Trzech oficerów Wojska Polskiego zatrzymanych przez CBA ws. korupcji. Błaszczak: Zero tolerancji

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób - w tym trzech wyższych oficerów Wojska Polskiego - podejrzewanych m.in. o żądanie i udzielanie korzyści majątkowych. Działania służb mają związek z nieprawidłowościami przy organizacji przetargów na zakup sprzętu dla polskiej armii w latach 2018-2019. Do sprawy odniósł się już minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

14 stycznia żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze CBA dokonali zatrzymania pięciu osób podejrzanych o żądanie i udzielanie korzyści majątkowych w związku z organizacją przetargów na zakup sprzętu dla polskiej armii. Postępowanie - wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego - nadzorowane jest przez wydział do spraw wojskowych prokuratury okręgowej w Gdańsku.

Rosyjski okręt na kursie kolizyjnym z amerykańskim niszczycielem

Zobacz wideo

Trzech oficerów Wojska Polskiego zatrzymanych przez ŻW i CBA. Sprawę skomentował Mariusz Błaszczak

Wśród zatrzymanych wojskowych są: były Szef Szefostwa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy pułkownik rezerwy Krzysztof B., Zastępca Szefa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy pułkownik Paweł M. oraz Szef Wydziału Materiałowego 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim major Arkadiusz R. Natomiast zatrzymani przedsiębiorcy to: Mirosław S. i Tomasz K. Do nieprawidłowości przy przetargach miało dochodzić w latach 2018-2019. 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła wojskowym zarzuty m.in.: podżegania do nieuprawnionego przekazywania informacji o planowanych i toczących się przetargach, udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszowi publicznemu oraz organizacji zmów przetargowych. Za część z tych zarzutów grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 

Do sprawy zatrzymania trzech wyższych oficerów Wojska Polskiego odniósł się na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - W Wojsku Polskim obowiązuje zasada zero tolerancji dla jakiegokolwiek łamania prawa. Wszyscy, którzy dopuszczają się przestępstw będą ponosili surowe konsekwencje. Dziękuję oficerom SKW i Żandarmerii Wojskowej za sprawną i skuteczną akcję - napisał Błaszczak

Prokurator zwrócił się do sądu z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych wobec zatrzymanych. Tymczasowy areszt zastosowano w przypadku: Pawła M., Arkadiusza R. i Tomasza K., natomiast wobec Krzysztofa B. i Mirosława S. zdecydowano się na środki w postaci: dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.