Najbogatsi Polacy i ich recepta na sukces

Jak wyglądała droga do kariery najbogatszych Polaków? Jakie szkoły ukończyli? Jak wyglądał ich pierwszy biznes? Oto przyczyny sukcesów osób z pierwszych miejsc rankingu Forbesa "100 najbogatszych Polaków". Przy planowaniu własnej kariery, warto poznać tych, którym się udało.
Jan Kulczyk Jan Kulczyk Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Jan Kulczyk - miejsce pierwsze

Absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiada doktorat z prawa międzynarodowego. Zarówno wiedzę prawniczą jak i ekonomiczną wykorzystuje na co dzień w zarządzaniu wieloma firmami.

Pierwsze pieniądze na działalność otrzymał od ojca, Henryka, to obok niego zasiadał we władzach pierwszych firm. W 1988 został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce i udało mu się zdobyć ogromny kontrakt od policji i UOP.

Już w 2002 roku znalazł się na liście najbogatszych według magazynu Forbes. Od tego czasu niezmiennie znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu, wyjątek stanowił rok 2007 ze względu na rozwód z Grażyną Kulczyk.

Główne dziedziny działalności Jana Kulczyka to energetyka, ropa naftowa, infrastruktura i nieruchomości. Za kluczowe firmy we flocie Jana Kulczyka uznaje się Kulczyk Investments i Kulczyk Silverstein Properties.

Jego majątek jest wyceniany na 13,1 mld zł.

Zygmunt Solorz-Żak - miejsce drugie

W wielu wywiadach podkreślał, że na świetnym wykształceniu biznesu się nie zbuduje. Posiada jedynie wykształcenie średnie techniczne. Pochodzi z Radomia.

Karierę zawodową rozpoczął od sprzedawania zniczy na cmentarzach i sprowadzania do Polski używanych samochodów. Znany jest głównie z założenia w 1992 Telewizji Polsat, pierwszej prywatnej stacji, którą można było odbierać bez anteny czy dekodera.

W 2011 wykupił firmę Polkomtel, operatora sieci PLUS. Była to największa tego typu transakcja w historii Polski. Jest również właścicielem takich instytucji jak Superstacja, Elektrim czy Midas. Posiada też udziały w klubie piłkarskim Śląsk Wrocław.

Wprowadził na polski rynek technologię LTE, dzięki której możliwy jest dostęp do mobilnego, szerokopasmowego internetu.

Podobnie jak Kulczyk również inwestuje w energetykę i ma udziały w Zespole Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin.

Od 2002 roku niezmiennie znajduje się w pierwszej trójce najbogatszych Polaków (poza rokiem 2006). Jego majątek systematycznie rośnie i jest aktualnie wyceniany na 12 mld zł.

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Leszek Czarnecki - miejsce trzecie

Ukończył Politechnikę Wrocławską na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Jest doktorem nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny). Ukończył również kurs AMP na Harvard Business School.

Działalność gospodarczą rozpoczął już na trzecim roku studiów, w 1986 roku,  tworząc Przedsiębiorstwo Techniki Alpinistyczno- Nurkowej TAN S.A. Utrzymuje, że Politechnika Wrocławska dała mu świetne podstawy do stworzenia biznesu.

W 1991 założył Europejski Fundusz Leasingowy. Chociaż początki były trudne, gdyż przez pierwsze trzy miesiące do firmy nie zgłosił się ani jeden klient, Czarnecki nie zrezygnował i przeniósł biuro do Warszawy Tam dopiero firma odniosła sukces i stała się jedną z najprężniej działających firm leasingowych w Polsce. W 2000 EFL pojawiła się na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a kilka miesięcy później również na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest współwłaścicielem m.in. Getin Holding, Open Finance, Getin Noble Bank.

W 1998 The Wall Street Journal umieścił go w pierwszej dziesiątce najlepszych menedżerów Europy Środkowej. W 2009 został ?Przedsiębiorcą XX-lecia? wg dziennika ?Puls Biznesu?.

Jego majątek jest wyceniany na 7,1 mld zł.

Solange Olszewska podczas Gali Solange Olszewska podczas Gali "Ludzie wolności" Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Solange i Krzysztof Olszewscy - miejsce XIX

Solange Olszewska z wykształcenia jest stomatologiem, ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Krzysztof Olszewski jest inżynierem Politechniki Warszawskiej, kierunek budowa maszyn.

W latach 80-tych oboje wyjechali do Berlina, gdzie Krzysztof pracował w fabryce Neoplanu, a Solange na berlińskim Freie Universität.

W 1994 utworzyli Neoplan Polska, który po siedmiu latach stał się całkowicie niezależny do niemieckiej marki. Od uruchomienia produkcji w 1996 fabryka wypuściła ponad 10 tysięcy pojazdów, które trafiły do 26 krajów. Solange wspomina, że w początkach Solarisu nie mieli z mężem ani pieniędzy na remont hali produkcyjnej ani wsparcia inwestora.

W 2001 firma wykupiła niemieckie udziały i zmieniła nazwę na Solaris Bus & Coach. Sprzedaż firmy w 2011 przyniosła zyski 1,5 mld zł. W tym samym roku Solange została pierwszą Polską w gronie stu najbardziej wpływowych kobiet biznesu w Europie, w rankingu organizowanym przez magazyn ?Handelsblatt?.

W 2013 Olszewscy zostali wyróżnieni Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład wniesiony w rozwój polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, działalność społeczną oraz charytatywną.

Ich majątek szacuje się na 970 mln zł.

Henryk Stokłosa Henryk Stokłosa Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Henryk Stokłosa z rodziną - miejsce XXIII

Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 80-tych zdobył tytuł magistra inżyniera na kierunku zootechnika. Jest byłym senatorem niezależnym.

Jest właścicielem spółki spożywczej Farmutil ze Śmiłowa koło Piły, w skład której wchodzą zakłady mięsne, zakłady nasiennictwa, młyny, sklepy, laboratorium i dom gościnny Pasibrzuch. Jak wspomina, początkowo był to zakład utylizacyjny i mieszalnia pasz. Obecnie wszystkie firmy Stokłosy osiągają rocznie ponad 2 mld zł. przychodów.

Jest też udziałowcem spółki "Tygodnik Nowy", która ma lokalne tytuły prasowe i internetowe.

Na początku marca 2013 został skazany na 8 lat więzienia i 600 tys. zł grzywny m.in. za korumpowanie urzędników Ministerstwa Finansów, przez co Skarb Państwa miał stracić 14,6 mln złotych. Wyrok uchylono, jednak sprawa nie jest jeszcze zakończona.

Jego majątek wynosi 840 mln zł.

Dorota Soszyńska Dorota Soszyńska materiały prasowe

Dorota Szawłowska-Soszyńska i Wojciech Soszyński - miejsce XLVII

Dorota Szawłowska-Soszyńska jest z wykształcenia pianistką i ukończyła studia na Akademii Muzycznej. Ojciec Wojciecha Soszyńskiego, Ignacy, przed wojną był właścicielem fabryki kremów, która potem została znacjonalizowana przez komunistów.

Na początku lat 80-tych Wojciech i Ignacy Soszyńscy założyli firmę Inter Fragrances, która zdobyła tak ogromną popularność, że już w 1986 Ignacy Soszyński został najbogatszym Polakiem według ?Wprost?.

W 1982 Wojciech Soszyński założył specjalizującą się w kosmetykach dla alergików firmę Oceanic. Obecnie firmą kieruje razem z żoną, która zajmuje się reklamą i marketingiem. Obecnie Oceanic m.in. pod marką AA produkuje nie tylko kosmetyki do skóry wrażliwej i alergicznej, ale także preparaty dla osób po chemio- i radioterapii. Produkty firmy są obecne w 28 krajach, m.in. Malezji, Egipcie, Stanach Zjednoczonych.

Córka małżeństwa, Nicole Soszyńska, otworzyła w 2012 butik Désir Paris.

Majątek pary jest wyceniany na 500 mln zł.

Więcej o: