Jak przygotować się do egzaminu maturalnego? [7 PORAD]

Matura to jeden z najbardziej stresujących egzaminów w życiu. Czujesz presję ze strony panikujących kolegów, pokładających w tobie nadzieję rodziców i wymagających nauczycieli. Jedno jest pewne: strach w niczym ci nie pomoże. Co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać możliwości umysłu? Czy nie jest już za późno na naukę? Uczyń swoje przygotowania bardziej efektywnymi, a wynik na pewno będzie satysfakcjonujący.

1. Stwórz system nauki i trzymaj się planu

Jest tylko jedna rzecz, która przekreśli twoje szanse na dobre wyniki: próba pochłonięcia całego materiału na ostatnią chwilę. Jeśli będziesz zwlekać z nauką do samego końca, możesz liczyć tylko na cud. Spróbuj to jakoś uporządkować, robiąc indywidualny plan pracy. Powoli, ale systematycznie przypominaj sobie zagadnienia z poszczególnych przedmiotów. Ugruntujesz dzięki temu zdobytą już wiedzę, którą możesz dodatkowo utrwalić, rozwiązując arkusze maturalne z poprzednich lat.

2. Wykorzystuj techniki szybszego zapamiętywania

To naprawdę pomaga. Twórz mapy myśli, szukaj skojarzeń. Sztuczki pamięciowe przydadzą ci się szczególnie podczas przyswajania dat, czy faktów historycznych. Jeśli robisz notatki, używaj kolorowych długopisów, podkreślaj najważniejsze pojęcia, rozdzielaj tekst akapitami. Przejrzystość materiału pomaga szybciej go przeczytać i zrozumieć.

Już nie tylko komputery - smartfony stają się Już nie tylko komputery - smartfony stają się "przedłużeniem" nastolatków Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

3. Korzystaj z nowych technologii

Nauka z wykorzystaniem multimediów często bywa bardziej angażująca i ciekawsza od tej bazującej na tradycyjnych metodach. Szczególną popularność zdobywają ostatnio aplikacje do nauki języków. Wbudowane słowniki, kolorowe obrazki, lektor i regularne przypomnienia o powtórkach na pewno uprzyjemnią twoje przygotowania do matury z języka obcego.

4. Korepetycje i kursy

Jeżeli masz taką możliwość, zapisz się na kurs przedmaturalny, którego program jest dostosowany do wymagań egzaminacyjnych. Wiele szkół organizuje również dodatkowe zajęcia dla zainteresowanych. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli masz problem z jakimkolwiek przedmiotem. Będziesz mógł zadać dodatkowe pytania, poprosić o wyjaśnienie konkretnego zagadnienia, czy po prostu utrwalić zdobyte informacje.

MEN chce powołać siedem regionalnych ośrodków jakości edukacji (ROJE). To one zajmą się przeprowadzaniem egzaminów, one też będą kontrolować jakość pracy szkół. Ale takiego ośrodka w Bydgoszczy nie będzie. Na zdjęciu próbna matura z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym. MEN chce powołać siedem regionalnych ośrodków jakości edukacji (ROJE). To one zajmą się przeprowadzaniem egzaminów, one też będą kontrolować jakość pracy szkół. Ale takiego ośrodka w Bydgoszczy nie będzie. Na zdjęciu próbna matura z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym. Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Wyborcza.pl

5. Zwiększ intensywności nauki

Dwa tygodnie przed maturą będziesz już odczuwać ogromną presję czasu. To idealny moment na generalną powtórkę. Podsumuj wszystko, co udało ci się powtórzyć do tej pory i spróbuj to uporządkować, wykorzystując wiedzę teoretyczną w praktyce. Świetnie sprawdzą się do tego zestawy ćwiczeń, testy zamieszczone w różnego rodzaju repetytoriach, czy przykładowe arkusze, które bez problemu znajdziesz w internecie.

Matura Matura Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gaezta

6. Rób przerwy

Pauza wcale nie musi być wymówką. 5 minut co pół godziny lub 10-15 co godzinę naprawdę dobrze ci zrobi. To udowodnione naukowo! Pamiętaj jednak, że przerwą dla twojego umysłu nie jest sprawdzenie, co nowego na Facebooku. Odejdź od komputera, zrób kilka ćwiczeń, zaczerpnij świeżego powietrza, zjedz coś, albo po prostu utnij sobie krótką drzemkę. Następnie wróć do nauki ze zdwojoną siłą.

7. Opanuj stres

Jeśli zastosowałeś wszystkie nasze rady, na pewno jesteś świetnie przygotowany! Dzień przed maturą postaraj się zrelaksować i koniecznie zadbaj o sen. Po otrzymaniu arkusza maturalnego, w pierwszej kolejności rozwiąż te zadania, których jesteś pewien. Jeżeli jakieś pytanie wyda ci się trudne, nie panikuj. Weź głęboki oddech i spróbuj przeszukać wszystkie zakamarki pamięci. Powodzenia!

Więcej o: