Matura 2016 z WOS-u. ZADANIA, ARKUSZE CKE - to musisz umieć!

Matura 2016 już trwa. 10 maja część abiturientów przystąpi do matury z WOS-u. Jakich zadań mogą spodziewać się w arkuszach CKE? Jakie zagadnienia należy mieć opanowane, żeby z dobrym wynikiem zdać maturę z WOS-u? Kiedy odpowiedzi i arkusze do matury z WOS-u?
Harmonogram matur 2015 Harmonogram matur 2015 Fot. CKE

Matura 2015: WOS. Harmonogram matur

Matura 2016 z WOS-u odbędzie się niedługo po zakończeniu egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych. Już 10 maja, we wtorek, maturzyści sprawdzą swoje umiejętności z zakresu nauk społecznych. Matura z WOS-u zacznie się o 9:00.

Matura 2016 z WOS-u. Wymagania CKE

CKE dokładnie określa jakie wymagania należy spełnić przed przystąpieniem do matury z WOS-u. Maturzysta powinien wykorzystywać i tworzyć informacje. Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów też należałoby opanować przed maturą z WOS-u.

Na maturze 2016 z WOS-u może też pojawić się kwestia współdziałania w sprawach publicznych. Na maturze z WOS-u wymagana jest także znajomość podstaw demokracji i ustroju Rzeczypospolitej Polskiej. Przed maturą 2016 warto też się zapoznać z prawami człowieka.

Arkusz egzaminacyjny Arkusz egzaminacyjny Fot. CKE

Matura 2016. Ile masz czasu na egzamine z WOS-u?

Na poziomie rozszerzonym maturzyści muszą rozwiązać ok. 30 zadań. Polecenia te są jednak bardziej rozbudowane, dlatego na rozwiązanie matury z WOS-u na poziomie rozszerzonym maturzyści mają 180 minut.

Matura Matura Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016. Bez czego nie zdasz egzaminu?

Każdy maturzysta musi pamiętać o dowodzie osobistym i długopisie z czarnym tuszem. Maturzyści, którzy nie będą się mogli wylegitymować, nie zostaną wpuszczeni na salę egzaminacyjną. Matura z WOS-u wymaga zapisywania odpowiedzi w sposób czytelny. Maturzyści mają obowiązek zapisywania swoich odpowiedzi długopisem z czarnym tuszem.

Matura 2016: WOS. Czego nie wolno wnieść na salę egzaminacyjną?

Maturzyście nie wolno wnieść na salę telefonu komórkowego. Teoretycznie wystarczy go wyłączyć, jednak w wyniku stresu maturzystom zdarza się o tym zapomnieć. Całkowicie zakazane jest przynoszenie na maturę maskotek i innych talizmanów szczęścia. Maturzyści mogą polegać tylko na własnej wiedzy, a nie na szczęściu. Niestety, na maturę z WOS-u  nie można wnieść jedzenia, ani picia. Pragnienie będzie można zaspokoić dopiero po maturze.

Przykładowe zadanie Przykładowe zadanie Fot. CKE

Matura 2016 z WOS-u. Najtrudniejsze zadania z poziomu podstawowego

W zeszłym roku na maturze z WOS-u brakowało maturzystom wiedzy z zakresu tematów socjologicznych. Maturzyści nie potrafili też efektywnie korzystać ze źródeł informacji o życiu politycznym. Jednym z najtrudniejszych zagadnień na maturze z WOS-u w zeszłym roku było dopasowanie cyfr na mapie do odpowiednich obszarów terenowych i państw.

Przykładowe zadanie Przykładowe zadanie Fot. CKE

Matura 2016: WOS. Najgorsze zadania na poziomie rozszerzonym 2014

Czytanie przepisów prawnych sprawiło wyraźne problemy na maturze 2014 z WOS-u (23 proc. poprawnych odpowiedzi). Maturzyści mieli też trudności z odczytywaniem informacji z wykresów. Na maturze z WOS-u zabrakło maturzystom wiedzy na temat instytucji Unii Europejskiej. Matura z WOS-u zaskoczyła też maturzystów pytaniem o organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej o: