Matura z historii na poziomie rozszerzonym może być zdawana od roku szkolnego 2014/2015 jedynie jako przedmiot dodatkowy. Egzamin z historii ma formę pisemną i trwa 180 minut. Nieuzyskanie z tej matury 30 proc. nie jest równoznaczne z niezaliczeniem całego egzaminu maturalnego.
Na maturze z historii polecenia zawierają czasownik określający czynność, którą należy wykonać, rozwiązując zadanie. Zrozumienie polecenia warunkuje poprawne wykonanie zadania!
Na maturze z historii zdającym nie wolno mieć przy sobie komórek, maskotek czy amuletów. Na salę egzaminacyjną nie wolno też wnosić jedzenia.
Dokument tożsamości trzeba mieć przy sobie się na wszystkich egzaminach. Również na maturze z historii należy go mieć ze sobą!
W arkuszu maturalnym z historii znajduje się aż pięć tematów wypracowania. Jeśli jednak żaden z nich nie odwołuje się do znanych ci wydarzeń i masz pustkę w głowie, nie poddawaj się ! Niektóre z tematów odwołują się do zamieszczonych w arkuszu tekstów źródłowych. Może ich kilkukrotna lektura pomoże przypomnieć sobie potrzebne informacje? Oto kilka przykładowych tematów maturalnych:
- Scharakteryzuj proces stalinizacji Polski po II wojnie światowej. W pracy wykorzystaj załączone materiały źródłowe.
- Bić się czy nie bić? Scharakteryzuj i oceń postawy Polaków wobec zaborców w XIX wieku.
- Przystosowanie czy opór? Scharakteryzuj i oceń postawy Polaków wobec władzy
komunistycznej w latach 1945-1956.
- Czy zgadzasz się z opinią, że II Rzeczpospolita była państwem demokratycznym? Swoje zdanie uzasadnij, uwzględniając przemiany ustrojowe w Polsce w latach 1918-1939.
Matura z historii sprawdza, jak informuje CKE, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z zakresu historii określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla IV etapu
edukacyjnego. Podstawa programowa dzieli wymagania na ogólne i szczegółowe. Egzamin maturalny z historii na poziomie rozszerzonym przede wszystkim ma za zadanie sprawdzić umiejętności z zakresu: interpretacji historycznej, chronologii historycznej, a także z tworzenia narracji historycznej.