Stany Zjednoczone Ameryki - Independence Day
4 lipca (od 1776 roku)
To jedno z najpopularniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych. Znane jest także na całym świecie także pod nazwą Fourth of July, czyli po prostu czwarty lipca.
Amerykanie wywieszają flagi, przebierają się w swoje narodowe barwy i świętują cały dzień, który kończy spektakularnym pokazem sztucznych ogni. Ten dzień jest uczczeniem odłączenia się od Wielkiej Brytanii i powstaniem Stanów Zjednoczonych.
W obchodach tego święta biorą udział wszyscy politycy, w tym i prezydent. Tego dnia odbywa się wiele parad, pikników, zlotów rodzinnych, koncertów, karnawałów, meczów baseballa oraz popularnych barbecue. Independence Day jest wolny od pracy.
Szwajcaria - Schweizer Bundesfeier
1 sierpnia (od 1291 roku)
Szwajcaria jest państwem, które już od XIII wieku utrzymuje niepodległość. Nie została ona zachwiana przez kolejne setki lat. Co roku prezydent Szwajcarii rozpoczyna świętowanie od przemowy na łące Rütli, gdzie rozpoczyna się historia niepodległości tego kraju.
Sama łąka jest świętością narodową i nie można jej zabudować. Tam spotkali się przedstawiciele trzech kantonów i padło słynne zdanie: "Chcemy być jednym narodem braci, którzy się nie rozdzielą w potrzebie i zagrożeniu".
Szwajcarzy świętują swoją niepodległość licznymi pokazami fajerwerków lub świateł w górach. Wielu polityków prowadzi wtedy wiece, w których podkreślają jak ważne jest to, iż Szwajcaria działa swoim rytmem, nie dając się przekonać do narzucanych przez resztę świata poglądów i schematów działań.
Meksyk - Dia da Independencia
16 września (od 1810 roku)
Święto narodowe Meksyku obchodzone jest dla upamiętnienia wybuchu wojny o niepodległość. Wojna przeciw Hiszpanom trwała ponad dziesięć lat, a Meksykanie świętują przez cały miesiąc.
Najważniejsze obchody organizowane są w wigilię rocznicy. Dlatego już 15 września, o godzinie 22, prezydent Meksyku pojawia się na balkonie Palacio Nacional, rozpoczynając obchody Święta Niepodległości. Wznoszone są hasła Viva Mexico!, śpiewany jest hymn, a wszystko to uwieńczone jest pokazem fajerwerków.
Następnego dnia organizowane są parady uliczne, a w całym kraju trwa fiesta. Na potrzeby święta powstała także potrwa - chiles en nogada, zwana także potrawą niepodległości. Wszystko przez kolory dania, które nawiązują do flagi narodowej.
Austria - Österreichischer Nationalfeiertag
26 października (od 1955 roku)
Ze względu na udział w drugiej wojnie światowej Austria aż przez dziesięć lat była rządzona przez Radę Sojuszniczą państw alianckich. Suwerenność przyszła z dniem 26 października 1955 roku, gdy Rada Narodowa ogłosiła niepodległość i neutralność państwa austriackiego.
Do dnia dzisiejszego, w Wiedniu, organizowane są pokazy wojskowe. Muzea są otwarte dla zwiedzających, popularniejszy staje się także Fit-Märsche, który ma promować zdrowy tryb życia poprzez organizowanie wspinaczek i wycieczek w całym kraju.
Brazylia - Dia da Independencia
7 września (od 1822 roku)
Świętowanie w Brazylii tego dnia jest bardzo ważne, chociaż nie jest to święto państwowe i wolne od pracy czy szkoły. Jednak organizowane są parady, w których udział biorą uczniowie.
Nie brakuje w tym czasie tańców i śpiewania. Odbywa się również prezentacja wojsk oraz pozostałych służb mundurowych.
Indie - Independence Day
15 sierpnia (od 1947 roku)
Tuż po drugiej wojnie światowej, Imperium Brytyjskie traciło coraz więcej swoich kolonii, skorzystały na tym Indie, które 15 sierpnia 1947 roku proklamowały niepodległość i ogłosiły się suwerennym państwem.
Dzisiaj obchodzi się ten dzień hucznie, a rozpoczęciem świętowania jest wciągnięcie na maszt trójkolorowej flagi Indii przez obecnego premiera, który następnie wygłasza orędzie do narodu. Wydarzenie to ma miejsce na wałach Czerwonego Fortu, a sam premier korzysta z okazji, aby przedstawić działanie i program rządu.
Republika Czeska - Den vzniku samostatného československého státu
28 października (od 1918 roku)
Nasi południowi sąsiedzi świętują niepodległość 28 października. Czesi obchodzą wtedy Dzień Odzyskania Niepodległości (znany także jako Dzień Utworzenia Niepodległej Czechosłowacji), którą mogą się cieszyć od 1918 roku, razem ze Słowakami.
Czesi swojej niepodległości nie obchodzą jej tak hucznie jak Polacy, ale na pewno o niej pamiętają. Wstęp do muzeów jest wówczas darmowy, a poszczególne miasta organizują własne obchody, chociażby pokazy lampionów dla dzieci lub wprowadzenie historycznych tramwajów na ulice miasta. Oficjalnie obchody rozpoczynają się od przemówienia prezydenta Czech.
Finlandia - Itsenäisyyspäivä
6 grudnia (od 1917 roku)
Święto Niepodległości Finlandii jest najważniejszym świętem narodowym w tym państwie. W 1917 roku udało mu się jej wyrwać spod dominacji sąsiadów, tuż po rewolucji w Rosji.
Święto obchodzone jest z wielkim rozmachem, organizowane są parady, a dzień jest wolny od pracy. Finowie wywieszają flagę narodową i ubierają się w narodowe barwy, a w oknach palą dwie świeczki. Wieczorami jest transmitowana relacja z pałacu prezydenckiego, w którym co roku organizowany jest bal dla przedstawicieli polityki, kultury i sportu. W Finlandii jest to huczne i radosne święto.