Rosyjskie władze znów atakują Polskę. Ławrow: Rosja wie, co robią polscy koledzy

- Rosja wie o tym, że nasi polscy koledzy próbują przekonać zachodnich uczestników Światowego Forum Holokaustu, by oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia na temat stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. W wydarzeniu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie, ma wziąć kilku światowych przywódców w tym prezydent Władimir Putin. Do Izraela nie poleci natomiast prezydent RP Andrzej Duda.

Po burzy jaką w grudniu wywołały słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o "współodpowiedzialności Polski za wybuch II wojny światowej", do ofensywy przeszedł teraz Siergiej Ławrow. - Rosja wie o tym, że nasi polscy koledzy - choć prezydent Duda powiedział, że nie wybiera się na to wydarzenie, nie wiem dlaczego - próbują przekonać zachodnich uczestników wydarzenia, by oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia na temat stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ.

>>> Rosyjski okręt na kursie kolizyjnym z amerykańskim niszczycielem

Zobacz wideo

Rosyjskie władze ponownie uderzają w Polskę. Po Władymirze Putinie zrobił to Siergiej Ławrow

Mówiąc o "wydarzeniu" Ławrow miał na myśli Piąte Światowe Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Jego głównym organizatorem jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W Forum ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji (Putin ma zresztą wygłosić tam przemówienie). Do Jerozolimy nie poleci natomiast prezydent Andrzej Duda - nasz kraj będzie reprezentowany przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Pod koniec grudnia rosyjski prezydent wygłosił szereg publicznych wypowiedzi, w których podważył znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm.

Słowa Putina potępił zarówno polski Sejm, jak i Komisja Europejską. - W pełni odrzucamy wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców - stwierdziła niedawno wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

Więcej o: