innymi wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych z dużą prędkością.

Ponad 440 tysięcy odnotowanych przewinień

Od 19 lipca 2019 roku, czyli momentu, od którego grupa "Speed" była obecna w każdej komendzie wojewódzkiej policji, do 30 czerwca 2020 roku funkcjonariusze ujawnili 442 660 wykroczeń. Spośród nich 308 728 dotyczyło przekroczenia prędkości. 18 773 kierujących, którzy przekroczyli ją o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym zatrzymano prawo jazdy - wylicza policja.

W raporcie z działania grupy "Speed" wyszczególniono sytuacje, które są przykładami sukcesów w jej działalności. Jedną z nich było zatrzymanie kierowcy przez policjantów z KWP Wrocław, który mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, a także przekroczenia prędkości o blisko 140 km/h, nie zatrzymał się do kontroli.

Funkcjonariusze z KWP w Gorzowie Wielkopolskim z kolei zatrzymali 28-letniego mieszkańca powiatu gorzowskiego, który na drodze z ograniczeniem do 70 km/h jechał 171 km/h. Dodatkowo podjął się wyprzedzania kolumny pojazdów w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych.

Zobacz wideo Grupa SPEED
Więcej o: