Rosyjski MON odtajnił dokumenty nt. Powstania Warszawskiego. "AK unicestwiła Żydów i Ukraińców"

Rosyjskie ministerstwo obrony narodowej opublikowało skany dokumentów dotyczących m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy w 1945 roku. Zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego MON-u w archiwalnych raportach znalazły się zapisy o "oddziałach Armii Krajowej, które unicestwiły pozostałych w mieście Żydów i Ukraińców".

W czwartek wieczorem ministerstwo obrony narodowej Rosji opublikowało odtajnione dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego oraz wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy w styczniu 1945 roku. Zgodnie z zamieszczonym na Facebooku oświadczeniem rosyjskiego MON-u, archiwalne raporty wskazują m.in. na to, że Armia Czerwona "pomimo ograniczonych zasobów próbowała udzielić Powstańcom wszelkiej możliwej pomocy", a "żołnierze Armii Krajowej unicestwili pozostałych w mieście Żydów i Ukraińców".

Rosja odtajnia dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego. Znalazły się w nich relacje o "żołnierzach AK mordujących Żydów"

- Byłoby ważne dowiedzieć się, co strona polska powie, po tym, jak przestudiuje te dokumenty - stwierdził w piątek Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiego MSZ dodał, że jego kraj jest "otwarty na dialog na podstawie dokumentów archiwalnych", a wspólna praca polskich i rosyjskich historyków "nie powinna być zakładniczką prób uczynienia z historii propagandy".

>>> Sejm przyjął uchwałę ws. manipulacji i zakłamywania historii przez polityków Rosji

Zobacz wideo

Również w piątek rosyjski minister spraw zagranicznych odniósł się do nieobecności prezydenta Andrzeja Dudy na zbliżającym się Piątym Światowym Forum Holokaustu. - Rosja wie o tym, że nasi polscy koledzy - choć prezydent Duda powiedział, że nie wybiera się na to wydarzenie, nie wiem dlaczego - próbują przekonać zachodnich uczestników wydarzenia, by oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia na temat stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - powiedział Ławrow. Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie.

Więcej o:
Komentarze (812)
Rosyjski MON odtajnił dokumenty nt. Powstania Warszawskiego. "AK unicestwiła Żydów i Ukraińców"
Zaloguj się
 • pwiejacz

  Oceniono 142 razy 120

  Osobliwa to prawda, a raczej półprawda - bo nieliczni ocaleni Żydzi walczyli w Powstaniu. Ale Ukraińców AK rzeczywiście starała się unicestwiać - bo przecież oni walczyli w Powstaniu ale po hitlerowskiej stronie...

 • nicpon007

  Oceniono 98 razy 84

  Wygląda na to, że to AK spacyfikowała Warszawę i pokonała powstańców. Hmmm... Putin zawstydził Monty Pythona.

 • czarnyminio

  Oceniono 73 razy 59

  Powstanie warszawski po to wybuchło , aby wyrżnąć tysiące Ukraińców i oczyścić Warszawę z Żydów . Każdy mały putin o tym wie. Co te ruskie łotry jeszcze wymyślą?

 • who_go_wie

  Oceniono 53 razy 49

  Tia, to pewnie podobne dokumenty do tych które obwiniały Nazistów o zabijanie polskich oficerów w Katyniu...

 • langston

  Oceniono 69 razy 47

  Przeciez Ukraincy byli sojusznikami Hitlera i walczyli przeciwko Polakom w Warszawie. Dupuszczali się tez niesłychanych morderst tak ze niejednokrotnie sami Niemcy byli zaszokowani. Lumpeninteligentow proszę żeby nie pisali ze SS-Galzizien nie był w Warszawie! Bo to wszyscy wiedza! Były natomiast inne ukraińskie jednostki

 • czarnyminio

  Oceniono 44 razy 38

  Harcerze z Szarych Szeregów z batalionu "Zośka" którzy na ochotnika zgłosili się do ataku na Gęsiówkę aby uwolnić Żydów z łap oprawców niemieckich pewnie nie wierzą , że słyszą pod koniec życia takie kłamstwa.

 • biesczad1

  Oceniono 44 razy 36

  A parę dni temu TVPiSzczujnia pokazała film o "Solidarności", w którym pominęła Lecha Wałęsę - który bolszewik bardziej zafałszował historię?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX