Misja UNICEF w Polsce oficjalnie rozpoczęła się w 1947 roku, a jej zadaniem była poprawa warunków życia dzieci w kraju zrujnowanym przez wojnę. Na zdjęciu - darmowe obiady rozdawany polskim dzieciom na ulicy w Katowicach.
Zaczęliśmy w poniedziałek 17 grudnia i przez cały tydzień nie przestajemy. W ramach Tygodnia Dobrego Serca na Gazeta.pl codziennie pokazujemy Wam organizacje, których wsparcie czyni świat lepszym miejscem. Teraz ty możesz pomóc UNICEF-owi. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj >>
UNRRA, a potem UNICEF, prowadził od końca wojny program interwencyjnego dożywiania (1 mln dzieci i matek dziennie) i przeciwdziałania biegunce, która była przyczyną śmierci ogromnej liczby dzieci. W ramach programu dystrybuowano mleko i tran. Wyposażono również 20 zakładów przetwórstwa mleka, dwa wzorcowe zakłady pasteryzacji mleka w Katowicach i Sosnowcu oraz sześć mleczarni w różnych częściach kraju (Łódź, Poznań, Warszawa, Kraków).
Teraz ty możesz pomóc UNICEF-owi. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj
Chłopiec niesie chleb dostarczony przez UNRRA. Zdjęcie z 1946 roku.
Na zdjęciu polskie dzieci w zniszczonej przez Niemców Rabce (obecnie Rabka-Zdrój). W ramach pomocy w powojennej Polsce UNICEF przygotował i dystrybuował m.in. 900 tys. wyprawek dla niemowląt oraz 400 tys. tkanin i koców.
Teraz ty możesz pomóc UNICEF-owi. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj
Polskie dzieci stojące w kolejce po serum znane jako BCG, chroniące przed gruźlicą, dostarczane przez UNICEF. Łącznie zaszczepiono w ten sposób 2,5 mln dzieci. Oprócz tego organizacja m.in.: szkoliła personel medyczny w całej Polsce, wyposażyła dwa centra rehabilitacyjne (w Konstancinie i Poznaniu) dla fizycznie niepełnosprawnych dzieci oraz sfinansowała zagraniczne szkolenia dla polskich specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia. Misja powojenna UNICEF w Polsce oficjalnie zakończyła się w 1950 roku.
Teraz ty możesz pomóc UNICEF-owi. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj