Studia podyplomowe. Najbardziej nietypowe kierunki [PRZEGLĄD]

Studia podyplomowe oferują podniesienie kwalifikacji w zakresie konkretnej specjalizacji. Niektóre z nich to naprawdę wąska specjalność. Uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw osobom, które chcą się dokształcić w specjalistycznych, często niszowych branżach. Jakich? Zobacz najbardziej nietypowe kierunki studiów podyplomowych oferowane przez polskie uczelnie.

Studia podyplomowe. Pies w społeczeństwie

Pies w społeczeństwie to kierunek studiów podyplomowych proponowany przez SGGW w Warszawie. Oferowany jest wszystkim miłośnikom psów, którzy chcą zgłębiać wiedzę na temat hodowli czworonogów. Celem studiów jest zapoznanie uczestników z zasadami wychowu, utrzymania, pielęgnacji, wychowania i behawioryzmu psów. Po skończeniu kursu absolwent zdobędzie wiedzę niezbędną do samodzielnej hodowli oraz szkoleń. Ponadto będzie potrafił radzić sobie w sytuacjach, w których psy są uciążliwe dla otoczenia.

Studia podyplomowe. Zarządzanie parafią i instytucjami kościelnymi

Zarządzanie parafią i instytucjami kościelnymi to studia podyplomowe na Uniwersytecie w Białymstoku. Te studia mają na celu zapoznanie uczestników ze sposobami efektywnego zarządzania parafią oraz instytucjami i stowarzyszeniami, które są związane z Kościołem. Studia przeznaczone są dla każdego, komu zależy na dobru instytucji Kościoła. Absolwent zdobędzie kompleksową wiedzę, która pozwoli mu m.in. na lepsze prowadzenie parafii, zdobywanie funduszy, wykorzystywanie nowoczesnych technologii informacyjnych, umocnienie wizerunku Kościoła.

Studia podyplomowe. Jak współtworzyć dobre miasto?

Uniwersytet Jagielloński oferuje studia podyplomowe o nazwie Miasto i miejskość. Jak współtworzyć dobre miasto? To kierunek przeznaczony dla osób, które chcą zgłębiać wiedzę w zakresie socjologii miasta, procesów społecznych, kulturowych i ekonomicznych, które zachodzą w społeczności miejskiej. Studia przygotowują do pracy w instytucjach administracji publicznej i kultury, urzędach gminy oraz przedsiębiorstwach, które zajmują się rozwojem regionalnym.

Studia podyplomowe. Kultura kulinarna

Kultura kulinarna to kierunek studiów podyplomowych organizowany na Uniwersytecie Warszawskim. Oferowane są wszystkim zainteresowanym społeczno-kulturowymi aspektami żywienia, a także osobom, które pracują w obszarach związanych z gastronomią i mediami. Wiedzę i praktyczne umiejętności z pewnością przydadzą się dziennikarzom kulinarnym, bloggerom oraz pracownikom, którzy zajmują się zagadnieniami zdrowego żywienia i marketingiem produktów.

Studia podyplomowe. Morska turystyka religijna

Podyplomowe studia z morskiej turystyki religijnej organizuje Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Oferta skierowana jest do absolwentów studiów turystycznych, pasjonatów podróży, animatorów i pilotów grup oraz duszpasterzy. Celem studiów podyplomowych jest udostępnienie wiedzy specjalistycznej z zakresu obsługi turystyki morskiej.

Studia podyplomowe. Enologia - nauka o winie

"Wiedza o winie. Media, rynek, kultura" to pierwsze w Polsce studia podyplomowe z wiedzy o winie, które prowadzi warszawska uczelnia Collegium Civitas. Oferta skierowana jest do każdego, kto chciałby zgłębiać tajniki produkcji, doboru win oraz kultury picia wina. Studia skoncentrowane są na nauce odmian winorośli, doborze wina do potraw, degustacji win, winiarskiego savoir-vivre. Przygotowują słuchaczy do zawodu sommeliera, są też dedykowane dziennikarzom winiarskim, specjalistom do spraw handlu winem, dyplomatom.

Studia podyplomowe. Studia negocjacji kryzysowych

Studia negocjacji kryzysowych, które organizuje Uniwersytet Śląski, przeznaczone są dla osób, które wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi oraz tych, którzy chcą doskonalić swoje zdolności negocjacyjne i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Absolwent studiów posiądzie wiedzę, jak negocjować, jak poradzić sobie ze sprawcą sytuacji kryzysowej, jak ratować ludzkie życie oraz jak radzić sobie ze stresem.

Studia podyplomowe. Życie wśród kwiatów

Ten kierunek studiów podyplomowych oferuje warszawska SGGW. Celem studiów jest rozwój kreatywności słuchaczy i nauka wykorzystania roślin jako tworzywa plastycznego. Kurs przeznaczony jest dla absolwentów różnych kierunków studiów "zainteresowanych wykorzystaniem roślin ozdobnych dla polepszenia jakości życia" - w przestrzeni prywatnej i publicznej. Studenci mają polepszać jakość życia poprzez właściwe zastosowanie roślin ze względu na ich walory estetyczne i oddziaływanie prozdrowotne oraz ekologiczne. Podstawą zaliczenia studiów jest "wykonanie założeń do wybranego projektu nasadzenia roślinnego". Pierwszą edycję studiów ukończyło 11 słuchaczy.

Burza z piorunami Burza z piorunami Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Studia podyplomowe. Ochrona odgromowa i przepięciowa

Ten elektryzujący kierunek studiów podyplomowych to oferta edukacyjna SGGW. W programie studiów znajdą się aktualne przepisy i normy dotyczące ochrony odgromowej i przepięciowej. Studenci poznają "fenomenologię wyładowań atmosferycznych, rejestrację wyładowań piorunowych", będą się też uczyć o zaburzeniach elektromagnetycznych generowanych przez wyładowania atmosferyczne. Zdobędą też wiedzę o skutkach "oddziaływań piorunowych na obiekty i instalacje" oraz będą potrafili ochraniać budynki i ich wyposażenia.

Whisky Whisky fot. stockcreations /shutterstock.com

Studia podyplomowe. Wiedza o Whisky. Tradycja, Kultura, Rynek

To nowość w ofercie warszawskiego Collegium Civitas. Jak czytamy w opisie kierunku: "potrzeba stworzenia takich studiów związana jest z wielowiekową tradycją whisky oraz bogactwem zjawisk z nią powiązanych. Oferta studiów zawierać będzie zatem nie tylko autonomiczną wiedzę o samym alkoholu, ale także kulturowym kontekście jego funkcjonowania, wraz z towarzyszącymi mu tradycjami". W trakcie zajęć słuchacze będą więc uczyć się o procesach fermentacji i destylacji, zdobędą wiedzę o tym trunku pod kątem geograficznym, poznają sposoby jego serwowania i degustacji. Studia skierowane są m.in. dla osób zajmujących się handlem whisky, dziennikarzy piszących na tematy z nią związane, dla dyplomatów, biznesmenów i entuzjastów whisky.

Więcej o: