Najdziwniejsze muzea świata

W muzeum wcale nie musi być nudno! Na całym świecie znajdują się przedziwne i ciekawe muzea, które zachwycają, śmieszą, szokują, a niekiedy odstraszają i wcale nie zachęcają do odwiedzin. Prezentujemy kilka z nich
Złamane serce Złamane serce Fot. Shutterstock

Gdy związek się kończy, czyli o Muzeum Zerwanych Związków

Lekarstwo na złamane serce odnaleźli Olinka Vištica i Dražen Grubišić, twórcy Muzeum Zerwanych Związków - międzynarodowej galerii pamiątek po eks-partnerach. Muzeum znajduje się w Zagrzebiu i powstało w 2010 roku.

Eksponaty muzeum to nadesłane z całego świata przedmioty osób, które rozstały się z partnerem, wraz z dołączonym liścikiem z krótką historią związku i przedmiotu, np.

Aerozol do nosa. Istambuł, Turcja, 2009: "Kupił sobie ten aerozol, żeby nie chrapać. Nie mogłam zasnąć przez to jego chrapanie. Teraz nie mogę zasnąć, bo serce pęka mi z żalu".

Telefon komórkowy. Chorwacja, Zagrzeb, 2003 - 2004: "O 300 dni za dużo. Podarował mi swój telefon, żebym nie mogła do niego zadzwonić".

muzeum złej sztuki muzeum złej sztuki Fot. www.museumofbadart.org

Nie zawsze się udaje... Muzeum złej sztuki

To jedyne w swoim rodzaju muzeum, który przyjmuje tym chętniej dzieła, im są one brzydsze. Museum of Bad Art (MOBA) powstało w stanie Massachusetts w 1993 roku. Scott Willson, pomysłodawca, znalazł na śmietniku obraz, który był tak zły, że nie można było przejść obok niego obojętnie.

Muzeum przyświeca hasło: "celebracji prawa artysty do godnych potknięć". Jest to miejsce bardzo swobodne, które daje prawo do wyrażania opinii i emocji. Jako poczęstunek serwuje się gościom chipsy, kanapki z masłem orzechowym i soki.

Muzeum Toalet Muzeum Toalet www.sulabhinternational.org

Historia kanalizacji i urządzeń sanitarnych w Muzeum Toalet

W Nowym Delhi znajduje się The Sulabh International Museum of Toilets, które powstało w 1994 roku. Dr Bindershwar Pathak, założyciel muzeum, poświęcił swoje życie historycznemu, kulturalnemu i naukowemu aspektowi toalet.

Muzeum Toalet pełni funkcje edukacyjne i powstało, aby uświadamiać przybyłych, jak zmieniały się trendy i technologie tworzenia toalet i jak tę wiedzę można wykorzystać współcześnie.

W Polsce istnieje m.in. Muzeum Taniego Wina W Polsce istnieje m.in. Muzeum Taniego Wina Fot. Shutterstock

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

Muzeum Tanich Win to prywatne muzeum, które znajduje się w Szklarskiej Porębie, w budynku Chaty Walońskiej. Powstało w 2003 roku. Zbiór muzeum tworzy ponad 100 butelek po tanich winach i etykietki takich marek jak: Bycza Moc, Sen Sołtysa, Komandos Strong, Wino Patyk, Don Diego, Mocna Zośka, Komandos Strong.

Ponadto reklamy zachęcające do smakowania win. Na odwiedzających muzeum czeka również degustacja trunków.

Zupka chińska Zupka chińska Fot. Shutterstock

Dania błyskawiczne w Muzeum Zupek Chińskich

CupNoodles Museum znajduje się w Jokohamie i tworzą go ponad 3 tysiące opakowań po zupkach chińskich. Odwiedzający mogą zapoznać się z procesem wytwarzania zupek oraz pooglądać reklamy dania. Dodatkową atrakcją jest stworzenie w muzealnej kuchni własnej zupki chińskiej.

Dania błyskawiczne stworzył w 1958 roku Momofuku Ando, który nie chciał stać w długich kolejkach po zupę sojową z makaronem i postanowił wymyślić danie łatwo dostępne.

Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy / shutterstock Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy / shutterstock Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy / shutterstock

Włoskie Gelato w Muzeum Lodów

Muzeum Lodów znajduje się w miejscowości Anzola, niedaleko Bolonii. Odwiedzający mogą zapoznać się z historią i produkcją lodów. Wystawę tworzą opakowania po lodach, maszyny do produkcji lodów, wywiady ekspertów, którzy opowiadają, jak w ciągu wieków zmieniała się tradycja produkcji i jedzenia lodów.

Godzinną wycieczkę z przewodnikiem kończy degustacja lodów, które tworzone są wg XIX-wiecznego przepisu.

Kareta Kareta Fot. Shutterstock

Karawany i historia pogrzebów w Muzeum Pojazdów Pogrzebowych

Museu de Carrosses Funebres znajduje się w Barcelonie i można w nim oglądać karawany z XIX i XX wieku oraz zapoznać się z dawnymi obrzędami pogrzebowymi. Wyjątkowym eksponatem jest karoca, w której przewożono zmarłego Antonia Gaudiego.

Muzeum znajduje się w piwnicy starego budynku, niedaleko cmentarza i jest oznakowany jako Serveis Funeraris, czyli usługi pogrzebowe.

Purgatory Purgatory Fot. Shutterstock

Tajemnicze Muzeum Dusz Czyśćcowych

Muzeum Dusz Czyśćcowych znajduje się w małym (i jedynym w Rzymie) kościele neogotyckim Wstawiennictwa Najświętszego Serca niedaleko Watykanu. Jego zbiór tworzą eksponaty z wypalonymi śladami rąk i palców oraz dokumenty, które relacjonują pojawianie się dusz z czyśćca.

Na temat muzeum powstała książka autorstwa Gerarda J. M. van den Aardwega "Spragnione dusze - Zjawy z czyśćca. Ich widoczne ślady. Muzeum Dusz Czyśćcowych w Rzymie".

Kilka słów o higienie w Muzeum Mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się w Bydgoszczy i powstało w 2012 roku. Odwiedzający muzeum mają możliwość poznania historii brudu i higieny od czasów starożytnych.

Zbiór tworzą, m.in. średniowieczna łaźnia, pokój kąpielowy, prototyp prysznica, wiekowe wanny, szczotki, suszarki do włosów, pralki oraz kolekcja mydeł z całego świata. Ponadto, dokumenty i filmy.

Muzeum oferuje odwiedzającym warsztaty, podczas których można stworzyć własne mydło.

Więcej o: