Matura 2016 z niemieckiego. O czym należy pamiętać? Przegląd najważniejszych kwestii

Matura 2016 z niemieckiego już za kilka dni. Jesteś pewien, że wiesz wszystko o maturze z niemieckiego? Lepiej się upewnij! Prezentujemy przegląd najistotniejszych kwestii związanych z tegoroczną maturą z niemieckiego.
Harmonogram matur 2015 Harmonogram matur 2015 Fot. CKE

Matura 2016 z niemieckiego - terminy egzaminów

Matura 2016 NIEMIECKI - ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>

Matura 2016 NIEMIECKI - Arkusze CKE i transkrypcje nagrań, poziom podstawowy >>>

 

Wszystkie egzaminy z języka niemieckiego odbywają się jednego dnia. Drugiego tygodnia matur, w czwartek, 12 maja maturzyści rozwiązują maturę na wybranym poziomie. O 9:00 rozpocznie się egzamin na poziomie podstawowym. Maturzyści decydujący się na rozszerzenie lub poziom dwujęzyczny będą pisać maturę o 14:00.

Matura 2016 - niemiecki na poziomie podstawowym

Niemiecki na poziomie podstawowym jest obligatoryjny, jeśli maturzysta wybrał go w ramach obowiązkowego egzaminu z języka obcego. Matura z niemieckiego trwa 120 minut. W tym roku na maturze podstawowej do napisania jest tylko jedna krótka wypowiedź pisemna o charakterze użytkowym. Pojawiają się jednak nowe typy zadań zamkniętych, sprawdzających znajomość środków językowych.

Rozpoczęcie egzaminu maturalnego w III LO Rozpoczęcie egzaminu maturalnego w III LO Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016 - rozszerzony niemiecki

Rok 2016 jest drugim rokiem po zmianach, jeśli chodzi o egzaminy z języków obcych. Do tej pory matura z niemieckiego była podzielona na dwie części, trwające odpowiednio 70 i 120 minut. W tym roku będzie tylko jeden arkusz egzaminacyjny, na którego rozwiązanie maturzyści dostaną 150 minut. Na maturze 2016 uczniowie będą mieli do wyboru tylko 2 tematy wypracowania, a nie 3, jak to było do tej pory.

Początek egzaminu maturalnego Początek egzaminu maturalnego Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016 z niemieckiego - poziom dwujęzyczny

Matura dwujęzyczna jest najtrudniejsza, dlatego na rozwiązanie arkusza maturzyści dostają aż 180 minut. Matura dwujęzyczna z niemieckiego nie jest obowiązkowa. Zadania na maturze dwujęzycznej sprawdzają umiejętności maturzystów z zakresu: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych i znajomości środków leksykalno-gramatycznych. Umiejętność swobodnego korzystania z języka niemieckiego sprawdzać zaś będzie wypracowanie.

Przykładowe zadanie Przykładowe zadanie Fot. CKE

Matura 2016, podstawowy niemiecki: najtrudniejsze zadania

Spośród zadań sprawdzających rozumienie czytanego tekstu, na maturze z niemieckiego najtrudniejsze okazały się zadania wymagające selekcji informacji. Określanie głównej myśli poszczególnych części tekstu też nie należało do łatwych zagadnień. Jednakże najwięcej problemów na maturze z niemieckiego zawsze sprawia napisanie krótkiej wypowiedzi pisemnej.

Przykładowe zdjęcie Przykładowe zdjęcie Fot. CKE

Matura 2016, rozszerzony niemiecki: najtrudniejsze zadania

Kwestie leksykalno-gramatyczne są najtrudniejsze dla maturzystów, co roku najwięcej punktów tracą oni na zadaniach z tej dziedziny. Ze wszystkich zadań dotyczących tych kwestii, maturzyści uzyskali średnio 45 proc. punktów.

Szczególnie trudne na maturze okazało się dokonywanie zmian stylu, czy formy danego tekstu. Wiele do życzenia pozostawiała też poprawność językowa w maturalnym wypracowaniu.

Egzamin maturalny w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 Egzamin maturalny w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 Fot. Paweł Malinowski / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016. Co wziąć na egzamin z niemieckiego?

Na egzamin maturalny z niemieckiego powinno się wziąć długopis lub pióro z czarnym tuszem. Warto o tym pamiętać, ponieważ tylko odpowiedzi zapisane na czarno będą oceniane przez egzaminatorów. Niezbędny jest też dowód osobisty, ewentualnie legitymacja szkolna.

Absolutnie zabronione jest wnoszenie na salę telefonów komórkowych, picia, jedzenia, czy odtwarzaczy mp3. Zgodnie z zaleceniami CKE, matura odbywa się w ciszy.

Matura poprawkowa z matematyki już 25 sierpnia. Matura poprawkowa z matematyki już 25 sierpnia. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016 z niemieckiego. Arkusze i odpowiedzi

Oficjalne arkusze maturalne zostają opublikowane przez CKE kilka godzin po egzaminie z danego przedmiotu. Tuż po publikacji, nasi eksperci zajmą się ich rozwiązywaniem i podamy przykładowe odpowiedzi. Maturzysto! Nie musisz czekać do czerwca. Sprawdź odpowiedzi stronie Edulandia.pl!

Więcej o: