Uszy więdną i oczy pieką, czyli najczęściej popełniane błędy językowe

Język polski sprawia problem nawet tym, którzy zarzekają się, że ortografia i stylistyka nie ma przed nimi tajemnic. Na pewno czy napewno? On ma niesamowicie orginalny, a może oryginalny styl? - głowią się niektórzy. Podczas pisania i mówienia w języku polskim pojawia się mnóstwo pytań - gorzej, jeżeli ktoś nie jest świadomy swoich błędów. Stąd kilka tych, które popełniane są najczęściej.
Błędy językowe Błędy językowe Tomasz Repeta

Poszedłem a nie poszłem

Mimo intensywnej nagonki wciąż słyszy się i widzi mnóstwo osób, które popełniają ten karygodny błąd. Językoznawcy się załamują, a Polacy wciąż pozostają obojętni. Miejmy nadzieję, że wprowadzą małą rewolucję w swoim języku.

Błędy językowe Błędy językowe Tomasz Repeta

Co pisze na tej tablicy? A nie przypadkiem jest napisane?

Zdaje się, że na tablicy nic nie pisze. Widnieje jedynie napis. Błędem jest użycie zwrotu w takiej sytuacji. Dookoła tego wyrażenia pojawia się mnóstwo kontrowersji. W internecie można znaleźć orzeczenia Rady Języka Polskiego o poprawności tego zwrotu, ale nie bierzmy tego jako wyrok ostateczny. "Na tablicy pisze, że..." jest ewidentnie wynikiem języka potocznego, bezpieczniej używać formy "Na tablicy jest napisane, że..." - wtedy wszyscy mamy pewność, że jest na 100 proc. poprawna.

Błędy językowe Błędy językowe Tomasz Repeta

Proszę Panią, czy mogłaby Pani podejść?

W takich zwrotach również pojawia się błąd. Często gęsto użytkownicy języka polskiego mówią: "Proszę Panią, czy mogłaby Pani podejść?" Zapamiętajcie, że Panią można poprosić jedynie do tańca. W przypadku proszenia o pomoc trzeba powiedzieć/napisać Proszę Pani.

Błędy językowe Błędy językowe Tomasz Repeta

W każdym bądź razie - nielogicznie i niepoprawnie

- Jest to skrzyżowanie dwóch wyrażeń. Pierwsze to "bądź co bądź", a drugie "w każdym razie". Pokazuje, że jest wszystko jedno, jakkolwiek by było. Mówić "niezależnie od okoliczności" to przecież za wysoki język. Czasem chcemy powiedzieć coś bardziej potocznego - tłumaczy prof. Jerzy Bralczyk. Poprawną formą jest "w każdym razie". Skrzyżowanie dwóch wyrażeń jest po prostu nielogiczne. Warto, żebyście tego błędu unikali.

Błędy językowe Błędy językowe Tomasz Repeta

Po linii najmniejszego oporu czy po najmniejszej linii oporu?

"Po najmniejszej linii oporu" jest błędnym wyrażeniem, rozpowszechnionym w mowie potocznej. Rzadziej błąd tego typu pojawia się w tekście pisanym. Niemniej warto pamiętać, że to opór jest najmniejszy, a nie linia. Jeżeli już ktoś idzie, to po linii najmniejszego oporu.

Błędy językowe Błędy językowe Tomasz Repeta

Nie wyłanczaj tego światła

Ten błąd występuje nagminnie w mowie. W piśmie rzeczywiście mało kto dopuszcza się tego błędu. Zapewne wielu osobom wydaje się, że różnica brzmienia między wyrazami włączyć i włączać jest za mała i dlatego lepiej uwydatnić ją przez dodatkową zmianę. A skoro jest na przykład:  zakropić - zakrapiać, to mogą też być: włączyć - włanczać i wyłączyć - wyłanczać. Jest to jednak błąd, który trzeba omijać szerokim łukiem.

Więcej o: