Przyjemniej i efektywniej - ucz się z głową

Uczymy się przez całe życie i nauka jest nieodłącznym elementem egzystencji każdego człowieka. Od najmłodszych lat przyswajamy dwa rodzaje wiedzy. Począwszy od tej o suchych faktach (deklaratywna), aż po wiedzę, która określa w jaki sposób zachowywać się i jakie działania podjąć w danej sytuacji (proceduralna). Z biegiem czasu, kiedy przychodzi uczyć się do kartkówek, sprawdzianów, klasówek czy egzaminów, tworzymy własną strategię, która czasami okazuje się mało skuteczna. To głównie koniec pierwszego semestru, później maj i czerwiec są czasem mozolnej nauki. Każdego roku maturzyści przygotowują się do egzaminu dojrzałości, a przed studentami kolejna sesja do zaliczenia. Wśród ważnych czynników, które wpływają na skuteczną naukę, są przede wszystkim inteligencja, zdolności oraz określone zainteresowania. Są to uwarunkowania indywidualne dla każdego człowieka. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na inne aspekty, które również w dużym stopniu decydują o efektywnym uczeniu się. Względem efektywnej nauki, wyróżniliśmy pięć podstawowych zasad, które zwiększą Waszą efektywność w przyswajaniu wiedzy.
Skupienie i koncentracja są najważniejsze podczas nauki. Skupienie i koncentracja są najważniejsze podczas nauki. Fot. Shutterstock

1. Koncentracja i skupienie

Kluczem do efektywnej nauki jest całkowita koncentracja i skupienie. Warto znaleźć cichy zakątek, który pozwoli w sprzyjających okolicznościach na naukę. Należy stworzyć sobie warunki, w których nie będzie dochodziło do rozpraszania i zajmowania uwagi czymś niezwiązanym z nauką.

sprawdzian sprawdzian Fot. shutterstock

2. Przyjemniej = skuteczniej

Pamiętajmy o tym, żeby nie traktować nauki jako przykry obowiązek. Brzmi to dość trywialnie, ale nauka może okazać się całkiem przyjemna. W gruncie rzeczy podczas tego procesu dowiadujemy się więcej o świecie i o tym, co nas otacza. Pozytywne nastawienie wpływa na naszą pamięć i nauka staje się łatwiejsza oraz przyjemniejsza.

Postaraj się, żeby Twoja nauka była jak najbardziej efektywna. Postaraj się, żeby Twoja nauka była jak najbardziej efektywna. shutterstock

3. Nauka rozłożona w czasie

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę! Kiedy rzeczywiście materiału jest zbyt dużo, jeden dzień może nie starczyć. Warto przeanalizować materiał, rozłożyć sobie na kilka dni i uczyć się systematycznie po kilkadziesiąt minut, niż kilkanaście godzin w ciągu doby. Dobra organizacja i realne podejście do nauki jest kluczem do sukcesu dla tych, którzy są bardziej ambitni. 'Wkuwanie' w takiej sytuacji plasuje się na podium wśród najbardziej nieskutecznych metod.

4. Pytaj i analizuj

Zanim zaczniesz zapamiętywać obowiązujący materiał do szkoły czy na uczelnię, zadawaj pytania, łącz fakty i analizuj. Dobrym wyjściem jest zrozumienie sensu regułek, faktów oraz wydarzeń.

Quiz Quiz edulandia

5. Aktywna i ciekawa nauka

Podczas nauki postaraj się wprowadzić innowacyjne sposoby. Ciekawym sposobem jest rozwiązywanie quizów albo stworzenie karteczek, które będą zawierać najważniejsze informacje.
Właściwe podejście do nauki, skupienie i zawziętość decyduje o tym, czy nasza nauka jest skuteczna, czy zaraz po sprawdzeniu jej odejdzie w niepamięć. Warto pamiętać o tych pięciu najważniejszych zasadach, o których napisaliśmy wyżej.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć samych pozytywnych ocen i skutecznej nauki, która z pewnością przyda się w przyszłości.

Więcej o: