W procesie nauki bardzo ważny jest jasno określony cel, do którego systematycznie będziemy zmierzać. To np. uzyskanie ciekawszej pracy, czytanie książek i oglądanie filmów w oryginale, płynne porozumiewanie się z zagranicznymi znajomymi.
Świetną motywacją jest dążenie do uzyskania certyfikatu językowego, który obiektywnie wykaże nasz poziom i biegłość we wszystkich obszarach sprawności językowych: mówieniu, rozumieniu ze słuchu, czytaniu, pisaniu.
Certyfikaty językowe dostępne są na wielu poziomach zaawansowania, a do najpopularniejszych na świecie należą certyfikaty Cambridge English. Pozyskiwanie kolejnych będzie doskonałą zachętą do dalszych postępów, co może pomóc np. w karierze. Dla rodziców to obiektywna wskazówka nt. poziomu językowego ich pociech.
Jeśli decydujesz się na kurs w szkole językowej, warto sprawdzić ich referencje. Cenionym znakiem jakości są certyfikaty Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE - posiada je 30 szkół językowych w Polsce - oraz europejskiego stowarzyszenia EAQUALS (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services).
W obu przypadkach słuchacz ma pewność, że standardy, jakość nauczania i nadzór metodyczny zostały zweryfikowane przez niezależnych ekspertów. Ważną miarą efektywności szkoły językowej jest też odsetek zdanych certyfikatów językowych.
Silnie zmotywowana grupa uczestników, aktywne i regularne uczestnictwo w zajęciach ? to często podkreślane korzyści z wyboru kursów przygotowujących do certyfikatu językowego. Ważne, by organizator kursu na bieżąco monitorował postępy uczniów (np. w formie testów sprawdzających).
Dobrze, gdy szkoła językowa zapewnia egzaminy próbne. Ich wyniki pozwalają ocenić przygotowanie kursantów, wskazując im ewentualne obszary koniecznej poprawy przed przystąpieniem do egzaminu zewnętrznego.
Metody nauczania i materiały dydaktyczne powinny być dostosowane do wieku kursanta i celu, który chce osiągnąć. Do wyboru są różnorodne pomoce: od podręczników, poprzez rozwiązania multimedialne czy aplikacje na urządzenia mobilne, po gry dla dzieci.
Niezależnie od metod, najważniejszy jest kontakt z żywym językiem. Warto więc wykorzystywać wszelkie sytuacje do praktykowania zdobytych umiejętności.
Dobry nauczyciel ma kierunkowe wykształcenie wyższe (dyplom anglistyki, lingwistyki lub nauczycielskiego kolegium języków obcych) oraz przygotowanie metodyczne. W przypadku native speakerów warto zwrócić uwagę na kwalifikacje metodyczne poświadczone certyfikatami Cambridge English.
CELTA to standard w nauczaniu osób dorosłych, CELTYL uprawnia do uczenia dzieci, Delta potwierdza bardzo zaawansowane kwalifikacje dydaktyczne. Oprócz dyplomów ważny jest staż pracy, osobowość oraz kreatywność nauczyciela. Warto zapoznać się z sylwetkami lektorów na stronie www, a najlepszą rekomendacją są osiągnięcia ich uczniów.
Jeśli szkoła oferuje taką możliwość, warto skorzystać z lekcji próbnej, podczas której można porównać poziom językowy uczestników i upewnić się, że proponowana grupa nam odpowiada. Najlepsze efekty uzyskuje się w jednorodnych grupach.
Udział w lekcji próbnej pozwoli również ocenić, czy odpowiada nam sposób prowadzenia zajęć przez lektora.
Warto wybrać szkołę językową w pobliżu miejsca zamieszkania, uczelni czy pracy. Oznacza to krótsze dojazdy a więc wyższą motywację do uczęszczania na zajęcia.
Jeśli jednak musimy spędzić trochę czasu w drodze na kurs, najlepiej przeznaczyć go na powtórkę słówek lub lekturę książki w języku obcym.