Dzieci znanych - gdzie się uczyły?

Dzieci znanych osób mają w życiu lepszy start? Czy zawsze poszły w ślady rodziców? Czy wybrały niekonwencjonalne rozwiązania?
Katarzyna Tusk Katarzyna Tusk Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Katarzyna Tusk

Kasia Tusk zaistniała w mediach nie tylko dzięki byciu córką premiera. Prowadzi z przyjaciółkami blog o nazwie makelifeeasier, na którym pojawiają się stylizacje modowe oraz ogólne porady na temat życia codziennego, np. dotyczące wystroju domu, zdrowia czy kulinariów. Jej blog znalazł się na ósmym miejscu w rankingu blogów modowych organizowanych przez magazyn "Press".

Oprócz tego obroniła pracę magisterską na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie na kierunku psychologia, spec. seksuologia kliniczna. Studia ukończyła bez opóźnień, w wieku 24 lat. Na razie nie pracuje w zawodzie, ale nie wyklucza tego w przyszłości. Niedawno podjęła studia podyplomowe również z zakresu seksuologii w Warszawie.

Oprócz prowadzenia bloga próbuje swoich sił również w karierze dziennikarskiej. Pisze do dwutygodnika 'Flesz' w rubryce 'Moje trendy'. Utrzymuje, że od piętnastego roku życia zarabia sama - zaczynała od bycia kelnerką za 7 złotych za godzinę.

Aleksandra Kwaśniewska. Aleksandra Kwaśniewska. mat. promocyjne

Aleksandra Kwaśniewska

Psychologia jak widać cieszy się zainteresowaniem wśród celebrytów, gdyż córka byłego prezydenta również wybrała tę ścieżkę kariery. Aleksandra Kwaśniewska ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodzie jednak nie pracuje.

Pracuje głównie w telewizji - w 2006 została reporterką "Dzień Dobry TVN" i prowadziła program do listopada 2007, prowadziła cykl "Skąd się biorą gwiazdy", a także swój program autorski "Niedziela słodko-Kwaśniewska" w radiu Planeta FM. Od 2009 prowadzi program "Mała czarna" w TV4. Bywa również aktorką - dubbingowała Śpiącą Królewnę w filmie "Shrek 3".

Jako dziennikarka zajmuje się podobnymi tematami, jak jej mama, Jolanta Kwaśniewska - moda, styl, kulinaria.

Maria Wiktoria Wałęsa Maria Wiktoria Wałęsa Fot. Maciej Zienkiewicz/ Agencja Wyborcza.pl

Maria Wiktoria Wałęsa

Córka polskiego noblisty ukończyła Szkołę Organizacji i Reklamy oraz Szkołę Wizażu i Charakteryzacji. Przez pewien czas w rodzinnym Gdańsku butik z ubraniami własnego projektu, co jednak nie okazało się spektakularnym sukcesem. Organizowała również rozmaite imprezy promocyjne. Jak sama przyznaje, potrafiła pracować po 20 godzin dziennie.

Osobą publiczną stałą się po udziale w "Tańcu z gwiazdami". Wtedy też zaczęła odwiedzać różne imprezy oraz udzielać wywiadów na temat życia osobistego. Miała plany studiów w Warszawie, jednak nic z tego nie wyszło.

Marta Kaczyńska Marta Kaczyńska Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Marta Kaczyńska

Córka byłego prezydenta ukończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Tam też poznała swoje obecnego męża, Marcina Dubienieckiego. Zrobiła aplikację adwokacką.

Marta Kaczyńska do śmierci rodziców nie udzielała się w mediach. Zaczęła to jednak, jak deklaruje, ze względu na pamięć. Udziela wywiadów i wypowiada się na tematy polityczne, jednak nie planuje iść w ślady ojca. Pracowała w kancelarii prawniczej w Trójmieście, jednak po śmierci rodziców zawiesiła pracę i zajęła się życiem rodzinnym.

Obecnie planuje powrót do kariery naukowej i napisanie doktoratu. Ma również plany założenia fundacji oraz Instytutu Lecha Kaczyńskiego, który promowałby treści i wartości przekazywane przez jej ojca.

Monika Jaruzelska Monika Jaruzelska Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Monika Jaruzelska

Córka jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków ubiegłego wieku, generała Jaruzelskiego. Jest zaangażowana medialnie, chociaż nie politycznie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Na początku lat 90-tych pracowała w miesięczniku "Twój Styl". Tam zajmowała się sprawami związanymi z psychologią, szybko jednak przeniesiono ją do działu mody. Założyła Szkołę Stylu kształcącą osoby niezwiązane zawodowo z modą. Jest uznawana za jedną z najlepszych polskich stylistek.

W miarę upływu czasu zajmowała coraz bardziej znaczące w świecie mody stanowiska. Była wiceprezesem firmy odzieżowej Deni Cler i dyrektorem artystycznym w firmie jubilerskiej W. Kruk.

Cztery lata temu razem ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej jako Szkoła Stylu stworzyła projekt będący semestralnym studium ?Moda, media i marketing?.

Maciej Dowbor Maciej Dowbor Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Maciej Dowbor

Syn znanej prezenterki Katarzyny Dowbor. Obecnie często pojawia się również w różnych portalach plotkarskich za sprawą perypetii z partnerką, znaną aktorką Joanną Koroniewską.

Dowbor ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i obecnie pracuje w zawodzie. Miał w życiu również epizod nauki w Akademii Wychowania Fizycznego i  Szkole Głównej Handlowej.

Rozpoczął karierę od pracy w radiowej Trójce. Był również prezenterem sportowym w TVN i TVN24 i telewizyjnej Dwójce (prowadził m.in. Studio Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City).

W 2005 związał się z Polsatem, gdzie prowadził wiele zupełnie różnych programów, od reality show "Granice strachu" po program rozrywkowy "Got to dance. Tylko taniec".

Natalia Kukulska Natalia Kukulska Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl

Natalia Kukulska

Córka piosenkarki Anny Jantar oraz kompozytora Jarosława Kukulskiego. Ogromną karierę wróżono jej już od małego, gdy w latach 80-tych śpiewała ?Puszek okruszek? i już wtedy jej trzy dziecięce albumy sprzedały się w łącznym nakładzie dwóch milionów egzemplarzy.

Piosenkarka posiada gruntowne wykształcenie. Ukończyła podstawową szkołę muzyczną oraz Menedżersko-Artystyczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Studiowała też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Jej debiutancką "dorosłą" płytą był album "Światło" z 1996. Uzyskała za nią status złotej płyty. Nagrywa do tej pory, ostatnim jej albumem był "CoMix" z 2010.

Uzyskała wiele nagród takich jak Nagroda Publiczności Festiwalu Piosenki Sopot, Telekamery i Nagroda Festiwalu Piosenki krajów Nadbałtyckich. Była również wielokrotnie nominowana do Fryderyków.

Patrycja Markowska

Córka Grzegorza Markowskiego, lidera zespołu Perfect. Swojej kariery nie rozpoczęła tak wcześnie jak Natalia Kukulska, zdarzało jej się jednak występować na dziecięcych festiwalach. W 1995 zajęła trzecie miejsce na festiwalu w Kołobrzegu.

Pierwsze kroki w muzyce stawiała jako nastolatka w założonym przez siebie zespole Totus.

Zadebiutowała utworem "Musisz być pierwszy", który od razu odniósł sukces. Najpierw podróżowała w trasie razem z grupą Perfect. Na swoim koncie ma platynową płytę - był to album "Patrycja Markowska" z 2010.

Ukończyła trzyletnią szkołę filmową na zakończenie której przedstawiła film "Człowiek Perfectu" o technicznym z zespołu jej ojca.

Janusz Józefowicz, Kamila Józefowicz Janusz Józefowicz, Kamila Józefowicz AG

Kamila Józefowicz

Córka Janusza Józefowicza. Ukończyła reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.

Po studiach Kamila wyjechała do Londynu, a następnie do Brazylii. Tam nakręciła dokument o malarce żyjącej samotnie w dżungli.

W 2012 roku pomagała ojcu w przygotowaniu musicalu ?Polita? i dokumentując jego powstawanie. Spektakl został jednak ostro skrytykowany ? zarzucano mu spłyconą fabułę i złą grę aktorską obecnej żony Józefowicza, Nataszy Urbańskiej. Oboje przyznali, że w czasie dzieciństwa Kamili nie spędzali ze sobą dużo czasu i podczas współpracy nad musicalami nadrabiają stracony czas.

Kamila obecnie jest zaangażowana w ciche projekty. Od roku 2012 niewiele o niej słychać.

Dorota Szelągowska i Adam Sztaba Dorota Szelągowska i Adam Sztaba Kolaż Lula.pl

Dorota Szelągowska

Córka Katarzyny Grocholi. Próbowała sił w różnych dyscyplinach ? jest dziennikarką, scenarzystką i projektantką wnętrz.

Swoją karierę rozpoczęła w 1998, w programie młodzieżowym ?Rower Błażeja?. Później sporadycznie pojawiała się w wielu innych programach, głównie związanymi z domem i kuchnią, takich jak ?Dach nad gwiazdami? czy ?Dietosfera?. Jako scenarzystka mogła się sprawdzić w pracy przy teledyskach takich artystów jak Tomek Makowiecki czy Dorota Miśkiewicz. Pisze do magazynów ?Olivia?, ?Pani?, ?Polska The Times?. Zaczęła się również pojawiać w portalach plotkarskich za sprawą swojego związku z kompozytorem Adamem Sztabą.

Przez pewien czas razem z mamą pisała felietony do magazynu ?Pani?. Wspólna praca tak im się spodobała, że w 2011 wydały wspólnie napisaną książkę ? ?Makatka?.

Prowadzi swojego bloga dorotaszelagowska.pl, na którym zamieszcza posty dotyczące wystroju wnętrz i stylu życia.

Tytus Hołdys w klubie Chwila w 2010 r. Tytus Hołdys w klubie Chwila w 2010 r. Tytus Hołdys w Chwili/fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Tytus Hołdys

Syn Zbigniewa Hołdysa. Nie związał swojej kariery z muzyką.

Stał się znany w wieku czternastu lat, kiedy założył pierwszą polską stronę o Harry Potterze. Później rozwinął tę pasję i stał się szefem Pierwszego Polskiego Klubu Miłośników Harry?ego Pottera, organizował również Zloty Magicznych Ludzi. Obecnie jednak zakończył ten epizod w swoim życiu.

W 2008 został również członkiem założonej przez ojca grupy teatralnej Niewinni Chłopcy, którzy debiutowali w teatrze Centralny Basen Artystyczny.

Obecnie pracuje w swoje własne klubokawiarni Chwila. Chciał promować tzw. offteatry i wspierać młodych muzyków. Współpracuje również z Lekkostronniczymi w akcjach dobroczynnych na rzecz domu dziecka

Agata Buzek - najlepsza aktorka Agata Buzek - najlepsza aktorka Fot. Jacek Łagowski / Agencja Wyborcza.pl

Agata Buzek

Córka byłego premiera Jerzego Buzka. Zyskała ogromną sławę własną pracą, nie poszła w ślady ojca.

Karierę aktorską rozpoczęła już jako dziecko, uczęszczając do Gliwickiej Szkoły Baletowej. W czasach licealnych uczyła się w Studium Aktorskim w Katowicach. Później ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Zadebiutowała rolą Meli w spektaklu ?Moralność pani Dulskiej? w Teatrze Ateneum w Warszawie. Chociaż jej debiut został przyjęty chłodno przez krytykę, nie przeszkodziło jej to w zdobyciu uznania publiczności oraz nagród filmowych kilka lat później.

Jedną z jej najgłośniejszych ról jest rola Sabiny Jankowskiej w filmie ?Rewers?. Za ten film otrzymała aż trzy nagrody ? Złote Lwy, Złotą Kaczkę i Orła. Grała również w takich filmach jak "Wiedźmin" czy "Ryś".

Obecnie jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Więcej o: