Perfuzjonista, teksturator, a może concierge? Znajdź zawód dla siebie!

Chcesz mieć pracę, która będzie twoją pasją, ale nie odpowiadają ci standardowe zawody? Nie chcesz być dziennikarzem, lekarzem, prawnikiem czy nauczycielem? Wybierz coś bardziej unikalnego. Poniżej prezentujemy listę dość oryginalnych zawodów.

Menedżer automatu

Wybieracz monet to osoba odpowiedzialna za obsługę automatów z jedzeniem, napojami, książkami itp. Automaty można spotkać na każdym kroku - na szkolnych i uczelnianych korytarzach, w biurach, na stacjach metra, dworcach... Pracy więc nie brakuje. Wybieracz jest odpowiedzialny za zabranie pieniędzy z automatu, za jego odpowiednie zaopatrzenie oraz za utrzymanie w nim czystości.

Chiny, Szanghaj / Shutterstock Chiny, Szanghaj / Shutterstock Chiny kultura, Szanghaj / Shutterstock

Ekspert ds. Chin

Sinolog to inaczej chinoznawca czyli ekspert od wszystkiego, co tylko dotyczy Chin. Jego specjalnością są między innymi: kultura Chin, historia, język, filozofia, religia, gospodarka i medycyna. By zostać specjalistą w tym zakresie należy ukończyć studia na kierunku sinologia, który ostatnio cieszy się coraz większą popularnością. Ze względu na niewielką liczbę miejsc oraz bardzo wielu chętnych nie jest łatwo dostać się na te studia. W tym roku na UJ o jedno miejsce na sinologii ubiegało się 10,9 osób. Na UWr na jedno miejsce na filologii dalekowschodniej przypadło 6 kandydatów.

Chcesz współtworzyć gry?

Tekstuator - grafik, który specjalizuje się w grafice trójwymiarowej. Jego zadaniem jest przygotowywanie tekstur, którymi wypełniane są obiekty 3D. Zatrudnienie znajdzie przy produkcji gier komputerowych lub różnego rodzaju animacji. Do wykonywania tego zawodu niezbędne będą studia, najlepiej na kierunku grafika komputerowa. Dużą uwagę pracodawcy zwracają na doświadczenie zawodowe.

300 godzin praktycznej nauki zawodu

Perfuzjonista kliniczny to osoba odpowiedzialna za obsługę maszyny płuco-serce w trakcie operacji kardiochirurgicznych. Potrafi obsługiwać także inne urządzenia, np. do autotransfuzji krwi czy sztuczne komory serca. By zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu należy ukończyć specjalny kurs, trwający 500 godzin. Aż 300 to praktyczna nauka zawodu. Egzamin końcowy jest dwuetapowy - pisemny i ustny.

Concierge - do usług! Concierge - do usług! Fot. Shutterstock

Obsługa bardzo kompleksowa

Concierge to pracownik hotelu, który ma zadbać o komfort gości nie tylko w hotelu. Zorganizuje więc igłę i nitkę lub sznurowadła, zamówi kwiaty do pokoju, ale też wypożyczy dla klienta auto, zarezerwuje stolik w restauracji lub bilety w teatrze, sprawdzi, gdzie można wypić najlepsze wino lub zorganizuje przewodnika. Słowem - wszystko, by tylko gość dobrze czuł się w nowym mieście. Przyda się więc dużo cierpliwości, pogodne nastawienie, szybkość zdobywania informacji oraz znajomość języków obcych.

Giloszer - projektant banknotów Giloszer - projektant banknotów Fot. Agencja Wyborcza.pl

Projektant banknotów

Giloszer to osoba przygotowująca gilosze czyli ornamenty znajdujące się na banknotach. Giloszer opracowuje linie, znaki graficzne i tła, które widzimy później na papierach wartościowych i pieniądzach. Oprócz funkcji dekoracyjnej ornamenty mają zabezpieczyć banknoty przed podrabianiem. Zarobki giloszera nie są najniższe, jednak do wykonywania tego zawodu niezbędne są zdolności artystyczne.

Zostań baristą Zostań baristą Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Wyborcza.pl

Dla wielbicieli kawy

Barista zajmuje się zawodowo wybieraniem, parzeniem oraz podawaniem kawy. W tym kierunku można ukończyć wiele kursów. Ogólny trwa około 30 godzin. Można też wybrać kursy koncentrujące się na tym, jak komponować mieszanki kawy, uczące różnych technik parzenia, uczące obsługi zaawansowanych ekspresów ciśnieniowych lub sztuki dekorowania kawy.

Jak osiągnąć zamierzony efekt?

Logopeda medialny to fachowiec dla tych, którzy na co dzień pracują głosem. Jego usługi przydadzą się więc nauczycielom, menedżerom, pracownikom biur obsługi, spikerom radiowym itp. Logopeda medialny nauczy nie tylko odpowiednich technik mówienia, ale też podpowie, w jaki sposób układać zdania i dobierać słowa, by przekaz był jak najskuteczniejszy. W przypadku nauczyciela - by uczniowie dokładnie zrozumieli, o co chodzi, a w przypadku konsultantów telefonicznych, by sprzedać jak najwięcej. By zostać logopedą trzeba jednak ukończyć odpowiednie studia w tym kierunku.

Tajemniczy klient sprawdza poziom obsługi sklepów i usług Tajemniczy klient sprawdza poziom obsługi sklepów i usług Fot. Anna Krasko/Agencja Wyborcza.pl

Ze szpiegowskim zacięciem

Tajemniczy klient to zajęcie dobre dla osób z zacięciem szpiegowskim. Jego zadanie polega na korzystaniu z usług różnych placówek lub robieniu zakupów w sklepach po to, by ocenić poziom obsługi klienta. Badanie musi zostać przeprowadzone tak, by pracownicy nie zorientowali się, że podlegają ocenie.

Specjaliści od różnic międzykulturowych znajdą zatrudnienie w wielu firmach Specjaliści od różnic międzykulturowych znajdą zatrudnienie w wielu firmach MAŁGORZATA KUJAWKA

Spec od multikulti

Specjalista komunikacji międzykulturowej to ekspert w dziedzinie różnic kulturowych. Dobrze wie, że uniesiony kciuk znaczy co innego w różnych kulturach. Zapotrzebowanie na takich znawców ciągle rośnie, głównie ze względu na globalizację. Międzynarodowe firmy poszukują więc specjalistów w tej dziedzinie. Zwykle prowadzą oni kursy dla nowych pracowników itp.

Restauracja Alewino! Restauracja Alewino! FOT. KUBA ATYS

Białe czy czerwone?

Sommelier to kolejny, po bariście, smakosz w naszym zestawieniu. Jest znawcą win. Specjalizuje się w dobieraniu win do konkretnych potraw. Zna też gatunki wina i ich odmiany, potrafi rozróżniać i charakteryzować smaki. Często jest odpowiedzialny za odpowiednie przechowywanie trunku oraz kontakty z dostawcami. Wiedzę niezbędną do wykonywania tego zawodu można zdobywać na specjalnych kursach.

  Fot. Shutterstock

Siła sugestii

Moderator dyskusji na forach internetowych to praca z branży marketingu szeptanego. Polega ona na tworzeniu postów dotyczących produktów danej firmy o pozytywnym wydźwięku. To po prostu kolejna forma reklamy. Ważne, by inni użytkownicy forum nie zorientowali się, że niektóre opinie się sponsorowane. Zwykle pracuje się w domu, a czas pracy jest nienormowany. W tej roli dobrze sprawdzą się osoby z lekkim piórem.

Używanie telefonu podczas jazdy Używanie telefonu podczas jazdy Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Wyślij swoje imię na...

Copywriter SMS-ów to osoba, która tworzy treść wiadomości tekstowych. Jej zadaniem jest zaangażowanie do udziału w konkursach, promocjach itp. jak największej liczby osób. Takie zatrudnienie oferują firmy z niemal każdej branży. W tej pracy najlepiej sprawdzą się osoby wyczulone na słowa, które swobodnie operują sugestywnym językiem korzyści.

Tester podróży ślubnych to praca marzeń Tester podróży ślubnych to praca marzeń Fot. Shutterstock

Perełka na koniec czyli...

Tester podróży ślubnych! Jego zadanie polega na jeżdżeniu po świecie, mieszkaniu w najbardziej luksusowych hotelach, a następnie opisywaniu swoich wrażeń na blogach i w artykułach prasowych. Praca marzeń! Niestety - oferuje ją tylko jedno biuro podróży, które znajduje się w Irlandii.

Więcej o: