Pierwsza kobieta prezydentem Słowacji? "Progresywna" Zuzana Czaputova wygrała pierwszą turę

Wczoraj zakończyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich na Słowacji. 40,6 proc. głosów zdobyła prawniczka Zuzana Czaputova z ruchu Progresywna Słowacja, która dopiero co weszła do świata polityki. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem rządzącej partii socjaldemokratycznej i wiceszefem Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem, który otrzymał 18,7 proc. głosów.
Zobacz wideo

- Okazuje się, że człowiek nie musi porzucać swoich wartości, może być prawdziwy i autentyczny. Nie musi odwoływać się do demagogii, by pozyskać wyborcę. Może być właśnie inaczej - powiedziała Zuzana Czaputova po ogłoszeniu wyników pierwszej tury głosowania. Polityk, która może zostać pierwszą w historii kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji, komentując swój wynik podkreślała też, że umiarkowanie i rozsądek mogą wygrać z demagogią i ekstremizmem.

Swojemu głównemu oponentowi Maroszowi Szefoviczowi pogratulowała wejścia do drugiej tury. -  Jestem szczęśliwa, że oboje nie będziemy musieli w niej stawiać czoła radykałom. Głosy na mnie oddane traktuję jako wielkie wołanie o zmianę, prawdę, sprawiedliwość - dodała.

Frekwencja w wyborach wyniosła 48,7 procent, choć po podliczeniu połowy głosów wydawało się, ze będzie znacznie wyższa. Druga tura wyborów na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Jeszcze w trakcie nocy wyborczej ośrodek badania opinii publicznej Focus przedstawił sondaż prognozujący wynik głosowania w drugiej turze. Wygrałaby ją Czaputova z 64,4 proc. głosów.

Kim jest Zuzana Czaputowa?

Zuzana Czaputova jest polityczną outsiderka, która jeszcze niedawno nie była szerzej znana na Słowacji. Z wykształcenia jest prawniczką, w przeszłości pracowała w administracji lokalnej, organizacjach pozarządowych oraz jako adwokatka. Przez lata zaangażowana była w działalność ekologiczną; w 2016 r. otrzymała Nagrodę Goldmanów nazywaną "ekologicznym Noblem". Kobieta otwarcie głosi liberalne poglądy i mówi, że reprezentuje Słowaków, którzy chcą zmian. Jest zwolenniczką partnerstwa rejestrowanego i adopcji dzieci przez pary LGBT.

W 2017 r. Czaputova wstąpiła do nowo powstałego ruchu Progresywna Słowacja. Wzorowana na francuskim "En Marche!" Macrona, organizacja tworzona była głównie przez ludzi związanych z nową gospodarką i start-upami. Teraz wiceprzewodnicząca ruchu może zmienić polityczny krajobraz Słowacji na lata.

Więcej o: