Wyniki matury 2016 - 1/5 uczniów nie zdała matury. Pogrom na WOS-ie [DANE Z CKE]

Wyniki matury 2016 - dziś CKE opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości. Do matury przystąpiło ponad 258 tys. uczniów. Jak matura 2016 wypadła w porównaniu do zeszłorocznego egzaminu? Które egzaminy okazały się najtrudniejsze?

Wyniki matur 2016 - co 5. uczeń nie zdał matury

Dziś CKE przesłała do szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju informacje o wynikach matury oraz świadectwa dojrzałości. Jednak nie wszyscy tegoroczni abiturienci wrócą do domu ze świadectwami maturalnymi - co 5. uczeń nie zdał matury. Do matury poprawkowej mogą przystąpić ci uczniowie, którzy oblali jeden przedmiot - w tym roku to prawo przysługuje 15 proc. abiturientów.

Pozostali zmierzą się z egzaminem dojrzałości jeszcze raz dopiero w maju przyszłego roku. Matura poprawkowa 2016 odbędzie się pod koniec sierpnia. Szczegółowy harmonogram tych egzaminów ustalają indywidualnie dyrekcje szkół.

Fot. CKE

Wyniki matur 2016. Licealiści z lepszymi wynikami niż absolwenci techników

Jak podaje CKE, w tym roku maturę lepiej napisali absolwenci liceów ogólnokształcących - 85,2 proc. z nich zdało egzamin dojrzałości. Maturę 2016 zdało 68,4 proc. uczniów z techników.

Fot. CKE Fot. CKE

Wyniki matur 2016. Język polski - 98 proc. zdało maturę

W tym roku 98 proc. uczniów zdało maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Średnio uzyskali 59 proc. punktów. W tym roku lepiej poszedł poziom rozszerzony - zdający go uczniowie uzyskali średnio 61 proc.

Na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawił się fragment "Lalki" Bolesława Prusa. Tematy maturalne 2016 z polskiego podstawowego opierały się na IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz na wierszu Zbigniewa Herberta - "Dałem słowo". Temat rozprawki na podstawie "Dziadów" brzmiał: "Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?".

Na maturze 2016 z polskiego rozszerzonego pojawił się tekst Parandowskiego o poetach. Tematyką drugiego tekstu (autorstwa Brunona Schulza) był upływający czas.

Matura 2016 język polski, poziom podstawowy. Zobacz arkusze i odpowiedzi >>

Matura 2016 język polski, poziom rozszerzony. Zobacz arkusze i odpowiedzi >>

Wyniki matur 2016. Matematyka - średni wynik na podstawie to 56 proc.

Według danych CKE w tym roku maturę z matematyki zdało 83 proc. uczniów. Maturzyści średnio zdobyli 56 proc. na poziomie podstawowym. Na poziomie rozszerzonym średni wynik wyniósł 31 proc.

Na maturze z matematyki podstawowej pojawiło się zadanie z ostrosłupem, nierówność kwadratowa, średnia, błąd względny. W arkuszu CKE znalazło się zadanie ze skalą Richtera - należało obliczyć siłę trzęsienia ziemi. Poza tym maturzyści musieli rozwiązać zadania m.in. z prawdopodobieństwa.

W tym roku w arkuszach CKE na maturze rozszerzonej z matematyki pojawiły się takie zagadnienia jak ciągi, wzory skróconego mnożenia, potęgi, a także zadanie na objętość ostrosłupa. Maturzyści musieli też poradzić sobie z pochodnymi oraz z funkcją kwadratową z parametrem.

Matura 2016 matematyka, poziom podstawowy. Zobacz arkusze i odpowiedzi >>

Matura 2016 matematyka, poziom rozszerzony. Zobacz arkusze i odpowiedzi >>

Wyniki matur 2016. Język angielski - rozszerzenie poszło bardzo słabo

Matura z języka angielskiego jest uważana za jeden z najłatwiejszych egzaminów maturalnych. Jednak dane CKE o wynikach z tego przedmiotu nie zachwycają. W tym roku maturę z angielskiego zdało 95 proc. uczniów. Na podstawie uzyskali średnio 71 proc. punktów.

Na maturze 2016 z języka angielskiego na poziomie podstawowym ku uciesze zdających pojawił się fragment "Harry'ego Pottera". W ramach wypowiedzi pisemnej należało napisać wiadomość e-mail do koleżanki. Tematem listu był wyjazd do zagranicznej szkoły.

Średni wynik z matury rozszerzonej z angielskiego jest jeszcze gorszy - to tylko 55 proc. punktów. Wcześniej w mediach społecznościowych maturzyści ocenili, że egzamin z angielskiego na poziomie rozszerzonym był trudny. Szczególnie nie spodobały im się zadania ze słuchu.

Matura 2016, język angielski, podstawa. Arkusz CKE i przykładowe odpowiedzi >>

Matura 2016, język angielski, rozszerzenie. Arkusz CKE i przykładowe odpowiedzi >>

Wyniki matur 2016. Sukces na niemieckim - 98 proc. maturzystów zdało

Z egzaminem maturalnym z języka niemieckiego poradzili sobie prawie wszyscy zdający. Uzyskali średnio 71 proc. punktów na poziomie podstawowym.

Na rozwiązanie arkuszy CKE z niemieckiego abiturienci mieli 120 minut. Na maturze z niemieckiego podstawowego znalazło się 10 zadań. Część zadań miała charakter zamknięty, a część - otwarty. Komentarze na Twitterze po tym egzaminie brzmiały: "Niemiecki był nadspodziewanie easy", "Ten niemiecki serio był taki prosty czy to tylko głupie wrażenie?".

Matura 2016 z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym uchodzi za trudniejszy egzamin. W tym roku na poziomie rozszerzonym maturzyści zdobyli średnio 54 proc. punktów. W arkuszach CKE z matury z niemieckiego rozszerzonego pojawił się m.in. tekst o Schopenhauerze. W sumie maturzyści musieli rozwiązać 10 zadań.

Matura 2016, język niemiecki. Poziom podstawowy - arkusze i odpowiedzi >>

Matura 2016, język niemiecki. Poziom rozszerzony - arkusze i odpowiedzi >>

Wyniki matur 2016. Historia - średni wynik to 42 proc.

Średni wynik z tego egzaminu to 42 proc. punktów. Zagadnienia, które pojawiły się na maturze 2016 z historii to m.in. chrześcijaństwo w czasach Piastów, gospodarka Gdańska, wojny punickie czy II wojna światowa.

Matura 2016, historia - zobacz arkusze CKE i odpowiedzi >>

Wyniki matur 2016. WOS - średnio tylko 27 proc. punktów!

Jak podaje CKE na maturze 2016 najgorzej poszedł egzamin z WOS-u. Średni wynik to zaledwie 27 proc. punktów. W arkuszach CKE na maturze z WOS-u znalazły się zadania nawiązujące do konstytucji RP, mniejszości narodowych i etnicznych oraz Unii Europejskiej.

Matura 2016 z WOS-u: arkusze, zadania, odpowiedzi. Sprawdź! >>

Wyniki matur 2016. Geografia - 39 proc.

Średni wynik z matury z geografii to 39 proc. punktów. Arkusz CKE składał się z 35 zadań. Jakie zagadnienia pojawiły się na maturze 2016 z geografii? Należało obliczyć wysokość górowania Słońca, rozpoznać rodzaj skał osadowych czy uporządkować wydarzenia geologiczne w kolejności chronologicznej.

Matura 2016 - geografia. Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi >>

Wyniki matur 2016. Biologia - średnio 36 proc.

Matura z biologii była drugim najtrudniejszym po WOS-ie egzaminem z przedmiotów dodatkowych. Abiturientom średnio udało się uzyskać 36 proc. punktów.

Wrażenia tuż po tym egzaminie nie pokrywają się z wynikami osiągniętymi przez maturzystów. Jak pisali abiturienici na Twitterze: "Ta biologia była podejrzanie prosta", "Biologia banał, naprawdę przy arkuszach które dostawałam od mojej nauczycielki to banał nad banały".

Jakie zadania pojawiły się w arkuszach CKE? "Nie było ani oddychania, ani fotosyntezy, było o atp, więc zadania ogólnie o mitochondrium, genetyka była dość prosta (poza obliczeniem odległości genów na chromosomie), trochę o narządach analogicznych na podstawie ryby i ptaka".

Matura 2016. Zobacz arkusze i odpowiedzi do matury z biologii >>

Wyniki matur 2016. Fizyka i chemia poszły dość przeciętnie

Matura z fizyki uchodzi za jeden z najtrudniejszych egzaminów. W tym roku średni wynik z tego egzaminu to 41 proc. punktów.

W arkuszach CKE pojawiło się 16 zadań. Oto, jak maturzyści komentowali ten egzamin na Twitterze: "Fizyka nie była zła, jestem względnie zadowolona", "Punkciki radośnie roztańczą się na moim arkuszu", "Cke rozwaliło system. Jestem załamana.", "Prąd jak zwykle mnie rozłożył".

Na maturze z chemii uczniowie średnio uzyskali 39 proc. punktów. Wcześniej musieli jednak rozwiązać aż 41 zadań.

Wielu maturzystów miało negatywne odczucia po tym egzaminie. W mediach społecznościowych relacjonowali: "41 zadań na maturze, po połowie miałem dosyć", "41 zadań na maturze, po połowie miałem dosyć", "Nawet nie wiem, jak mam skomentować tę chemię, chyba tylko słowami BYE BYE MEDYCYNO".

Matura 2016, fizyka - arkusze i odpowiedzi. Sprawdź! >>

Matura 2016, chemia - arkusze i odpowiedzi. Sprawdź! >>

Wyniki matur 2016 - gdzie matura poszła najlepiej, a gdzie najgorzej?

Według danych CKE maturę 2016 najlepiej napisali uczniowie z województwa mazowieckiego, małopolskiego i lubuskiego - maturę zdało tam 82 proc. uczniów. Najgorsze wyniki tegorocznych matur uzyskali absolwenci z województwa zachodniopomorskiegowarmińsko-mazurskiego - odsetek zdawalności wyniósł tam 76. proc.

Fot. CKE

Więcej o: