Matura 2016 z MATEMATYKI. Z czego się przygotować? [TERMINY, ZADANIA, INFORMACJE]

Matura 2016 już za chwilę. Niedługo wszyscy maturzyści będą zdawać maturę z matematyki na poziomie podstawowym. Kilka dni później najodważniejsi z nich podejdą do matury na poziomie rozszerzonym. Przypomnijmy najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać przed maturą 2016 z matematyki.
Harmonogram matur 2015 Harmonogram matur 2015 Fot. CKE

Matura 2016: Harmonogram matur z matematyki

Matura 2016 z matematyki odbędzie się drugiego dnia egzaminów maturalnych. Już 5 maja maturzyści sprawdzą swoje umiejętności na najtrudniejszym z obowiązkowych egzaminów maturalnych.

Maturzyści myślący o kierunkach ścisłych będą zdawać matematykę na poziomie rozszerzonym zaledwie cztery dni później. 9 maja, na maturze z matematyki rozszerzonej zmierzą się z ponad 10 zadaniami otwartymi.

Matura Matura Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Matura 2016 z matematyki. Wymagania stawiane maturzystom przez CKE

Matura z matematyki sprawdza wiedzę maturzystów na pięciu płaszczyznach. Na maturze sprawdzane będzie wykorzystywanie i tworzenie informacji oraz wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji. Maturzyści muszą się taż znać na modelowaniu matematycznym oraz tworzeniu strategii. Zadania na maturze z matematyki będą też sprawdzać zdolność rozumowania i argumentacji.

Arkusz egzaminacyjny Arkusz egzaminacyjny Fot. CKE

Matura 2016 z matematyki. Arkusz egzaminacyjny

Na poziomie podstawowym matury 2016 z matematyki maturzyści będą mieć 170 minut na rozwiązanie ponad 30 zadań. Zdania na poziomie podstawowym mają zarówno charakter zamknięty, jak i otwarty.

Na poziomie rozszerzonym należy rozwiązać kilkanaście zadań, jednakże wszystkie mają charakter otwarty i są bardziej rozbudowane. Dlatego na rozwiązanie matury z matematyki na poziomie rozszerzonymmaturzyści dostają więcej czasu, czyli 180 minut.

Dowody osobiste Dowody osobiste RADOSŁAW JÓŹWIAK

Matura 2016. Długopis, cyrkiel i inne rzeczy, które warto mieć przy sobie na maturze z matematyki

Każdy maturzysta musi pamiętać o dowodzie osobistym i długopisie z czarnym tuszem. Ponadto podczas zdawania matury z matematyki można mieć przy sobie linijkę i cyrkiel. Warto pamiętać, że na maturę z matematyki można wziąć kalkulator prosty. Oznacza to, że kalkulatory graficzne są bezwzględnie zakazane na maturze 2016 z matematyki.

Smartfon Smartfon Fot.Karlis Dambrans/Flickr

Matura 2016 z matematyki. Czego bezwzględnie nie można ze sobą mieć

Całkowicie zakazane jest przynoszenie na maturę maskotek i innych talizmanów szczęścia. Maturzyści nie mogą też mieć przy sobie telefonów komórkowych. Łatwo jest zapomnieć o wyłączaniu telefonu, dlatego lepiej nie brać go na maturę z matematyki, tylko zostawić w domu. Na salę, w której odbywa się matura z matematyki, nie można także wnieść żadnego jedzenia. Warto najeść się na zapas.

Przykładowe wzory Przykładowe wzory Fot. CKE

Matura 2016: najważniejsze są wzory

Na maturze z matematyki otrzymujemy listę wzorów, ale musimy wiedzieć jak je zastosować. Odnajdywanie w trakcie matury z matematyki odpowiedniego wzoru na długiej liście zabiera cenny czas, który lepiej jest poświęcić na rozwiązywanie zadań. Lista wzorów stanowi pomoc, z której maturzyści powinni korzystać tylko w najtrudniejszych sytuacjach.

Przykładowe zadanie Przykładowe zadanie Fot. CKE

Matura 2016. Najtrudniejsze zadania na maturze z matematyki

Na maturze z matematyki co roku pojawiają się zadania, z którymi wielu maturzystów sobie nie radzi. Najgorsze na zeszłorocznym egzaminie maturalnym okazały się zadania wymagające od maturzystów przeprowadzenia dowodu algebraicznego oraz odczytania z wykresu własności funkcji. Dość trudne na maturze z matematyki były także równania kwadratowe (22 proc. dobrych odpowiedzi).

Więcej o: