Matura 2016 - POLSKI. Jak napisać wypracowanie? O tym musisz pamiętać! [6 PORAD]

Matura 2016 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 4 maja o godz. 14.00. Wynik tego egzaminu maturalnego może zdecydować, czy maturzysta dostanie się na wymarzone studia. Oto kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać, pisząc wypracowanie maturalne na rozszerzonym polskim!

Matura 2016 język polski: korzystaj ze słowników

Na maturze z polskiego za błędy ortograficzne można stracić sporo punktów. Jeśli więc nie jesteś pewien pisowni jakiegoś wyrazu, sprawdź ją! Szkoła, w której zdajesz maturę, ma obowiązek zapewnić ci dostęp do słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny.

Matura 2016 polski: zaznacz temat, na który piszesz wypracowanie!

To uwaga, którą każdemu maturzyście powtarza jego nauczyciel od polskiego, a o której absolwenci w stresie zapominają. Niewpisanie numeru wybranego tematu może kosztować kilka punktów, dlatego trzeba o tym pamiętać.

Dowody osobiste Dowody osobiste Fot. kad

Matura 2016 język polski: weź dowód na maturę!

Dokument tożsamości trzeba okazać na wszystkich egzaminach: gimnazjalnym, na prawo jazdy... Również na maturze należy mieć go ze sobą.

Matura z języka polskiego w XXIV LO w Krakowie Matura z języka polskiego w XXIV LO w Krakowie fot. MichaA, A?epecki / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016 polski: przedstaw jasno swoje stanowisko i tezę

Przy ocenie wypracowań z języka polskiego na poziomie rozszerzonym za kryteria najważniejsze uznaje się w przypadku wypowiedzi argumentacyjnej: określenie problemu podjętego w tekście i sformułowanie stanowiska wobec rozwiązania przyjętego przez autora tekstu; natomiast w przypadku interpretacji porównawczej: sformułowanie koncepcji porównywania dwóch utworów i uzasadnienie swojej tezy interpretacyjnej. Nie zapomnij o tym!

Matura 2016 język polski: nie bądź dzieckiem. Czytaj polecenia!

Każdego roku mnóstwo maturzystów traci punkty nie przez niewiedzę, lecz ze względu roztargnienie i... niedoczytywanie poleceń. Zadania w arkuszu maturalnym na poziomie podstawowym często nie są trudne same w sobie, lecz podchwytliwie skonstruowane: mogą odwoływać się do całości tekstu, jego fragmentu lub do wiedzy absolwenta z zajęć, dlatego warto czytać wszystkie polecenia w całości, najlepiej dwukrotnie, a zwłaszcza, gdy mowa o poziomie rozszerzonym. Tu niezrozumienie polecenia może znacznie obniżyć wynik matury.

Pisanie Pisanie Fot. Shutterstock

Matura 2016 polski: brudnopis zamień w czystopis

Choć w arkuszu maturalnym z języka polskiego absolwent ma sporo miejsca na wypracowanie, to jednak może mu zabraknąć stron, zwłaszcza, gdy maturzysta naniósł wiele skreśleń. W takiej sytuacji absolwent może przekreślić napis "brudnopis" obok napisać "czystopis" i skończyć tam pracę pisemną.

Więcej o: