Trudne słowa, dzięki którym zabłyśniesz wśród znajomych!

Masz przed sobą ważne spotkanie z biurze, oficjalną kolację a może wybierasz się do znajomych na imprezę? Warto poznać kilka słów - trików, dzięki którym z pewnością zrobisz dobre wrażenie podczas rozmowy.
Tłum Tłum Shutterstock

Egalitaryzm

Egalitaryzm to pogląd, że równość jest podstawą sprawiedliwego ustroju społecznego. Egalitaryzm uznaje zasadę przyrodzonej równości ludzi. Jest jednym z elementów rozmaitych ideologii i systemów politycznych, takich jak chrześcijaństwo czy demokracja.

O tym, jak słowa żyją, a potem znikają, przeczytaj w książce "Zapomniane słowa" >>

Eksplikacja

Eksplikacja jest to objaśnienie znaczenia wyrazu lub zdania. Pojęcie to zostało wprowadzone przez Rudolfa Carnapa.

Trychotomia Trychotomia shutterstock

Trychotomia

Trychotomia to podział na trzy części; trójdzielność.

Natychmiastowe sposoby na senność Natychmiastowe sposoby na senność Fot. Shutterstock

Prokrastynacja

Prokrastynacja to zjawisko psychologiczne polegające na zwlekaniu z wykonaniem określonej czynności, przekładaniu działania na kolejne dni, niemal w nieskończoność, niemożność podjęcia działania.

Kuriozum Kuriozum shutterstock

Kuriozum

Kuriozum to rzecz lub zjawisko osobliwe, dziwaczne, budzące zdumienie i zaciekawienie niezwykłością (np. dziwacznym wyglądem).

LiterObrazki LiterObrazki Fot. Pawel Malinowski / Agencja Wyborcza.pl

Majuskuła

Majuskuła to wielka litera alfabetu, przeciwieństwo minuskuły - małej litery alfabetu. Inaczej po prostu wielka litera. Termin majuskuła jest najczęściej używany przez historyków.

Ślubowanie adwokatów Ślubowanie adwokatów Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl

Plenipotencja

Plenipotencja to prawo do działania w czyimś zastępstwie, upoważnienie do podejmowania czynności prawnych w imieniu osoby reprezentowanej.

Druga herbaciarnia Dekadencja w bramie przy Piotrkowskiej 107 Druga herbaciarnia Dekadencja w bramie przy Piotrkowskiej 107 Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Dekadencja

Dekadencja oznacza schyłek, chylenie się ku upadkowi. Słowa tego można użyć zarówno określając człowieka, jak i kulturę, bądź pewien okres czasu.

Atawizm

Atawizm to występowanie u osobnika cechy jego odległych przodków, atawizm bywa określany jako regresja ewolucyjna.

Konterfekt

Konterfekt to inaczej portret, wizerunek, podobizna. W tym momencie słowo to nie jest zbyt często używane, ale czasem warto zaskoczyć znajomych!

Więcej o: