Roztopiony wosk, przelany przez dziurkę od klucza, utworzy na powierzchni wody zastygłą formę. Interpretacji wróżby dokonuje się na podstawie kształtu cienia.
Istnieje wiele propozycji znaczeń, jednak do najpopularniejszych należą:
- anioł oznacza dobrą wiadomość;
- brama lub drzwi - bliskie szczęście;
- pierścień - zaręczyny; but - pracowity rok;
- dzwon symbolizuje niespodziewaną informację;
- jabłko lub śliwka - dobrobyt;
- jajko - sukces;
- kot to zdrada;
- pies - rozczarowanie;
- czapka - kłopoty;
- postrzępione serce - problemy uczuciowe;
- półksiężyc - przygoda miłosna;
- rycerz - małżeństwo z wojskowym;
- zamek - małżeństwo z księciem;
- postać ludzka, klucz, harfa lub serce wskazuje na miłość; a motyl na wewnętrzną przemianę.
We wróżbach andrzejkowych wykorzystuje się również wiele przedmiotów. Jednym z najstarszych zwyczajów jest ustawianie butów od progu pomieszczenia. Właściciel buta, który znajdzie się na końcowym rogu, ustatkuje się już w przyszłym roku.
Kolejna wróżba opiera się na wykorzystaniu czterech jednakowych kubków lub filiżanek, pod którymi należy schować kilka przedmiotów: obrączkę, monetę i listek. Odkrycie kubka z obrączką wskazuje na miłość, listek symbolizuje ślub, a moneta - pieniądze. Pusty kubek oznacza, że w kolejnym roku nie nastąpią żadne zmiany.
Współcześnie dużą popularnością cieszą się wróżby z papieru. Na kartkach wypisuje się imiona, spośród których następnie losuje się jedno - wskazuje ono na imię przyszłego małżonka(-ki).
Dawniej, wylosowaną kartkę wkładano też pod prześcieradło, by we śnie zobaczyć miłość swojego życia.
Drugim sposobem jest wypisanie imion lub wszystkich liter alfabetu na jednej karcie, którą przebija się od tyłu igłami. Miejsce, w które trafi igła może wskazać na imię lub pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony. Natomiast, jeśli uczestnik zabawy przebije puste miejsce to w jego życiu uczuciowym nie nastąpią żadne zmiany.
Wśród zwyczajów andrzejkowych, dużą popularnością cieszyły się te, w których wykorzystywano rośliny i owoce. W świąteczny wieczór kobiety zrywały gałąź z wiśni, czereśni lub jabłoni.
Zgodnie z ludowymi wierzeniami, jeśli zakwitła ona w wigilię Bożego Narodzenia, to w kolejnym roku panna miała wyjść za mąż. Współcześnie, zwyczaj ten stracił na popularności.
Znacznie częściej, wróży się dziś z obierek jabłka, których kształt ma wskazać na pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony, a długość ostrużyny symbolizuje czas trwania kolejnego związku.
Ognie św. Andrzeja miały chronić dom przed demonami lub złymi duchami. Paleniska rozpalano na całą noc wokół obejścia. Dziś, ogień wykorzystuje się przy niektórych wróżbach z papierem lub zapałkami.
Cień, rzucany na ścianę, przez palący się papier, ma ukazać atrybuty wybranka(-ki) serca. Natomiast, jeśli palące się zapałki zbliżają się do siebie, oznacza to rychłe poznanie sympatii.
Na wodzie puszcza się łódki, zrobione z łupin orzechów. Jeśli łódki kobiety i mężczyzny wpłyną na siebie, wróżba wskazuje na nadchodzącą miłość.
Drugą możliwość stanowi puszczenie łódek z dwóch stron naczynia, wypełnionego wodą. Jeśli na siebie wpłyną, to spełni się wypowiedziane uprzednio życzenie.
Snom od zawsze przypisano duże znaczenie. W wigilię św. Andrzeja, kobiety podejmowały szereg czynności, które miały sprzyjać pojawieniu się nocą proroczych mar. Wokół obejścia domu, rozpalały na całą noc paleniska, do których wrzucały suszone zioła. Dym z tak zwanych ogni św. Andrzeja miał pomóc marzeniom sennym.
Ponadto, kobiety przez cały dzień pościły, a dopiero wieczorem spożywały solonego śledzia nie popijając posiłku wodą. Obok łóżka ustawiały zaś miskę z wodą, po której miały przyjść sny. Pod prześcieradło panny wkładały część męskiej garderoby, a późniejszych czasach - również kartę z imieniem męskim, wylosowaną uprzednio we wróżbie.
Zabiegi te miały na celu nie tylko wywołanie proroczych snów, ale i pomoc niezamężnym dziewczynom w zapamiętaniu ich treści. Pomimo że dzisiaj zwyczaje te straciły na znaczeniu, to niezmiennie dużą wagę przywiązuje się do wyobrażeń sennych z nocy z 29 na 30 listopada, szczególnie gdy we śnie pojawi się postać kobieca lub męska, zapowiadająca nadejście miłości.
Współcześnie, we wróżbach wykorzystuje się również klasyczne karty do gry. Istnieją rozmaite możliwości interpretacji wyników zabawy. Jedno z kryteriów stanowi kolor karty: kiery wskazują na uczucia, kara - na różnego rodzaju przedsięwzięcia i podróże, trefle - na władzę, talenty i sprawy finansowe, a piki odpowiadają za nieszczęście oraz cierpienie.
Interpretację można również odnieść do symboliki figur i liczb. Wówczas:
- walet z reguły oznacza dziecko lub młodego mężczyznę;
- dama wskazuje na kobietę;
- król - na mężczyznę;
- as odnosi się do rodziny, domu albo konkretnie opisanej sytuacji.
Istotną rolę odgrywa również symbolika liczb, zgodnie z którą istnieje magiczny porządek przypisujący poszczególnym cyfrom obiekty z układu planetarnego.