Matura 2016. O czym pamiętać na maturze z geografii

Matura 2016 z geografii już jutro. Po egzaminach obowiązkowych, niektórzy maturzyści będą zdawać egzaminy z przedmiotów nadprogramowych. Przypomnijmy więc najważniejsze kwestie związane z geografią i maturą 2016.
Harmonogram matur 2015 Harmonogram matur 2015 Fot. CKE

Matura 2016 z geografii. Harmonogram egzaminów maturalnych

Matura 2016 z geografii odbędzie się w drugim tygodniu matur. W piątek, 13 maja, maturzyści będą rozwiązywać zadania z geografii na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. To maturzyści decydują na jakim poziomie będą zdawać maturę z geografii. Matura z geografii rozpoczyna się po południu, o godzinie 14:00.

Matura 2016. Wymagania CKE odnośnie geografii

Maturzyści powinni wykorzystywać różne źródła informacji do analizy współczesnych problemów przyrodniczych, gospodarczych, czy społecznych. Przed maturą 2016 z geografii maturzyści powinni opanować umiejętność weryfikowania hipotez dotyczących problemów współczesnego świata. Matura z geografii wymaga od licealistów także rozumienia relacji człowiek-przyroda-społeczeństwo w skali globalnej i regionalnej.

Matura 2016 z geografii. Czas na rozwiązanie zadań

Na maturze z geografii, maturzyści w ciągu 120 minut będą musieli rozwiązać około 30 zadań. Matura z geografii na poziomie podstawowym sprawdza wiedzę maturzystów poprzez zadania zamknięte i otwarte.

Na poziomie rozszerzonym na maturzystów czekać będzie około 35 zadań. Zadania te  charakteryzuje także wyższy poziom trudności. Dlatego na rozwiązanie matury z geografii na poziomie rozszerzonym maturzyści mają 150 minut.

Matura 2016 z historii na poziomie rozszerzonym. Zobacz przykładowe odpowiedzi! Matura 2016 z historii na poziomie rozszerzonym. Zobacz przykładowe odpowiedzi! Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016. Co wziąć na egzamin?

Matura z geografii nie odbiega znacząco od innych egzaminów maturalnych. Każdy maturzysta powinien pamiętać o długopisie z czarnym tuszem. Zgodnie z instrukcją zapisaną na arkuszu maturalnym, wszystkie odpowiedzi muszą być zapisane czarnym tuszem. Dowód tożsamości też jest niezbędny. Każdy maturzysta pragnący wejść na salę egzaminacyjną musi się wylegitymować.

Matura 2016. Czego nie można wnieść na egzamin z geografii?

Co roku maturzystom przypomina się, że nie powinni brać na maturę telefonów komórkowych. Większość osób przystępujących do matury z geografii pamięta o wyłączaniu telefonu, ale co roku zdarzają się przypadki wyproszenia maturzysty z sali z powodu dzwoniącego telefonu. Na maturze z geografii nie można mieć przy sobie żadnych atlasów, map, czy innych pomocy naukowych. Wnoszenie jedzenia i picia też jest surowo zabronione.

Przykładowe zadanie Przykładowe zadanie Fot. CKE

Matura 2016 na poziomie podstawowym. Najtrudniejsze zadania z geografii

Na maturze z geografii w 2014 roku najtrudniejsze okazały się dla maturzystów zadania wymagające wykonania obliczeń matematyczno-geograficznych na podstawie podanej mapy (zaledwie 8 proc. poprawnych rozwiązań). Identyfikacja skał na podstawie fotografii też nie należała do najprostszych zagadnień. Matura zaskoczyła licealistów także zadaniem dotyczącym cech i warunków powstawania oraz rozmieszczenia lodowców.

Przykładowe zadanie Przykładowe zadanie Fot. CKE

Matura 2016 z geografii. Co sprawia problemy na poziomie rozszerzonym?

Maturzystom brakowało w 2014 roku wiedzy na temat czynników wpływających na rozmieszczenie ludności. Matura z geografii na poziomie rozszerzonym zaskoczyła maturzystów zadaniem wymagającym porównania obszarów na podstawie mapy. Do najtrudniejszych zagadnień maturalnych należy także zaliczyć polityczne zróżnicowanie współczesnego świata.

Więcej o: