Matura 2016: chemia rozszerzona i podstawowa. O czym trzeba pamiętać?

Maturę z chemii na poziomie rozszerzonym i podstawowym absolwenci napiszą 13 maja o 9.00. Matura z chemii rozszerzonej potrwa 180 minut i - choć napisana poniżej 30 proc. punktów nie oznacza niezdania całego egzaminu maturalnego - zadecyduje o tym, czy maturzysta dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Sprawdź, o czym należy pamiętać na maturze z chemii rozszerzonej!
Rozpoczęcie egzaminu maturalnego w III LO Rozpoczęcie egzaminu maturalnego w III LO Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Zwróć uwagę na czasownik w poleceniu

Na maturze z chemii, jak informuje CKE, w poleceniu do każdego zadania występuje przynajmniej jeden czasownik wskazujący czynność, jaką powinien wykonać absolwent, aby poprawnie rozwiązać zadanie. W przypadku poleceń zamkniętych będą to najczęściej czasowniki takie jak: wybierz, zaznacz, podkreśl. W zadaniach otwartych katalog czasowników jest dużo szerszy, dlatego zwracaj uwagę na polecenia, ich zrozumienie warunkuje poprawne wykonanie zadania!

Ekonomia Ekonomia Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Wyborcza.pl

Nie licz w pamięci, weź kalkulator

Na maturze z chemii kalkulator jest obowiązkowym przyborem. Pamiętaj o nim, idąc na maturę, bo choć w razie czego dyrekcja powinna mieć zapasowe kalkulatory, niepotrzebnie narazisz się na stres przed egzaminem.

Matura_mat_2014 Matura_mat_2014 Fot. Shutterstock

Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne

Na egzaminie maturalnym z chemii absolwent nie musi brać ich ze sobą, to szkoła powinna zapewnić swoim maturzystom możliwość korzystania ze wzorów. Pamiętaj o tym, jeśli zapomnisz czegoś na maturze z chemii!

Weź dowód osobisty

Dokument tożsamości okazuje się na wszystkich egzaminach: gimnazjalnym, na prawo jazdy... Również na maturze z chemii należy mieć go ze sobą!

  Fot. Shutterstock

Sprawdź, czego wymaga CKE

Matura z chemii na poziomie rozszerzonym sprawdza, w jakim stopniu maturzysta spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej. Zadania w arkuszu maturalnym z chemii na poziomie rozszerzonym, jak informuje CKE, mają sprawdzić: umiejętności rozumowania, argumentowania i wnioskowania; umiejętności wykorzystywania informacji z różnorodnych źródeł; umiejętności projektowania doświadczeń chemicznych i interpretowania wyników; umiejętności wykorzystywania narzędzi matematycznych do opisu analizy zjawisk i procesów.

Telefon Telefon Fot. Jakub Ociepa Agencja Wyborcza.pl

Telefon zostaw w szatni

Na egzaminie maturalnym z chemii absolwenci nie mogą mieć przy sobie komórek, maskotek czy innych rzeczy mających przynosić szczęście. Na salę egzaminacyjną nie wolno też wnosić jedzenia.

Więcej o: