Prezydent Andrzej Duda w Dniu Myśli Braterskiej: Czuję się harcerzem

Prezydent Andrzej Duda podziękował instruktorom harcerskim, nazywając pełnioną przez nich rolę wychowawczą "bezcenną". W Dniu Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z organizacjami harcerskimi, nad którymi sprawuje honorowy protektorat. Jest to święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie.

Prezydent podkreślał, że czuje się harcerzem, bo - jak mówił - pozostaje się nim do końca życia. Przypomniał o przypadającej w tym roku 40. rocznicy utworzenia ruchu Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) i o jego bohaterach. Podkreślił, że ich działania zmieniły harcerstwo.

"Dziękuję wam, że wychowywaliście nas w duchu służby niepodległej Rzeczypospolitej, mówiąc nam o tym, że powinna być Niepodległa, a nie jest i że musimy być takimi harcerzami, którzy mają działać tak, jakby Niepodległa była i żeby Niepodległa była" - mówił do instruktorów Andrzej Duda. Prezydent dodał, że także dzięki ich służbie dla Polski ona rzeczywiście stała się Niepodległa. Podkreślał, że dokonało się to w pokojowy sposób, bez broni w ręku. 

>>> Trybunał Stanu dla prezydenta? Budka: Powiedziałem mu to wyraźnie. Zobacz nasz materiał:  

Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda podziękował harcerzom

Prezydent podziękował instruktorom także za to, że kontynuują swoją misję dla Polski. "Dziękuję, że uczestniczycie teraz cały czas w budowaniu jej coraz piękniejszej i coraz mocniejszej, ale przede wszystkim dziękuję, że wychowujecie cały czas młodzież, przekazując swoje doświadczenie, przekazując te ideały, których we współczesnym świecie bardzo często brakuje, a które są tak niezwykle ważne" - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że obecność harcerzy na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim jest znakiem szeroko pojętego braterstwa. Zaznaczył, że dzisiaj do tego braterstwa dołączają także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, z których część to także harcerze - i czynni i dawni. 

"Cieszę się, że pokazujemy, że jesteśmy właśnie tą jedną rodziną związaną wspólnym celem, jakim jest służba Rzeczypospolitej" - mówił Andrzej Duda. Swoje przemówienie prezydent zakończył tradycyjnym, harcerskim "Czuwaj!".

Dzień Myśli Braterskiej przypada w rocznicę urodzin w 1857 roku założyciela skautingu - sir Roberta Baden-Powella.

W tym dniu harcerze składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.