Egzamin gimnazjalny - jak się do niego przygotować? [PORADNIK]

Próbny egzamin gimnazjalny to poważny sprawdzian dla wszystkich uczniów ostatnich klas gimnazjów przed prawdziwymi testami. Ale nawet najstraszniejszy egzamin będzie o wiele prostszy, jeśli odpowiednio zarządzimy naszym czasem i nauką. Oto kilka prostych porad, jak dobrze i skutecznie przygotować się do egzaminu gimnazjalnego.
O 9:00 uczniowie zaczęli rozwiązywać część przyrodniczą próbnego egzaminu gimnazjalnego O 9:00 uczniowie zaczęli rozwiązywać część przyrodniczą próbnego egzaminu gimnazjalnego Fot. opr. własne

Najpierw zaplanuj

Zaplanuj naukę wcześniej. Najprościej rozpisać sobie plan na kilka tygodni w przód, by wiedzieć dokładnie, jaki materiał danego dnia powinieneś powtórzyć. W ten sposób unikniesz paniki przed egzaminem i upewnisz się, że niczego nie ominąłeś.

Zdjęcie poglądowe Zdjęcie poglądowe Fot. Jaroslaw Kubalski / Agencja Gazeta

Systematyczność to twój sprzymierzeniec

Ucz się systematycznie. Pamiętaj, że o wiele łatwiej jest zapamiętać małe dawki materiału. Nie urządzaj sobie kilkugodzinnych nasiadówek przed książkami - przymuszanie się do ciągłego uczenia osłabi Twoją wolę walki i koncentrację. Dobrze jest robić sobie 15 minut przerwy między powtórkami, żeby dać odpocząć swojemu organizmowi przed następną godziną intensywnej nauki.

Matura Matura Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

To, co już wiesz, działa na twoją korzyść

Przeglądając materiał zwracaj uwagę na to, co już umiesz. Nie skupiaj się wyłącznie na tym, ile materiału Ci jeszcze pozostało. Ważne jest pozytywne myślenie. Przekonanie, że solidnie nauczyłeś się już kilku tematów sprawi, że będziesz lepiej zmotywowany do kolejnych powtórek.

Mów i myśl dokładnie

Ćwicz precyzyjne wypowiadanie myśli. Na egzaminie ważne jest, by wyrażać się zwięźle i na temat. Warto więc w domu sprawdzić, czy potrafisz opowiedzieć w kilku słowach najważniejsze rzeczy, których się dziś nauczyłeś i wyciągnąć z nich najistotniejsze informacje.

Zobacz, jak to jest

Spróbuj zrobić w domu próbny egzamin. Nastaw budzik na 90 lub 120 minut, czyli tyle, ile będziesz miał czasu na prawdziwym egzaminie. To pozwoli Ci zorientować się, czy mieścisz się w czasie. Przekonasz się też, jak dobrze zagospodarować czas na egzaminie oraz na które zadania potrzebujesz więcej czasu, a które możesz rozwiązać szybciej. Warto jest pod koniec jeszcze raz przejrzeć swoją pracę, by wyeliminować ewentualne błędy, których wcześniej mogłeś nie zauważyć.

Odpoczynek to istotna część nauki

W przerwach od nauki korzystaj ze świeżego powietrza, wyjdź z przyjaciółmi do kina lub teatru. Pamiętaj, że im większy wysiłek umysłowy, tym większa potrzeba odpoczynku i relaksu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Podczas powtórek nie zapominaj więc o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność i pomagają rozładować nagromadzony stres.

Egzamin gimnazjalny 2015. Gimnazjum Klasyczne w Bydgoszczy Egzamin gimnazjalny 2015. Gimnazjum Klasyczne w Bydgoszczy TYMON MARKOWSKI

Nie daj się stresowi

Stres przed egzaminem jest rzeczą naturalną. Ten pozytywny motywuje Cię do działania i wspomaga koncentrację. Zbyt duży poziom stresu może Cię jednak zablokować i utrudnić napisanie egzaminu. Takie reakcje wywołuje zwykle nauka na ostatnią chwilę. W Twojej głowie pojawiają się wtedy myśli, że czegoś nie umiesz, że coś Ci się miesza. Jeśli wcześniej zaplanujesz swoją naukę i będziesz wchodził na egzamin ze świadomością, że dobrze się przygotowałeś, stres z pewnością będzie o wiele mniejszy i nie przeszkodzi Ci w racjonalnym myśleniu i popisaniu się swoją wiedzą.