Jakie zawody są najlepiej płatne?

Opinie na temat tego, jakie zawody są najlepiej płatne są bardzo różne. Oto ranking najlepiej płatnych zawodów według portalu careercast.com.
marihuana marihuana Fot. shutterstock

10. Pełnomocnik prawny

Przeciętna roczna pensja: 113,530 dolarów

W Polsce zawód prawnika od zawsze cieszył się renomą. Obecnie jednak można zaobserwować na rynku pewne przesycenie osobami po studiach prawniczych. Niewątpliwie przyczynił się do tego również fakt, że niemal każda uczelnia prywatna ma w swojej ofercie studia prawnicze. Dlatego obecnie trudno jest się wybić na rynku prawniczym. Ale jeśli jest się dobrym, z pewnością ma się szansę na wysokie zarobki.

Stopy maratończyka Stopy maratończyka Fot. shutterstock.com

9. Podiatra

Przeciętna roczna pensja: 116,440 dolarów

Podiatra to lekarz zajmujący się chorobami stóp. W Polsce podologia jest wciąż mało popularna i brakuje ekspertów z jej zakresu. Istnieje wiele schorzeń, którymi chirurdzy czy ortopedzi się nie zajmują. Niewątpliwie osoby, które wybiorą ten kierunek nie będą narzekały na brak pracy czy niskie zarobki.

Farmaceuta Farmaceuta Shutterstock.com

8. Farmaceuta

Przeciętna roczna pensja: 116,670 dolarów

Studia farmaceutyczne są w Polsce dość popularne. Farmaceuta zajmuje się głównie tworzeniem leków i nadzorowaniem ich produkcji. Często farmaceuci pracują jako aptekarze. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód muszą wiedzieć, że będą musiały się dokształcać przez całe życie zawodowe. Muszą też być przygotowane na kontakt z wszelkiego rodzaju substancjami, również tymi wyjątkowo nieprzyjemnymi.

Najnowocześniejszy samolot pasażerski świata - Dreamliner Najnowocześniejszy samolot pasażerski świata - Dreamliner Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

7. Kontroler ruchu lotniczego

Przeciętna roczna pensja: 122,530 dolarów

To wyjątkowo stresujący zawód. Osoba kierująca ruchem lotniczym jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo samolotów i innych pojazdów powietrznych, dopilnuje, aby nie zderzyły się ze sobą lub zbliżyły na niebezpieczną odległość. Chętni na to stanowisko muszą wykazać się umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji, dobrej orientacji w przestrzeni oraz bardzo dobrą znajomością języków.

Odwiert w miejscowości Gołębiew Nowy Odwiert w miejscowości Gołębiew Nowy Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

6. Inżynier naftowy

Przeciętna roczna pensja: 130,280 dolarów

Studia w zakresie inżynierii naftowej można w Polsce podjąć na przykład na Akademii Górniczo-Hutniczej. To bardzo ciężka praca, niekiedy trwa 12 godzin dziennie. Do tego jest bardzo monotonna. Jest to jednak też kierunek dla tych, którzy kochają zwiedzać świat, bowiem zatrudnienie można jednak znaleźć w wielu ciekawych miejscach, np. w Norwegii. W tej pracy ważne są nie tylko kwalifikacje, ale również znajomość języków, jeżeli chcemy pracować w obcym kraju.

5. Dentysta

Przeciętna roczna pensja: 146,340 dolarów

Dentysta to jeden z najpopularniejszych zawodów medycznych. W Polsce może się wydawać, że rynek stomatologiczny jest przesycony, ale to nieprawda. Dentystom nie grozi kryzys ? coraz więcej osób wybiera prywatne leczenie dentystyczne. Również ze względu na starzejące się społeczeństwo coraz więcej dentystów czerpie zyski z wstawiania implantów. Mimo, że może się wydawać, że w Polsce gabinet dentystyczny jest na każdym rogu, wciąż opłaca się wybrać studia stomatologiczne.

Niektóre aparaty ortodontyczne obok korekcji wad zgryzu mogą redukować zmarszczki mimiczne Niektóre aparaty ortodontyczne obok korekcji wad zgryzu mogą redukować zmarszczki mimiczne Shutterstock

4. Ortodonta

Przeciętna roczna pensja: 149,310 dolarów

Aparat ortodontyczny to jedna z tych rzeczy, których dziecko potrzebuje od razu, gdyż im dłużej się czeka, tym bardziej może się powiększyć wada zgryzu. Z powodu ogromnych kolejek do publicznych ortodontów, wiele osób wybiera prywatnych ortodontów. Można się więc spodziewać, że rynek ortodontyczny jeszcze długo nie ulegnie przesyceniu. Ortodoncja jest jedną ze specjalizacji stomatologicznych. Jak widać zatem studia stomatologiczne są opłacalne nawet jeśli dana osoba nie chce zostać dentystą.

Ciągły lęk i obawa o własne życie i zdrowie to najczęstsze objawy nerwicy. Choroba jest bardzo trudna w leczeniu, a pacjent powinien być pod stałą opieką psychiatry Ciągły lęk i obawa o własne życie i zdrowie to najczęstsze objawy nerwicy. Choroba jest bardzo trudna w leczeniu, a pacjent powinien być pod stałą opieką psychiatry Shutterstock

3. Psychiatra

Przeciętna roczna pensja: 178,950 dolarów

Coraz więcej stresu i coraz szybsze tempo życia powodują, że wiele osób nie wytrzymuje presji i popada w depresję lub inne choroby. Również młodzi ludzie. To wszystko sprawia, że zawód psychiatry jest coraz bardziej dochodowy. Należy jednak wiedzieć, że droga do tego zawodu jest niełatwa. Aby być psychiatrą należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne oraz przebywać 5 lat na stażu specjalizacyjnym. Nie wspominając o tym, że osoba chcąca zajmować się psychiatrią musi mieć ogromną odporność psychiczną.

Jeśli podejrzewamy infekcję, nie leczmy się na własną rękę. Jeśli podejrzewamy infekcję, nie leczmy się na własną rękę. Fot. shutterstock

2. Lekarz

Przeciętna roczna pensja: 187,200 dolarów

O tym, że opłaca się być lekarzem w każdym kraju nie trzeba nikomu mówić. Lekarzy nigdy nie będzie dość i zawód lekarza nigdy nie zaniknie. Jednak przed zostaniem lekarzem należy być gotowym nie tylko na ogromną ilość nauki, ale również na wielką odpowiedzialność. Lekarz w końcu odpowiada za czyjeś życie. Na ten kierunek powinni iść tylko ludzie z pasji ? osoba, która wybierze zawód lekarza skuszona wysokimi zarobkami szybko wykruszy się ze studiów.

Szpital Szpital Shutterstock

1. Chirurg

Przeciętna roczna pensja: 233,150 dolarów

Zawód chirurga jest nie tylko wyjątkowo trudny, ale też bardzo odpowiedzialny. Przyszłego chirurga czeka niestety długa droga do zawodu. Aby zostać chirurgiem należy ukończyć studia lekarskie a następnie specjalizację, która trwa nie mniej niż 6 lat. Na specjalizację składają się kursy i staże. Rodzajów chirurgii jest mnóstwo, chociażby plastyczna, endokrynologiczna czy neurotraumatologia. Można jednak być chirurgiem ogólnym.

Więcej o: