Jak wybrać kurs językowy? 7 skutecznych rad

Wiele osób właśnie teraz szuka wymarzonego kursu językowego. Jak go znaleźć, czym się kierować? - "Warto określić swój cel, następnie sprawdzić certyfikację wybranej instytucji, a także jej metodykę i kadrę" - radzi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English Language Assessment - wydziału Uniwersytetu Cambridge, odpowiedzialnego za certyfikację.
Język niemiecki Język niemiecki Fot. shutterstock

1. Określ cel

W procesie nauki bardzo ważny jest jasno określony cel, do którego systematycznie będziemy zmierzać. To np. uzyskanie ciekawszej pracy, czytanie książek i oglądanie filmów w oryginale, płynne porozumiewanie się z zagranicznymi znajomymi.

Świetną motywacją jest dążenie do uzyskania certyfikatu językowego, który obiektywnie wykaże nasz poziom i biegłość we wszystkich obszarach sprawności językowych: mówieniu, rozumieniu ze słuchu, czytaniu, pisaniu.

Certyfikaty językowe dostępne są na wielu poziomach zaawansowania, a do najpopularniejszych na świecie należą certyfikaty Cambridge English. Pozyskiwanie kolejnych będzie doskonałą zachętą do dalszych postępów, co może pomóc np. w karierze. Dla rodziców to obiektywna wskazówka nt. poziomu językowego ich pociech.

2. Sprawdź znaki jakości

Jeśli decydujesz się na kurs w szkole językowej, warto sprawdzić ich referencje. Cenionym znakiem jakości są certyfikaty Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE - posiada je 30 szkół językowych w Polsce - oraz  europejskiego stowarzyszenia EAQUALS (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services).

W obu przypadkach słuchacz ma pewność, że standardy, jakość nauczania i nadzór metodyczny zostały zweryfikowane przez niezależnych ekspertów. Ważną miarą efektywności szkoły językowej jest też odsetek zdanych certyfikatów językowych.

Czy certyfikaty językowe potwierdzają realną wiedzę? Czy certyfikaty językowe potwierdzają realną wiedzę? Fot. shutterstock

3. Pytaj o kursy do certyfikatów

Silnie zmotywowana grupa uczestników, aktywne i regularne uczestnictwo w zajęciach ? to często podkreślane korzyści z wyboru kursów przygotowujących do certyfikatu językowego. Ważne, by organizator kursu na bieżąco monitorował postępy uczniów (np. w formie testów sprawdzających).

Dobrze, gdy szkoła językowa zapewnia egzaminy próbne. Ich wyniki pozwalają ocenić przygotowanie kursantów, wskazując im ewentualne obszary koniecznej poprawy przed przystąpieniem do egzaminu zewnętrznego.

Dzień Języków Obcych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie Dzień Języków Obcych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie Fot. Kamil Kudyba / Agencja Wyborcza.pl

4. Zwróć uwagę na metody

Metody nauczania i materiały dydaktyczne powinny być dostosowane do wieku kursanta i celu, który chce osiągnąć. Do wyboru są różnorodne pomoce: od podręczników, poprzez rozwiązania multimedialne czy aplikacje na urządzenia mobilne, po gry dla dzieci.

Niezależnie od metod, najważniejszy jest kontakt z żywym językiem. Warto więc wykorzystywać wszelkie sytuacje do praktykowania zdobytych umiejętności.

5. Zapytaj o lektora

Dobry nauczyciel ma kierunkowe wykształcenie wyższe (dyplom anglistyki, lingwistyki lub nauczycielskiego kolegium języków obcych) oraz przygotowanie metodyczne. W przypadku native speakerów warto zwrócić uwagę na kwalifikacje metodyczne poświadczone certyfikatami Cambridge English.

CELTA to standard w nauczaniu osób dorosłych, CELTYL uprawnia do uczenia dzieci, Delta potwierdza bardzo zaawansowane kwalifikacje dydaktyczne. Oprócz dyplomów ważny jest staż pracy, osobowość oraz kreatywność nauczyciela. Warto zapoznać się z sylwetkami lektorów na stronie www, a najlepszą rekomendacją są osiągnięcia ich uczniów.

Lekcja etyki Lekcja etyki Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Wyborcza.pl

6. Skorzystaj z lekcji próbnej

Jeśli szkoła oferuje taką możliwość, warto skorzystać z lekcji próbnej, podczas której można porównać poziom językowy uczestników i upewnić się, że proponowana grupa nam odpowiada. Najlepsze efekty uzyskuje się w jednorodnych grupach.

Udział w lekcji próbnej pozwoli również ocenić, czy odpowiada nam sposób prowadzenia zajęć przez lektora.

7. Wybierz blisko

Warto wybrać szkołę językową w pobliżu miejsca zamieszkania, uczelni czy pracy. Oznacza to krótsze dojazdy a więc wyższą motywację do uczęszczania na zajęcia.

Jeśli jednak musimy spędzić trochę czasu w drodze na kurs, najlepiej przeznaczyć go na powtórkę słówek lub lekturę książki w języku obcym.

Więcej o: