Na maturze z polskiego za błędy ortograficzne można stracić sporo punktów. Jeśli więc nie jesteś pewien pisowni jakiegoś wyrazu, sprawdź ją! Szkoła, w której zdajesz maturę, ma obowiązek zapewnić ci dostęp do słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny.
To uwaga, którą każdemu maturzyście powtarza jego nauczyciel od polskiego, a o której absolwenci w stresie zapominają. Niewpisanie numeru wybranego tematu może kosztować kilka punktów, dlatego trzeba o tym pamiętać.
Dokument tożsamości trzeba okazać na wszystkich egzaminach: gimnazjalnym, na prawo jazdy... Również na maturze należy mieć go ze sobą.
Przy ocenie wypracowań z języka polskiego na poziomie rozszerzonym za kryteria najważniejsze uznaje się w przypadku wypowiedzi argumentacyjnej: określenie problemu podjętego w tekście i sformułowanie stanowiska wobec rozwiązania przyjętego przez autora tekstu; natomiast w przypadku interpretacji porównawczej: sformułowanie koncepcji porównywania dwóch utworów i uzasadnienie swojej tezy interpretacyjnej. Nie zapomnij o tym!
Każdego roku mnóstwo maturzystów traci punkty nie przez niewiedzę, lecz ze względu roztargnienie i... niedoczytywanie poleceń. Zadania w arkuszu maturalnym na poziomie podstawowym często nie są trudne same w sobie, lecz podchwytliwie skonstruowane: mogą odwoływać się do całości tekstu, jego fragmentu lub do wiedzy absolwenta z zajęć, dlatego warto czytać wszystkie polecenia w całości, najlepiej dwukrotnie, a zwłaszcza, gdy mowa o poziomie rozszerzonym. Tu niezrozumienie polecenia może znacznie obniżyć wynik matury.
Choć w arkuszu maturalnym z języka polskiego absolwent ma sporo miejsca na wypracowanie, to jednak może mu zabraknąć stron, zwłaszcza, gdy maturzysta naniósł wiele skreśleń. W takiej sytuacji absolwent może przekreślić napis "brudnopis" obok napisać "czystopis" i skończyć tam pracę pisemną.